Neteisėti kompiuterių programų naudojimo atvejai buvo išaiškinti „Business Software Alliance“ (BSA) atstovams Lietuvoje bendradarbiaujant su teisėsaugos institucijomis.
Vieną didžiausių kompensacijų taikiu susitarimu per pastaruosius metus sumokėjo bendrovė „Senasis akvedukas“. Policijos pareigūnams atlikus bendrovės patikrinimą, jos kompiuteriuose buvo rasta neteisėtos „Adobe“, „Autodesk“ ir „Microsoft“ programinės įrangos.
Bendrovė sumokėjo 45 tūkst. Lt kompensaciją autorių teisių turėtojams už atliktą autorių teisių pažeidimą. Be to, bendrovei teko sumokėti 5 tūkst. litų dydžio baudą valstybei, o „Senojo akveduko“ buvusi vadovė, siekusi išvengti atsakomybės už neteisėtą programinės įrangos naudojimą ir klastojusi dokumentus, tvirtinančius teisėtą programinės įrangos naudojimą, buvo nubausta ne tik už autorių teisių pažeidimą, bet ir už dokumentų klastojimą – jai skirta 2 tūkst. litų bauda.
Pagal BSA tinklalapio vartotojų pranešimus dėl BSA narių autorių teisių pažeidimo, buvo atlikti patikrinimai baldų gamintojos „Oltena“ ir buhalterinės apskaitos bendrovės „Finasus“ biuruose. Policijos pareigūnams išaiškinus, kad įmonės kompiuteriuose veikia „piratinės“ kompiuterių programų kopijos, „Oltena“ autorių teisių turėtojams sutiko sumokėti 12 tūkst. litų kompensaciją, o „Finasus“ už naudojimąsi neteisėta programine įranga sumokėjo 3 tūkst. litų dydžio kompensaciją.
„Autorių teisių pažeidėjai ginčus su teisių turėtojais pasirenka spręsti be teismo įsikišimo, paprastai dėl to, jog taip siekia išvengti papildomų teisinių išlaidų. Praktika rodo, kad į teismo posėdžių maratoną yra linkusios įsisukti bendrovės, padariusios autorių teisių turėtojams žalą, kuri viršija 20 tūkst. litų“, – sakė BSA atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („BalticLaw“) advokatas Andrius Pranckevičius.
Apie pažeidimus tenka pasiskelbti viešai
Policijos pareigūnams atlikus patikrinimą šviestuvų prekybos bendrovėje „Hopis“ buvo aptikta neteisėtų kompiuterių programų, kurių vertė siekė beveik 20 tūkst. litų. Bendrovei ir autorių teisių turėtojams neradus taikaus ginčo sprendimo būdo ir autorių teisių turėtojams kreipusis į teismą siekiant apginti pažeistas teises, teismas įpareigojo įmonę „Hopis“ ne tik sumokėti dešimttūkstantinę kompensaciją, bet ir savo lėšomis informuoti visuomenę apie priimtą teismo sprendimą šalies dienraščiuose.
„Ginant intelektinės nuosavybės teises svarbūs ne tik kompensaciniai, bet ir prevenciniai tikslai. Teismo sprendimo paskelbimas yra viena iš prevencinių priemonių, kuria siekiama informuoti visuomenę apie atliktus įstatymams prieštaraujančius veiksmus, kuriais buvo pažeistos autorių teisių turėtojų teisės bei teisėti interesai“, – sakė A.Pranckevičius.
Bendrovės, pažeidžiančios autorių teises, rizikuoja ne tik teisminiais procesais ar tūkstantinėmis baudomis. Įmonės, kurios nusprendžia savo veiklą vykdyti su neteisėtomis kompiuterių programomis, rizikuoja partnerių ar klientų pasitikėjimu, savo įvaizdžiu, reputacija rinkoje. Į tokią situaciją pakliuvo Klaipėdos laivų projektavimo ir konstravimo bendrovė „Alex Naval“, kuri savo paslaugas teikė naudodama neteisėtas „Adobe“, „Autodesk“ ir „Microsoft“ kompiuterių programas. Šiuo metu bendrovė yra teismo įpareigota autoriams sumokėti beveik 187 tūkst. litų dydžio kompensaciją už autorių teisių pažeidimą.