Ryto galvosūkis: ar greitai surasite T raidę?

Norint aibėje panašios išvaizdos objektų kuo greičiau surasti reikiamą, svarbu ne tik žinoti, ko ieškai, bet ir atrinkti bei ignoruoti netinkamus objektus. Tiesa, ignoravimo įgūdžiai susiformuoja ne taip greitai – tam reikia praktikos. Pamėginkite pasipraktikuoti: ar greitai įvairiaspalvėje aibėje surasite T raidę?
Suraskite šioje simbolių aibėje raidę T, turėdami omenyje, kad ji nėra raudonos spalvos
Suraskite šioje simbolių aibėje raidę T, turėdami omenyje, kad ji nėra raudonos spalvos / Technologijos.lt iliustr.

Johno Hopkinso universiteto mokslininkai pastebėjo, kad nenaudingos informacijos ignoravimas gali būti labai efektyvi ieškojimo strategija. Tiesa, jos įvaldymui reikia laiko ir įgūdžių.

Mokslininkai atliko du eksperimentus. Jų metu dalyvių buvo prašoma kompiuterio ekrane rasti konkrečią raidę. Dalyviams reikėjo rasti didžiąją B arba F tarp įvairiaspalvių kitų raidžių. Retkarčiais dalyviams buvo užsimenama, kad raidė bus ne tam tikros spalvos (pvz., ji nebus geltona), o dažniausiai dalyviams buvo nepateikiama jokių užuominų.

Mokslininkai atliko du eksperimentus. Jų metu dalyvių buvo prašoma kompiuterio ekrane rasti konkrečią raidę.

Kai dalyviams buvo duodama laiko išmokti, kuriuos objektus ignoruoti, jų rezultatai pastebimai pagerėjo.

„Asmenys, kurie aiškiai ignoruoja blaškančius dirgiklius ir informaciją, pasiekia kur kas geresnių vizualinės paieškos rezultatų. Tai – ypač svarbus įgūdis tokių ieškojimo specialybių atstovams kaip radiologai ar oro uostų bagažo tikrintojai“, – paaiškino tyrimui vadovavęs Corbinas A. Cunninghamas.

Kai dalyviams buvo pateikiama užuomina, kurią spalvą ignoruoti, iš pradžių eksperimento dalyvių atliekama objekto paieška sulėtėdavo. Tačiau gerokai pasipraktikavę jie pradėdavo demonstruoti kur kas didesnį tempą – reikiamą objektą surasdavo kur kas greičiau už dalyvius, kurie jo ieškodavo be užuominų ir be tam tikros spalvos ignoravimo.

VIDEO: Researchers reveal how good you are at ignoring things

Kuo daugiau užuominų buvo pateikiama, tuo greičiau įgudusieji dalyviai atlikdavo užduotis.

Anot tyrimo autorių, šio įgūdžio esmė – dėmesio sutelkimas. Pamėginkite savo dėmesio procesus patreniruoti ir jūs (žr. vaizdo medžiagą).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis