Raudonos spalvos arkos fotografijoje byloja apie tolimoje galaktikoje besiformavusias žvaigždes – tai vyko apytikriai prieš 12 mlrd. metų. Jų skleidžiama šviesa Žemę pasiekė tik dabar. Nuotraukos centre matomas šviesus objektas – kita (ramesnė ir artimesnė) galaktika.
Apie žvaigždžių gimimo proveržius astronomai jau žinojo. Žinojo ir tai, kad tokių proveržių dažniau pasitaikydavo ankstyvose visatos evoliucijos stadijose. Tačiau tiksliai datuoti šiuos įvykius iki šiol nebuvo galimybių.
Naujausi kadrai, gauti 5 km aukštyje virš jūros lygio Atakamos dykumoje (Čilėje) įrengtu radijo teleskopu, atskleidžia, kad tokie intensyvūs žvaigždžių gimimo periodai visatoje vyko anksčiau nei manyta iki šiol.
Daugiau nei 24 galaktikų stebėjimų duomenys byloja, kad žvaigždžių gimimo proveržiai vykdavo maždaug prieš 12 mlrd. metų, kai visatai dar nebuvo suėję nė 2 mlrd. metų. Tai – visu milijardu metų anksčiau nei mokslininkų manyta iki šiol.
Dvi iš stebėjimui pasirinktų galaktikų yra tolimiausios jų tipo galaktikos iš visų, kokias astronomams yra tekę stebėti. Jos nuo Žemės yra taip toli, kad jų skleidžiama šviesa, virtusi radijo bangomis ir pasiekusi ALMA imtuvus, savo kelionę šviesos greičiu pradėjo prieš 12 mlrd. metų – kitaip tariant, po Didžiojo sprogimo praėjus kiek daugiau nei milijardui metų.
Vienoje iš galaktikų rasta vandens. Tai yra tolimiausia visų astronominių stebėjimų istorijoje vieta, kurioje yra pavykę aptikti vandens. Keletas iš stebėjimui pasirinktų galaktikų buvo tokios šviesios, jog šviesumu prilygsta 40 milijonų milijonų saulių, rašoma žurnale „Nature“.
Antroji šios naujienos nuotrauka buvo padaryta dar neužbaigus ALMA radijo teleskopo statybos darbų, naudojantis tik 16 iš 66 observatorijos radijo antenų. Veikdama visu pajėgumu, observatorija astronomams teiks dešimt kartų už kosminio teleskopo „Hubble“ ryškesnius kadrus. Kad tokio ryškumo nuotraukas būtų galima gauti iš vienos antžeminės radijo antenos, jos skersmuo turėtų būti maždaug 16 kilometrų.
66 radijo antenų masyvui Čilė parinkta todėl, kad tai yra viena iš nedaugelio vietų Žemėje, kur galima rasti sausą, aukštai virš jūros lygio esančią vietovę, kurios naktinio dangaus neteršia miestų šviesos. Ne menkiau svarbus faktorius yra ir itin sausas klimatas – drėgmė ore absorbuotų radijo bangas ir observatorijos stebėjimų rezultatai būtų ne tokie įspūdingi.
ALMA (ESO/NRAO/NAOJ) nuotr./Schema vaizduoja, kaip tolimos galaktikos šviesą iškreipia artimesnės galaktikos gravitacija. |