Tyrimas, kuriame padaryta išsamiausia „Red Star“ operacinės sistemos analizė, iliustruoja iššūkius, su kuriais Pchenjanas susiduria stengdamasis išnaudoti interneto suteikiamas galimybes, bet kartu griežtai apsaugoti savo kultūrą ir vertybes, rašo „The Guardian“.
Naujausia „Red Star“ versija, sukurta maždaug 2013 m., paremta „Linux“ versija „Fedora“.
Operacinė sistema nėra vien tik akla Vakarų operacinių sistemų kopija, kaip daugelis manė iki šiol, teigia Florianas Grunowas ir Niklausas Schiessas iš Vokietijos IT saugumo bendrovės ERNW. Tyrėjai detaliai išnagrinėjo operacinės sistemos programinį kodą.
Šiaurės Korėja, kurios primityvi intraneto sistema neprisijungia prie pasaulinio interneto tinklo, – išskyrus valstybinę žiniasklaidą ir oficialiai patvirtintus tinklalapius – savo operacinę sistemą kūrė daugiau nei dešimtmetį.
Naujausia „Red Star“ versija, sukurta maždaug 2013 m., paremta „Linux“ versija „Fedora“. Ji, skirtingai nei anksčiau, nebėra tokia panaši į „Windows XP“ ar „Apple“ OS X.
Tačiau Šiaurės Korėjos operacinėje sistemoje yra ir unikalių elementų, įskaitant ir nuosavą bylų šifravimo versiją.
Tyrėjai sako, kad Šiaurės Korėja nori išvengti bet kokio kodo, kurį galėtų paveikti užsienio žvalgybos agentūros.
„Jie nori būti nepriklausomi nuo kitų operacinių sistemų, nes bijo „atgalinių durų“, kurios kitiems galėtų leisti juos šnipinėti“, – kalbėjo Grunowas.
Vokietijos tyrėjai sakė nežinantys, kiek Šiaurės Korėjos kompiuterių turi „Red Star“ programinę įrangą. Privatūs kompiuteriai Šiaurės Korėjoje sparčiai populiarėja, tačiau, pasak šalies lankytojų, dauguma kompiuterių vis dar naudoja beveik 15 m. senumo „Widows XP“.
„Red Star“ operacinė sistema sunkiai modifikuojama. Jeigu vartotojai mėgina ją keisti ar išjungti funkcijas, pavyzdžiui, antivirusinę sistemą arba ugniasienę, kompiuteris ekrane rodo, kad įvyko klaida arba iš naujo persikrauna.
„Red Star“ taip pat skiriamas dėmesys siekiant apsaugoti vartotojus nuo Šiaurės Korėjoje draudžiamų užsienio filmų, muzikos ar įrašų. Šiaurės Korėjoje draudžiamos bylos (filmai, muzika ir t.t.) dažniausiai perduodamos žmonėms naudojant USB raktus ar microSD korteles, todėl vyriausybei sunku susekti jų šaltinį.
Todėl „Red Star“ atseka ir pažymi kiekvieną bylą kompiuteryje ar bet kuriame prie jo prijungtame USB rakte. Tokiu būdu kiekviena byla gali būti atsekta.
Anot Vokietijos tyrėjų, nepanašu, kad „Red Star“ operacinė sistema galėtų leisti atlikti kibernetines atakas, kuriomis Šiaurės Korėja kaltinama.