Pagal naująjį EK reglamentą, fiziniai asmenys ir įmonės galės gauti kitų ES šalių viešąsias paslaugas, įsigyti prekes ir paslaugas taikydami savo šalies elektroninio atpažinimo sistemą. Dėl įgyvendinamų saugumo taisyklių elektroninius parašus ir atpažinimo sistemas bus galima naudoti tarpvalstybiniu mastu, o jų teisinis statusas bus toks pat kaip ir tradicinių popieriniais dokumentais grindžiamų procedūrų.
„Iki šiol nuvykę į kitą ES šalį neturėjome galimybės pasinaudoti jos teikiamomis elektroninėmis paslaugomis, net ir turėdami lietuvišką tapatybės kortelę su joje įrašytu elektroniniu sertifikatu, o oficialių popierinių dokumentų siuntimas reikalauja daug laiko ir finansinių išteklių. Elektroninius parašus galima teisiškai pagrįstai naudoti tik savo šalies ribose, išskyrus keletą atvejų, kai dvišaliais susitarimais buvo pripažįstami ir atpažįstami kitos šalies elektroniniu parašu pasirašyti dokumentai ar el. priemonėmis nustatyta tapatybė. Šis Europos Komisijos reglamentas – tai neeilinis, svarbus žingsnis į priekį, panaudojant nacionalines investicijas į pažangias informacines technologijas versle ir viešajame sektoriuje ES mastu. Sąveika tarp e. atpažinimo sistemų užtikrins e. valdžios paslaugų teikimą Bendrijos narių piliečiams visoje ES bei skaitmeninės rinkos plėtrą, paskatins laisvesnį žmonių, prekių ir paslaugų judėjimą, mažins nereikalingą biurokratiją ir didins ES, kaip regiono, konkurencingumą pasaulyje“, – sako asociacijos „Infobalt“ inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis.
Įgyvendinus EK reglamente numatytas taisykles bus sukurta aiški tarpvalstybinių atpažinimo sistemų reguliavimo aplinka, todėl elektroniniai sandoriai tarp įmonių, piliečių ir valstybinių institucijų bus vykdomi saugiai ir sklandžiai. Tikimasi, kad tai padidins Europos Sąjungoje teikiamų viešųjų ir privačių internetinių paslaugų, elektroninės prekybos mastą.
Numatyta įpareigoti ES valstybes nares pateikti savo naudojamas elektronines tapatybės nustatymo schemas ir pripažinti kitų ES šalių elektronines atpažinties priemones ir kvalifikuotus e. parašus.
Reglamente numatytos priemonės bus naudingos daugeliui skirtingų socialinių grupių, pavyzdžiui studentams, norintiems užsiregistruoti į studijas užsienio universitete internetu, taip pat piliečiams, kitoje ES šalyje tvarkantiems teisinius klausimus, joje sumokėtų mokesčių ar tuoktuvių reikalus.
E. parašo ir atpažinimo sistema leis gydytojui peržiūrėti iš kitos šalies atvykusio paciento, kuriam reikalinga medicininė pagalba, elektroninę sveikatos istoriją bei jau atliktus tyrimus, o verslininkams sudarys galimybes lengviau pradėti verslą kitoje ES šalyje, dalyvauti elektroniniuose viešuosiuose pirkimuose ar pasirašyti sutartis su užsienio partneriais.
Didelė pažanga dėl šių pakeitimų numatoma ir Vyriausybėms, kurios dėl įsigalėsiančios informacinių technologijų sistemos galės sumažinti dėl popierinių dokumentų srauto kylančią administracinę naštą ir padidinti veiklos efektyvumą.