Antradienį Vilnių užklupus stipriai liūčiai patvino prekybos centro „Panorama“ požeminė stovėjimo aikštelė, buvo užlieti liftai, o į aikštelę gabenęs eskalatorius plakė be paliovos kylantį vandenį, žmonės stoviniavo ir ieškojo galimybių kaip nors nusigauti iki savo transporto priemonių. Per tą pačią liūtį prekybos centre „Akropolis“ buvo užlieti dideli plotai grindų, iš dangaus kliokiantis vanduo liejosi ant daugybės parduotuvių grindų.
Bet ar saugu bristi į tokias vandens užlietas, bet apšviestas patalpas, kuriose esama elektros įrenginių? Ar nenutrenks elektra?
Išsiaiškinti, kaip saugiausia elgtis tokiu atveju, padėjo AB „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO) Komunikacijos skyriaus vadovas Martynas Burba.
Potvynis Vilniuje ir Širvintose: ar reikia saugotis elektros?
Anot jo, kiekvieną atvejį reikėtų nagrinėti individualiai, nes skiriasi patalpose esančios sistemos, jų technologiniai sprendimai, apsaugos sistemos ir kita. Pavojus saugumui ir gyvybei kyla tuomet, kai vanduo užlieja elektros įtampą turinčius įrenginius. Tuomet kyla reali grėsmė žmogaus gyvybei, nes vanduo – labai geras elektros laidininkas, todėl žmogus gali greitai gauti elektros smūgį.
Pavyzdžiui, šią savaitę Širvintų poliklinikos ir ligoninės pastatuose vanduo apsėmė elektros skydinę – tokia situacija kėlė rimtą pavojų žmonių gyvybėms. Laimei, laiku sureagavo personalas ir susisiekus su ESO dispečeriais, buvo laikinai sustabdytas elektros tiekimas.
Jei vanduo apsėmė patalpas, reikėtų kuo skubiau sustabdyti elektros energijos tiekimą patalpose išjungiant įvadinį (automatinį) jungiklį. Jei esate vandens apsemtose patalpose, kur veikia elektros įrenginiai, tokiu atveju rekomenduojama palikti patalpas.
Taip pat svarbu, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ir patys elektros prietaisai nesudrėktų. Svarbu stebėti, kad neįvyktų kontaktas tarp įjungtų elektros prietaisų, jungiamųjų laidų, jungiklių ir vandentiekio, kanalizacijos, šildymo ar kitų sistemų metalinių vamzdžių. Taip pat pasirūpinkite, kad grindys būtų sausos ir stovėtumėte ant sauso medinio pastovo ar guminio kilimėlio.
Kas gali išjungti elektros tiekimą?
Potvynio atveju elektros energijos tiekimą išoriniame tinkle saugiai išjungti gali tik skirstomųjų tinklų specialistai. Pastebėjus apsemtus skirstomojo tinklo įrenginius – transformatorines, transformatorių pastotes ir kt. – skubiai praneškite ESO trumpuoju numeriu 1802 (+37061121802). ESO bendradarbiauja su priešgaisrinėmis tarnybomis, likviduojant potvynio padarinius ir siekiant sustabdyti elektros energijos tiekimą vandens apsemtose vietovėse.
Atsidūrus šalia įtampos šaltinio, kai žemė ir žolė įmirkusi, rekomenduojama pasitraukti toliau nuo nelaimės vietos, tačiau nebėgti, o judėti mažais žingsneliais kuo arčiau suglaudus kojas arba šuoliukais. Žingsniuojant įprastai, kyla pavojus susidaryti elektros grandinei ir gauti smūgį.
Pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius elektros laidus, būtina nedelsiant apie tai pranešti ESO.
Prie jų jokiu būdu negalima artintis. Tarp žmogaus ir nutrūkusio laido turėtų būti bent 8 metrų atstumas. Reikėtų saugotis ir ant elektros laidų užvirtusių medžių ar išvirtusių laidų atramų, kurios taip pat gali būti pavojingos gyvybei. Prie jų taip pat nerekomenduojama artintis ar juo labiau jų liesti.