Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), šis centras bus didžiausia ir moderniausia Lietuvoje fizinių, chemijos ir technologijos mokslų tyrimų bazė, kurioje veiks 24 atviros prieigos laboratorijos. Vienu metu tyrimus atlikti galės per 700 mokslininkų ir studentų.
Joje bus kuriamos fizinių ir technologijos mokslų – puslaidininkių, medžiagų inžinerijos, šviesos ir lazerinių technologijų, ateities energetikos – inovacijos. Šis centras yra didžiausias Lietuvoje kuriamų penkių slėnių projektas.
Statybų pradžia penktadienį pažymėta iškilmingu simbolinės kapsulės su laišku ateities mokslininkams įkasimu. Ceremonijoje dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Pasak prezidentės, kapsulės įkasimas pradedant šalies ateičiai svarbaus objekto statybą simbolizuoja, kad Lietuva turi viziją ir sukurs tokią ateitį, apie kokią visi svajojame, sakoma prezidentės spaudos tarnybos pranešime.
Pasak prezidentės, kapsulės įkasimas pradedant šalies ateičiai svarbaus objekto statybą simbolizuoja, kad Lietuva turi viziją ir sukurs tokią ateitį, apie kokią visi svajojame, sakoma prezidentės spaudos tarnybos pranešime.
„Šiandien klojame pamatus iškiliems ateities mokslo atradimams. Netrukus čia iškilsiantis stambiausias Lietuvos mokslo centras įrodo, kad esame šiuolaikinė valstybė, kurioje klesti mokslas. Lietuva tampa konkurencinga, didelės pridėtinės vertės ir aukštųjų technologijų šalimi“, – sveikindama mokslo bendruomenę teigė šalies vadovė.
Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis savo ruožtu džiaugėsi, kad naujas centras – puiki galimybė jauniems mokslininkams dirbti Lietuvoje.
„Švietimas ir mokslas yra visuomenės variklis. Investicijos į pažangą, į inovacijas, į mokslo ir verslo sinergiją atsiperka su didžiule grąža. Todėl sutelkę visų pajėgas – universitetų, mokslo centrų, verslo organizacijų – galime pasiekti stulbinančių rezultatų“, – ministerijos pranešime cituojamas D.Pavalkis.
Pasak jo, mokslo įstaigos, kurių pagrindu kuriamas naujasis centras, jau ir dabar sėkmingai dirba su verslu, steigia naujas įmones, registruoja tarptautinius patentus.
Anot ŠMM, naujas centras įkuriamas Fizikos instituto, Chemijos instituto, Puslaidininkių fizikos instituto, Vilniaus universiteto (VU) Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, VU Fizikos fakulteto, Chemijos fakulteto, Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų instituto, Vilniaus Gedmino technikos universiteto Elektronikos fakulteto pagrindu.
Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą pastatyti ir visiškai įrengti tikimasi 2015 metų kovą.
Statyboms skirta 130 mln. litų, įrangai – 107 mln. litų, 2 mln. litų skirti projekto įrangos draudimui, viešinimui, projektą administruojančiųjų bei vykdančiųjų darbo užmokesčiui.