Visų akys krypsta į konferencijoje dalyvausiantį studentą iš Džordžijos valstijos universiteto Lujendra'ą Ojha'ą, kuris kalbės kartu su dar dviem žymiais NASA mokslininkais.
Tai potencialiai galėtų reikšti, kad po Marso paviršiumi plyti vandens telkinys arba net vandenynas, kuris šiltuoju metu Marse iškyla į paviršių.
L.Ojha'as pirmasis atrado įrodymų apie galimą vandens egzistavimą Marse, kai dar studijuodamas Arizonos universitete 2011 m. tyrinėjo Marso paviršiaus nuotraukas.
Kartu su Alfredu McEwenu, kuris taip pat kalbės spaudos konferencijoje, L.Ojha'as nusprendė ištirti Marso paviršiaus nuotraukas, padarytas jų kolegos mokslininko Colino Dundaso.
Jie iš nuotraukų pašalino dėmes, tokias kaip šešėlius ir šviesos trikdžius, ir atrado tamsias pirštų formos žymes, kurios laikui bėgant judėjo per daubas.
Šios žymės ne tik judėjo, tačiau ir sutapo su modeliais, kuriuos atitiktų tekantis vanduo.
Vėliau studentas persikėlė į Džordžijos universitetą, kur Marso paviršių tyrinėjo toliau.
Vėlesni kitų mokslininkų tyrimai parodė, kad pirštų formos šablonai ryškėjo šiltaisiais sezonais ir išnykdavo šaltesniais.
Tai potencialiai galėtų reikšti, kad po Marso paviršiumi plyti vandens telkinys arba net vandenynas, kuris šiltuoju metu Marse iškyla į paviršių.
Įrodymai apie tai, kad Marse egzistavo vanduo, buvo rasti prieš beveik keturis dešimtmečius. Erozijos šablonai Marso paviršiuje leido daryti prielaidą, kad čia egzistavo upės ir vandenynai.
Tačiau manoma, kad iš ploną atmosferą ir silpną gravitaciją turinčio Marso vanduo išgaravo. Konkretūs skysto vandens įrodymai kitoje planetoje būtų pirmieji.
Vandens atradimas taip pat reikštų, kad Marse dabar gali egzistuoti ir gyvybė.
Konferencija bus transliuojama tiesiogiai 18:30 Lietuvos laiku. Nuorodą rasite čia.