Jungtinės Amerikos Valstijos – didžiausias PSO finansavimo šaltinis – neseniai inicijavo metus truksiančią pasitraukimo iš šios organizacijos procedūrą: prezidento Donaldo Trumpo administracija, nesugebėjusi nuo pat 2016 m. sausio paskirti savo nuolatinio atstovo PSO valdyboje, skundžiasi, kad dėl tragiškos COVID-19 situacijos JAV yra kalta ne šalies administracija, o būtent PSO.
„Mano draugai, nesuklyskite: didžiausias iššūkis, su kuriuo šiuo metu susiduriame, yra ne pats virusas, o vadovavimo ir solidarumo stoka pasauliniame ir nacionaliniame lygmenyse“, – per kassavaitinį valstybių-narių atstovų susirinkimą paskelbė organizacijos vadovas.
Tokio formato susitikimų turinį viešinti nėra įprasta, tačiau šiuokart pritaikyta išimtis: kartu T.A.Ghebreyesusas paskelbė ir apie naują šios organizacijos tarybą, kuriai vadovaus buvusi Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf ir buvusi Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Helen Clark. Tarybos užduotis bus „sąžiningai įvertinti pasaulinį atsaką į koronaviruso pandemiją“.
T.A.Ghebreyesusas taip pat paskelbė, kad rugsėjį bus surengtas PSO valdybos specialusis suvažiavimas, o lapkritį – visų 194 narių-valstybių asamblėja. Paprastai tokia asamblėja vyksta gegužės mėnesį, tačiau dėl pandemijos ji buvo nutraukta, dalis jos vyko nuotoliniu būdu.
„Turime pasirengti būsimiesiems pasauliniams ligų protrūkiams ir daugeliui kitų mūsų laikams būdingų iššūkių – bakterijų atsparumui antibiotikams, socialinę nelygybę, klimato krizę. COVID-19 iš mūsų atėmė labai daug. Tačiau ši liga taip pat suteikė galimybę nutraukti santykius su praeitimi ir statyti tvirtesnę ateitį“, – sakė PSO vadovas.