Laukinės gamtos tyrinėtojai Ekvadoro urvuose netoli Tenos (Napo regionas) filmavo olų ir urvų faunos įvairovę. Filmavimo grupė netikėtai pastebėjo vertikalios sienos paviršiumi aukštyn iš lėto keliaujančią... žuvį. Paaiškėjo, jog tai – jaunas šamukas.
Šie šamai sugeba burnomis prisisiurbti prie uolos ar medžio kamieno paviršiaus ir taip, nelyginant sraigė, iš lėto kopti aukštyn, prieš srovę.
Kaip rašoma „Subterranean Biology“, tai – pirmas kartas, kai tyrinėtojams pavyko užfiksuoti (nufilmuoti) urvo siena kopiantį šamą. Beje, atradimo autoriai straipsnyje rašo, jog tos ekspedicijos metu pavyko pamatyti ne vieną uolomis laipiojantį šamą.
Ichtiologai bekojį alpinistą identifikavo kaip Lorocariidae šeimos šamą – tokie veisiasi Amazonijoje, Ekvadore ir Peru. Šie šamai sugeba burnomis prisisiurbti prie uolos ar medžio kamieno paviršiaus ir taip, nelyginant sraigė, iš lėto kopti aukštyn, prieš srovę. Ne mažiau svarbu yra tai, kad šamas kopė ne sausu akmeniu, o siena, kurią nuolat dengia plona žemyn tekančio vandens luobelė.
„Ne taip ir nustebome, po kurio laiko pamatę kitą siena kopinėjantį šamą, – BBC sakė ekspedicijai vadovavęs Geoffas Hoese'as. – Mus labiau stebino aplinka, kurioje šamai išdarinėjo tokius triukus. Žinoma, kol kas tokios išvados yra gana spekuliatyvaus pobūdžio, tačiau smagu manyti, kad šiuose kadruose galbūt mes matome mažą, bet labai reikšmingą evoliucijos žingsnelį, kuriuo rūšis žengia iš vienos aplinkos nišos į kitą.“
Mokslininkai pasakojo planuojąs grįžti į šį regioną ir išsiaiškinti, ar šios žuvys netyčia pasiklydusios, ar tikslingai prisitaikiusios gyventi naujomis sąlygomis.