Rayyana Barnawi kartu su tautiečiu Ali al Qarni vyks į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) 10 dienų misijai, pranešė oficiali Saudo Arabijos spaudos agentūra (SPA).
R.Barnawi ir A. al Qarni skris į TKS kosminiu laivu „SpaceX Dragon“, kuris bus privačios kosmoso bendrovės „Axiom Space“ misijos šį pavasarį dalis, pranešė kompanija ir SPA.
Misijai „Ax-2“ taip pat priklausys buvusi NASA astronautė Peggy Whitson, kuri į TKS skris jau ketvirtą kartą, ir pilotu būsiantis verslininkas iš Tenesio Johnas Shoffneris.
„Ax-2“ įgulą iš NASA Kennedy (Kenedžio) kosminių skrydžių centro Floridoje į TKS skraidins „SpaceX“ raketa „Falcon 9“.
Naftos turtinga Saudo Arabija seks kaimyninių Jungtinių Arabų Emyratų, kurie 2019 metais tapo pirmąja arabų šalimi, į kosmosą išsiuntusia vieną iš savo piliečių, pavyzdžiu.
Astronautas Hazzaa al Mansoori TKS praleido aštuonias dienas. Jo tautietis Sultanas al Neyadi taip pat keliaus į kosminę stotį vėliau šį mėnesį.
„Kosmoso sultonu“ pramintas 41 metų S. al Neyadi taps pirmuoju arabų astronautu, praleidusiu šešis mėnesius kosmose, kai raketa „Falcon 9“ išskris į TKS.
Persijos įlankos monarchijos, įgyvendindamos daugybę projektų, siekia diversifikuoti savo nuo energijos išteklių priklausomą ekonomiką.
Saudo Arabijos sosto įpėdinis ir faktinis valdovas princas Mohammedas bin Salmanas taip pat bando atsikratyti griežto karalystės įvaizdžio, skatindamas reformas.
Nuo jo atėjimo į valdžią 2017 metais moterims leista vairuoti ir keliauti į užsienį be vyro globėjo, o jų dalis darbo rinkoje nuo 2016-ųjų išaugo daugiau nei dvigubai – nuo 17 proc. iki 37 procentų.
Tačiau Saudo Arabija į kosmosą žengia ne pirmą kartą.
1985 metais Saudo Arabijos princas Sultanas bin Salmanas bin Abdulazizas, oro pajėgų pilotas, dalyvavo JAV organizuotoje kosminėje misijoje ir tapo pirmuoju arabų musulmonu, pakilusiu į kosmosą.
2018 metais Saudo Arabija sukūrė kosmoso programą, o praėjusiais metais pradėjo kitą, pagal kurią į kosmosą bus siunčiami astronautai – visa tai yra princo M. bin Salmano „Vizijos 2030“ ekonominės diversifikacijos darbotvarkės dalis.
2022 metų balandį „Axiom Space“ surengė pirmąją privačių astronautų misiją į TKS. Keturi privatūs astronautai, dalyvaudami „Ax-1“ misijoje, orbitoje praleido 17 dienų.