„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
09 10 /12:43

5 dienų nuotykis: milijardierius su komanda skrieja į kosmosą toliausiai nuo nusileidimo Mėnulyje laikų

Antradienį JAV startuosianti misija „Polaris Dawn“ bus ypatinga – šios misijos metu keturi astronautai nuskries į kosmosą toliausiai nuo paskutinio žmonijos išsilaipinimo Mėnulyje. Misijos metu taip pat bus atliktas išėjimas į kosmosą ir išbandyti nauji „SpaceX“ kostiumai. Šis penkių dienų „nuotykis“ prasidėjo antradienį, sėkmingu „Falcon 9“ raketos pakilimu.
„Polaris Dawn“ misija
„Polaris Dawn“ misija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Polaris Dawn“ misijos metu planuojamas pirmasis „komercinis“ astronautų išėjimas į atvirą kosmosą – šį skrydį finansuoja milijardierius Jaredas Isaacmanas. Jis taip pat taps labiausiai nuo Žemės nutolusia pilotuojama misija, nuo paskutinio NASA išsilaipinimo Mėnulyje 1972 m.

„CrewDragon“ erdvėlaivis turėtų nutolti per 870 mylių (apie 1400 km) nuo Žemės. Palyginimui, Tarptautinė kosminė stotis (TKS) nuo Žemės nutolusi maždaug 250 mylių (apie 400 km).

Jei šis planas pavyks, įgula pagerins dar 1966 m. pasiektą 853 mylių NASA misijos „Gemini XI“ rekordą. Tai iki šiol yra toliausias pilotuojamas skrydis, neskaitant tų, kuriais planuota pasiekti Mėnulį.

Transliaciją galite stebėti tiesiogiai per „SpaceX“ paskyrą socialiniame tinkle „X“:

Raketos paleidimas įvyko apie 12:23 Lietuvos laiku, skrydis vyksta pagal planą. Praėjus 10 minučių nuo pakilimo, pirmoji raketos pakopa sėkmingai grįžo į Žemę ir vertikaliai nusileido ant tam skirtos platformos.

Praėjus 11 min nuo paleidimo 2 „Falcon 9“ raketos pakopa kartu su „CrewDragon“ kapsule buvo pasiekusi 217 km aukštį ir beveik 28 tūkst. km/h greitį. Antroji pakopa nuo kapsulės atsiskyrė praėjus maždaug 12 min nuo paleidimo.

Ši misija yra inicijuota JAV milijardieriaus Jaredo Isaacmano, kuriam tai bus jau antrasis skrydis į kosmosą. Elono Musko kompanija „SpaceX“ paleis šią raketą. 2021 m. J. Isaacmanas finansavo trijų dienų kosmoso misiją, pavadintą „Inspiration4“. Tai buvo pirmoji istorijoje kelionė į orbitą be profesionalaus astronauto, jos metu taip pat naudotąsi „SpaceX“ paslaugomis. Pats J.Isaacmanas taip pat yra patyręs reaktyvinių lėktuvų pilotas.

Kartu su J.Isaacmanu, į kosmosą skris jo geras draugas, buvęs JAV Oro pajėgų pulkininkas leitenantas, patyręs pilotas Scottas Poteetas, taip pat dvi „SpaceX“ darbuotojos – vyriausioji kosmoso operacijų inžinierė Anna Menon ir astronautų pasirengimą prižiūrinti inžinierė Sarah Gillis. Šiems trims įgulos nariams tai bus debiutiniai skrydžiai.

Numatoma, kad trečią misijos dieną J.Isaacmanas ir S.Gillis išeis į atvirą kosmosą. Tai leis „SpaceX“ išmėginti naujuosius patobulintus kosminius kostiumus realiomis sąlygomis.

Pirminis „Polaris Dawn“ paleidimas buvo planuotas dar rugpjūčio 28 d., tačiau atidėtas dėl helio nuotekio. Sutvarkius šią problemą liko laukti gero oro Floridoje, tačiau pirmąkart nuo atšaukto paleidimo toks langas atsirado šiandien.

Kadangi astronautai neskris į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), jie gabena ribotus kiekius maisto, oro ir kitų atsargų. Tad tokiu atveju būtina atsižvelgti į tai, kad oras turėtų būti tinkamas ne tik paleidimui, tačiau ir nusileidimui po penkių dienų.

Jei „Polaris Dawn“ negalės startuoti šią savaitę, jo paleidimas bus atidėtas ilgesniam laikui, nes „SpaceX“ turi pradėti ruošti paleidimo aikštelę spalio mėnesį vyksiančiai NASA misijai „Europa Clipper“, rašo „The New York Times“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“