Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didysis hadronų greitintuvas vėl paleistas po dvejus metus trukusių patobulinimų

Didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas sekmadienį vėl buvo paleistas po dvejus metus trukusių patobulinimų, kurie sudarys sąlygas fizikams tyrinėti dar netyrinėtus kampelius to, kas sudaro mūsų Visatą, įskaitant tamsiąją materiją ir antimateriją.
LHC valdymo pultas
LHC valdymo pultas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Po dvejų intensyvaus remonto metų ir kelių pasirengimo paleisti iš naujo mėnesių Didysis hadronų greitintuvas (LHC), galingiausias dalelių greitintuvas pasaulyje, vėl veikia“, – paskelbė Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN).

Eksperimentais šiame greitintuve buvo siekiama per elementariųjų dalelių – visos materijos „statybinių blokų“ – ir jas valdančių jėgų tyrimus išsiaiškinti, kaip atsirado Visata.

2012 metais LHC buvo panaudotas įrodant, kad egzistuoja Higgso bozonas, dalelė, kuri suteikia masę. Šie tyrimai 2013 metais pelnė Nobelio fizikos premiją dviem mokslininkams, kurie dar 1964-aisiais sukūrė teoriją apie vadinamosios Dievo dalelės egzistavimą.

2012 metais LHC buvo panaudotas įrodant, kad egzistuoja Higgso bozonas, dalelė, kuri suteikia masę.

Patobulinimais, dėl kurių LHC buvo uždarytas 2013 metų vasarį, buvo siekiama beveik dvigubai padidinti maksimalų greitintuvo pajėgumą.

Ankstesnė maksimali jo galia buvo 8 teraelektronvoltai (TeV), pasiekti 2012-aisiais, bet po dvejų rekonstrukcijos metų jis iš pradžių pasieks 13 TeV, o potencialiai galės pasiekti maksimalų 14 TeV lygį.

Anksčiau CERN sakė, kad jei paleidimas eisis gerai, „13 TeV energijos“ dalelių susidūrimai galėtų prasidėti jau birželį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais