Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Stenfordo mokslininkai sukūrė „biologinį internetą“

Bioinžinerijos srities specialistai Monica Ortiz ir Drew Endy iš Stenfordo universiteto paskelbė, kad jiems pavyko panaudoti M13 tipo bakteriofagą genetiniams pranešimams perduoti. Patys tyrėjai šį procesą pavadino skambiu „biologinio interneto“ pavadinimu.
Ląstelių tyrinėjimai
Ląstelių tyrinėjimai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Genetika Bakterijos

Be gebėjimo „transliuoti“ su DNR susijusią informaciją, nemirtinas M13 virusas gali būti panaudotas pasirinktiems DNR segmentams atrinkti ir juos transportuoti į tam tikras ląsteles iki 7 cm atstumu, t. y. 79,5 tūkst. kartų didesniu atstumu nei jo paties ilgis (880 nm). Mokslininkai teigia, kad M13 pranešimus transportuoja komandine forma, tačiau pačiam virusui nerūpi, koks yra perduodamo pranešimo turinys. Pasiekęs tikslą, M13 informaciją „atiduoda“.

„Iš esmės mums pavyko atskirti pranešimą nuo informacijos perdavimo kanalo. Dabar mes galime perduoti bet kokį informacinį DNR pranešimą specifinėms ląstelėms“, – aiškina M.Ortiz.

Remiantis mokslinio tyrimo rezultatais, M13 galima panaudoti siekiant užmegzti gerokai sudėtingesnio pobūdžio komunikacijas tarp ląstelių. Tai apima ir bet kokio tipo genetinių instrukcijų perdavimą: pradėti augti, sustoti augti, priartėti, nutolti, gaminti insuliną ir pan.

Tolesnėje autorių vizijoje – siekis sukurti biosintetines „gamyklas“, kuriose didelės informacija tarpusavyje besikeičiančių mikrobų masės galėtų gaminti kurą, farmacines medžiagas ir kitus naudingus chemikalus. Gali būti, kad netgi pavyks įgyvendinti organų ir audinių regeneraciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos