„Pirataujantys“ verslininkai žalą autorių teisių savininkams atlygina be ginčų

„BSA The Software Alliance“ (BSA) atstovų Lietuvoje „IPnovus Law“ duomenimis, praėjusiais metais nelicencijuotas kompiuterių programas naudojusios bendrovės ginčus su autorių teisių turėtojais daugeliu atvejų sprendė taikiai.
Internetas
Internetas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tokia tendencija pastebima antrus metus iš eilės ir vis daugiau intelektinės nuosavybės pažeidėjų sutinka kompensuoti autorių teisių turėtojams padarytą žalą savo noru. 2012 metais kompensacijų žala išaugo 13 proc. ir kompanijos geranoriškai kompensavo BSA nariams 216 tūkst. Lt žalą.

„Pastebime tendenciją, kad kasmet didėja taikių abipusių susitarimų skaičius. Manome, kad tai leidžia daryti išvadą, jog Lietuvoje stiprėja intelektinės nuosavybės kultūra, organizacijos dažnai pripažįsta naudoję neteisėtas kompiuterių programas ir siekia kompensuoti intelektinės nuosavybės kūrėjų patirtą žalą. Manome, jog tokia tendencija turėtų išlikti ir ateinančiais metais“, – sakė BSA atstovė Lietuvoje advokatė Jolanta Kaminskaitė.

Individualiems vartotojams ir organizacijoms, besinaudojančioms nelicencijuota ar neteisėta programine įranga, kyla grėsmė prarasti savo slaptus duomenis ir kompiuterį užkrėsti virusais. Taip pat tokia programinė įranga daugeliu atveju veikia lėčiau ir nestabiliau. Dėl šių priežasčių įmonei ar privačiam vartotojui yra pavojinga kompiuteryje tvarkyti elektroninės bankininkystės reikalus, saugoti apskaitos duomenis ar bet kokius kitus asmeninius dokumentus.

Gresia ne tik baudos

Pastarųjų metų labiausiai „pirataujančiais“ verslo sektoriais vis dar galima laikyti statybos,  architektūros, dizaino ir projektavimo, skaitmeninių projektų paslaugas teikiančias Lietuvos bendroves.

Jei bendrovėms ir autorių teisių turėtojams nepavyksta ginčo išspręsti taikiu būdu, ginčas persikelia į teismus. Praėjusiais metais teismuose buvo nagrinėjama 14 bylų, kuriose buvo sprendžiama dėl bendrovių atsakomybės už BSA narių autorių teisių pažeidimus. Teismo atveju „pirataujančioms“ bendrovėms gresia ne tik priverstiniu būdu atlyginti teisių turėtojams žalą ar sumokėti kompensaciją, bet ir baudos, kurios yra taikomos valstybės iniciatyva.

Baudžiamoji atsakomybė taikoma jei naudojamų programų vertė palyginus su legalia pardavimo kaina viršija 13 tūkst. Lt. Baudžiamoji atsakomybė gali būti pritaikoma tiek bendrovės vadovui, tiek asmeniui, atsakingam už IT infrastruktūrą.

Be administracinės ir baudžiamosios atsakomybės pažeidėjams gali būti pritaikyta civilinė atsakomybė. Šiuo atveju pažeidėjai turi kompensuoti žalą padarytą tiesiogiai autorių teisių turėtojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų