„Šiandien tankų koloną ar besiartinančių karių koloną galima aptikti per 3–5 minutes ir smogti dar per tris minutes“, – situaciją mūšio lauke leidiniui komentavo Ukrainos karinės žvalgybos tarnybos vado pavaduotojas generolas majoras Vadimas Skibickis.
„Išlikimo galimybė judant yra ne daugiau kaip 10 minučių“, – pridūrė jis.
Tiek Rusija, tiek Ukraina mūšio lauke dislokuoja tūkstančius bepiločių orlaivių ir naudoja pigius dronus, kad taikytųsi į viena kitos pajėgas. Tai savo ruožtu verčia abejoti kai kuriais Amerikos karinės doktrinos pagrindais.
„Masinių šarvuotų puolimų, vienu metu užimant daugybę kilometrų žemės, kaip tai darėme 2003 m. Irake, laikai išnyko, nes dabar dronai tapo tokie veiksmingi“, – „The Wall Street Journal“ aiškino į pensiją išėjęs JAV armijos seržantas Bradley'is Crawfordas, Irako karo veteranas.
Ukraina vis dažniau pasikliauja pigiais bepiločiais orlaiviais, kurių judėjimą galima stebėti, arba bepilotėmis skraidyklėmis, ir taip naikina Rusijos karinę techniką.
Ukrainoje viešintys „The Wall Street Journal“ korespondentai prie Bachmuto miesto kalbėjosi su dronų operatoriais, kurie atskleidė, jog mūšio lauke dronai pakeitė labai daug ką.
Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadas: kiekviena operacija yra skirtinga ir, jei ją pakartotum taip pat, tai būtų beprasmiška, nes priešas jau turėtų priešnuodį.
„Prieš mums pradedant čia skraidyti, rusų judėjimo apimtys buvo tokios didelės, kad Bachmute susidarydavo spūstys, – sakė Ukrainos saugumo tarnybos specialiųjų operacijų centro „A“ narys. – Dabar visi keliai Bachmute tušti.“
Jų naudojami dronai paprastai kainuoja apie 370–470 eurų, o tai daug mažiau nei įprastas 155 mm artilerijos sviedinys, kuris gali kainuoti iki 2850 eurų, arba tankas T-72, kainuojantis apie 1,13 mln. eurų.
Nors nuo visapusiškos Rusijos invazijos pradžios bepiločių orlaivių vaidmuo Ukrainoje buvo labai didelis, tiek pats bepiločių orlaivių skaičius, tiek jų veiksmingumas labai išaugo.
Maskva ne tik greitai pasivijo, o kartais net ir pranoko Ukrainos pajėgumus. Pasak „The Washington Post“ straipsnio, Rusija atkakliai dirba kurdama mirtiną, pažangesnę Irano atakos bepiločio lėktuvo „Shahed-136“ versiją.
Mūšio lauką nuolat pasiekia naujų tipų šalyje sukurti ir importuoti bepiločiai orlaiviai – įskaitant jūrinius dronus, kuriuos Ukraina sėkmingai naudojo siekdama pakenkti Rusijos Juodosios jūros laivynui. Daugelis dronų, kurie buvo veiksmingi vos prieš kelis mėnesius, greitai paseno ir turi būti iš naujo sukonstruoti, kad įveiktų rusų trukdžius, leidiniui „The Wall Street Journal“ aiškino ukrainiečių vadai.
„Niekas nestovi vietoje, – pabrėžė Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadas viceadmirolas Oleksijus Neižpapa. – Karas – tai metas, kai tobulėja technologijos. Kiekviena operacija yra skirtinga, ir jei ją pakartotum taip pat, tai būtų beprasmiška, nes priešas jau turėtų priešnuodį.“
Ukrainos dronų armija
Ketvirtadienį Ukrainos skaitmeninės transformacijos ministerija paskelbė, kad pagal programą „Dronų armija“ frontui perduoda daugiau kaip 1700 papildomų dronų.
Pasak ministro Mychailo Fiodorovo pranešimo susirašinėjimo platformoje „Telegram“, tarp dronų yra Ukrainoje pagamintų dronų ir užsienio dronų, naudojamų NATO šalyse: „Vampire“, „Phoenix“, greitaeigiai „Penguin“, „Avenger“, taip pat „Mavic“ ir „Matrice“.
„Taip pat siunčiame slaptus „paukščius“, kurie jau parodė rezultatus mūšio lauke. Netrukus okupantai juos išbandys, o jūs apie tai sužinosite iš naujienų“, – pažymėjo M.Fiodorovas.
Jo tvirtinimu, dronai padės gynybos pajėgoms vykdyti žvalgybą, naikinti rusų techniką ir gelbėti Ukrainos karių gyvybes. Vien per praėjusį mėnesį operatoriai pataikė į 780 technikos vienetų.
Nors tikslus Ukrainos pajėgų turimas bepiločių orlaivių skaičius lieka neaiškus, Karališkasis Jungtinių paslaugų institutas anksčiau šiais metais apskaičiavo, kad Ukraina per mėnesį praranda apie 10 000 bepiločių orlaivių, o tai rodo, kad jie plačiai naudojami.
Nacionalinis projektas „Dronų armija“ buvo pradėtas praėjusią vasarą ir apima nuolatinį bepiločių orlaivių pirkimą, jų remontą ir operatorių mokymą.