Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Profesorius iš Nigerijos sako įveikęs 156 metų senumo Rymano matematikos mįslę

Gali būti, kad viena svarbiausių, iki šiol buvusi neįveikiama, matematikos užduočių – Rymano hipotezė – pagaliau išspręsta. Ją išgliaudė matematikos profesorius iš Nigerijos Opeyemis Enochas, skelbia BBC.
Formulės
Formulės / 123rf nuotr.
Temos: 2 Nigerija Matematika

Mokslininkas pasakojo, kad spręsdamas uždavinį lūžio tašką pasiekė 2010-aisiais – rastas sprendimo raktas ir įgalino nigerietį išspręsti 156 metus net ir pačių genialiausių planetos matematikų neįveiktą galvosūkį. Beje, pastarasis buvo viena iš Septynių Didžiųjų Tūkstantmečio Matematikos Problemų.

2010-aisiais – rastas sprendimo raktas ir įgalino nigerietį išspręsti 156 metus net ir pačių genialiausių planetos matematikų neįveiktą galvosūkį

Už kiekvieną iš šių problemų išsprendimą Klėjaus Matematikos institutas (The Clay Mathematics Institute) dar 2000-aisiais įsteigė po 1 milijono JAV dolerių premiją – kaip tik tokia atiteks ir uždavinį įveikusiam O. Enochui.

Rymano hipotezę apie pirminius skaičius 1859 m. suformulavo matematikas Bernardas Riemannas. Beveik nesiginčijama, jog ši problema tapo bene garsiausia iš didžiojo matematikos problemų septyneto nuo pat XX a. pabaigos, kai buvo įrodyta Ferma teorema.

Žinia, pirminiai skaičiai savo sekoje pasiskirstę netolygiai. Vis dėlto B. Riemannas pastebėjo, kad pirminių skaičių dažnumas labai glaudžiai susijęs su sudėtinga funkcija, kuri pavadinta Rymano zeta funkcija.

Hipotezėje postuluojama, kad lygties ζ(s) = 0 sprendiniai išsidėstę konkrečia vertikalia tiese. Nors hipotezė patikrinta pirmiesiems 10 000 000 000 sprendinių, tik dabar ir tik O. Enochas sugebėjo įrodyti, kad tolimesnių sprendinių seka atitinka hipotezę.

Oye Ekiti federaliniame universitete (FUOYE) Nigerijoje matematiką dėstantis profesorius O. Enochas sakė, kad imtis 156-erių metų senumo problemos jį paskatino studentai. Mokslininkas BBC pasakojo, kad studentai skatino savo dėstytoją užsidirbti.

„Ne, ne, ne, motyvacija atsirado, nes mano studentai tikėjo, kad aš galiu išspręsti uždavinį – aš jį įveikiau visai ne dėl piniginio atlygio“, – sakė sprendimo autorius.

Savo sprendimą profesorius pristatė lapkričio 11 d. Tarptautinėje matematikos ir kompiuterijos mokslų konferencijoje Vienoje (Austrija), praneša Nigerijos naujienų portalas „Vanguard“. Įdomu tai, kad Klėjaus matematikos institutas nei patvirtino, nei paneigė, kad O. Enocho sprendimas oficialiai patvirtintas. Instituto atstovai pareiškė, kad Tūkstantmečio uždavinių sprendimo nekomentuoja.

Ta proga kviečiame pasižiūrėti trumpą filmą apie Rymano hipotezę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai