Ši transplantacija Lietuvoje atliekama itin retai ir yra unikali.
Dėl šios priežasties recipientui prieš atliekant transplantaciją iš kraujo pašalinami antikūnai prieš donoro kraujo grupės antigenus, pirmadienį pranešė klinikos.
Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojo klinikinio toksikologo Jono Šurkaus, tinkamai neparuošus paciento netapačios ir nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantacijai, įvyktų staigus persodinto inksto atmetimas.
„Kraujo grupė priklauso nuo eritrocitų sienelėse esančių antigenų, prieš kuriuos kitą kraujo grupę turinčių žmonių kraujyje yra antikūnų. Tai reiškia, kad antikūnai svetimus antigenus atpažįsta kaip svetimkūnį ir stengiasi jį pašalinti. Būtent dėl šios priežasties atlikus netapačios kraujo grupės inksto transplantaciją, neišvalius recipiento kraujo grupės, didėtų organo atmetimo tikimybė“, – teigė J.Šurkus.
Kauno klinikų Nefrologijos klinikos Inkstų transplantacijos sektoriaus vadovės Rūtos Vaičiūnienės teigimu, tokios procedūros atlikimui reikėjo ruoštis ne vienus metus, o laboratorijos darbuotojai turėjo įdiegti naujus tyrimo metodus.
„Tai sudėtinga procedūra, reikalaujanti daugiadalykės medikų komandos susitelkimo ir profesionalumo“, – sakė ji.
Kauno klinikose ši operacija atlikta motinos inkstą persodinus sūnui.
Po atliktos netapačios nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantacijos kritinėmis laikomos pirmosios dvi savaitės.
„Per šias savaites nepastebėjome jokių atmetimo reakcijų, todėl pacientas išvyko namo. Jis toliau turės gerti imunitetą slopinančius vaistus ir atvykti į ligoninę planinei apžiūrai, tačiau dializių jam nebereikės“, – sakė R.Vaičiūnienė.
Kauno klinikose inkstų transplantacijos atliekamos 23 metus. Šiais metais Kauno klinikose atlikta 39 kadaverinio inksto transplantacijų, kai inkstas transplantuojamas iš mirusio žmogaus, o ši transplantacija buvo pirmoji gyvosios donorystės, kai giminės sutiko paaukoti inkstą savo sergančiam artimajam.