„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Skandalas: į recenzuojamą tarptautinį mokslo žurnalą prasprūdo straipsnis su Borato kvailystėmis

Susiruošus skaityti akademinius straipsnius apie atliktus mokslinius tyrimus reikia apsišarvuoti nežmoniška valia ir kantrybe – retas straipsnis būna parašytas pagauliai ar bent informatyviai. Tačiau tarptautiniame rumunų mokslo žurnale „Metalurgia International“ neseniai pasirodė beprecedentis šedevras, kurį atsiuntė mokslininkai iš Serbijos.
Į žurnalo „Metalurgia International“ redakciją kartu su nesąmoningu straipsniu buvo nusiųstos ir šios straipsnio autorių fotografijos.
Į žurnalo „Metalurgia International“ redakciją kartu su nesąmoningu straipsniu buvo nusiųstos ir šios straipsnio autorių fotografijos. / „Metalurgia International“ nuotr.

Žurnalo redakcija palaimino šio straipsnio publikavimą. Taip akademinėje periodikoje atsirado straipsnis, kuriame cituojamas Michaelas Jacksonas, Boratas Sagdyjevas ir pateikiami ką tik atlikti prieš kelis šimtus metų mirusių mokslininkų (tokių kaip D.Bernulis) tyrimų rezultatai.

Kaip pastebi Popsci.com, labai dažnai akademiniai straipsniai būna parašyti taip bukaprotiškai įmantriai, kad susidaro įspūdis, jog juose aprašomi ne konkretūs tyrimai ir rezultatai, o prieiliuota mažai kuo susijusių protingų žodžių, kuriuos mėginta trūks plyš suklijuoti į prasmingus sakinius ir pastraipas. Kartais susidaro įspūdis, kad moksliniam straipsniui pakanka sumesti keletą tarptautinių žodžių, įterpti vieną kitą žinomą pavardę, pacituoti kokį fiktyvų žurnalą ir tokį kūrinį pateikti redakcijai.

Paaiškėjo, kad taip iš tiesų gali nutikti.

Tokią sėkmės formulę nusprendė išmėginti trys Serbijos akademinių sluoksnių žmonės. Humoro jausmo nestokojantys Balkanų pusiasalio piliečiai sukurpė mokslinį straipsnį, pavadinimu „Evaluation of transformative hermeneutic heuristics for processing random data“ (liet. „Transformatyvios hermeneutinės euristikos įvertinimas apdorojant atsitiktinius duomenis“). Ir nusiuntė jį į recenzuojamą rumunų mokslo žurnalą „Metalurgia International“.

Trumpas „posmelis“ iš neeilinio akademinės prozos šedevro:

„Šiam darbui įkvėpimo semtasi ir remtasi įvairiais kvapą gniaužiančių tyrimų rezultatais, kuriuos atliko įvairių mokslinių disciplinų proto galiūnai iš socialinių mokslų srities. Be to, šis darbas parašytas vadovaujantis kompleksinių techninių disciplinų privalumais, kas šiam darbui suteikia papildomos tarpdisciplininės auros.“

Dar geresnės yra citatos ir cituojamieji šaltiniai. Šiame įžūliame moksliniame veikale cituojami tokių solidžių ir iškilių akademinės bendruomenės veikėjų kaip M.Jacksonas ar Boratas teiginiai ir postulatai. Cituojamas ir mokslo šviesulys A.S.Hole (liet. S.U.Binė), taip pat pasitelkiami ką tik gauti tikrų, bet jau senokai mirusių mokslininkų (pvz., Danielio Bernoulli, Pierre-Simono Laplace) tyrimų rezultatai.

Turtingame ir našiame literatūros šaltinių lobyne galima rasti pornografijos žvaigždės Rono Jeremy vardą ir pavardę – aiškėja, kad vyrukas papildomai uždarbiaudavo mokslo žurnalo „Kinijos matematikų bendruomenės transakcijos“ redakcijoje. „Google“ naršyklės duomenimis, toks žurnalas, kaip nesunku nuspėti, neegzistuoja.

Rumunų žurnalo redakcijos dėmesį galėjo atkreipti ir tikrą furorą akademinėje bendruomenėje 1996 m. sukėlęs garsus straipsnis-pokštas, kurį parašė Alanas Sokalas, o išspausdino žurnalas „Social Text“. Tačiau taip neatsitiko – straipsnis buvo priimtas publikuoti.

Visą Borato ir M.Jacksono įžvalgų kupiną straipsnį anglų kalba rasite spustelėję šią nuorodą.

Kaip informuoja naujienų portalas „In Serbia“, straipsnis publikuotas be jokių korekcijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“