Rekordinio dydžio gryno aukso gabalas rastas Venesueloje. Nacionalinės Los Alamos laboratorijos (JAV) tyrėjai neutroniniu skeneriu ištyrė 217,78 g svorio grynuolio vidų. To pageidavo grynuolio savininkas – jis norėjo įrodyti, kad aukso luistas iš tiesų vertas tokios sumos. Mokslininkams tai buvo neeilinė proga patyrinėti tokį egzempliorių. Dydžiu jis beveik prilygsta golfo kamuoliukui.
JAV gyvenantis grynuolio savininkas paprašė geologo Johno Rakovano ištirti keturių skirtingų mėginių kristalinę sudėtį. Visi jie prieš keletą dešimtmečių buvo rasti Venesueloje. Įrodžius, kad tai – kristalai, tapo aišku, kad jie galėjo susidaryti tik natūraliai, t.y., gamtoje. Tai tik didina grynuolių vertę.
„Tokio dydžio aukso grynuolių atominė struktūra dar niekad nebuvo ištyrinėta, – pripažino Majamio universiteto profesorius J. Rakovanas. – Mums pasitaikė unikali galimybė.“
Nacionalinės Los Alamos laboratorijos tyrėjai rekordinio dydžio mineralą tyrinėjo neutroninės difraktometrijos metodu. Skirtingai nei rentgeno spinduliai ar elektronai, neutronai į tiriamas medžiagas įsiskverbia giliau. Tyrimai atskleidė, kad trys iš keturių grynuolių buvo monokristalo aukso grynuoliai (angl. – single-crystal pieces of gold), kurie yra retesni nei polikristalų tipo aukso grynuolius (angl. – multiple-crystal type of gold).
Tačiau tyrėjus ir savininką labiausiai domino, ar šis golfo kamuoliuko dydžio grynuolis yra didžiausias trapezohedroninis aukso kristalas. 2006 m. aukcionas jį atmetė, nes buvo suabejota grynuolio autentiškumu.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą