Stepheno Hawkingo moksliniai dokumentai ir asmeniniai daiktai bus išsaugoti tautai

Žymaus anglų teorinės kosmologijos bei kvantinės fizikos tyrėjo Stepheno Hawkingo asmeniniai daiktai bei 10 tūkstančių puslapių mokslinių užrašų neribotam laikui bus saugojami Kebridžo universiteto bibliotekoje. Metų bėgyje taip pat planuojama rekonstruoti mokslininko kabinetą, o atrinktas įdomybes eksponuoti parodoje.
Stepheno Hawkingo ir Jurijaus Milnerio pristatymas Niujorke
Stepheno Hawkingo ir Jurijaus Milnerio pristatymas Niujorke / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Profesoriaus Hawkingo sūnus Timas sakė, kad šeima džiaugiasi, jog jo darbai ir prisiminimai apie jo gyvenimą bus išsaugoti ateities kartoms.

„Mūsų tėvas būtų labai patenkintas“, – sakė jis. „Jam būnant gyvam buvo labai svarbu, kad mokslas taptų prieinamas kuo didesniam žmonių skaičiui, kad jis būtų demokratizuotas ir netaptų tik kelių elito atstovų nuosavybe.“

Rašytiniai šaltiniai

Tarp išsaugotų daiktų apstu rašytinių šaltinių. Profesorius Hawkingas buvo produktyvus laiškų rašytojas. Jis bendravo su popiežiais, JAV prezidentais ir Nobelio premijos laureatais.

„Scanpix“ nuotr./S. Hawkingo disertacija
„Scanpix“ nuotr./S. Hawkingo disertacija

Tačiau laiškuose matyti, kad nuo 1963 m. diagnozavus motorinių neuronų ligą jo rašysena pablogėjo. Ligos progresavimą atspindi vis labiau iškraipytos raidės ir rašalo dėmės lape.

Laiškų kolekcijoje taip pat bus galima rasti atsiminimų iš S. Hawkingo vaikystės – nuo asmeninių, širdį virpinančių laiškų tėvui iki susirašinėjimu su draugais.

Televizijos scenarijai

Profesorius Hawkingas įnešė didžiulį indėlį į mokslą. Tačiau jo, kaip garsiausio pasaulyje mokslininko, statusą iš dalies lėmė jo pasirodymai populiariose televizijos programose, tokiose kaip „Žvaigždžių kelias“ ir „Didžiojo sprogimo teorija“. Tarp archyvų yra asmeninis Hawkingo scenarijus, parašytas 1999 m., kai jis pirmą kartą pasirodė laidoje „Simpsonai“.

Dr. Jessica Gardner, Kembridžo universiteto bibliotekos paslaugų direktorė, sakė, kad scenarijai atspindi svarbų profesoriaus Hawkingo indėlio į mokslo komunikaciją aspektą.

„Jis turėjo didžiulį humoro jausmą. Jis buvo pasirengęs dalyvauti Simpsonų seriale, leisti pasijuokti, jei tai padėdavo skleisti informaciją apie mokslą ir padėdavo žmonėms juo susidomėti“, - aiškino ji.

Moksliniai darbai

Istorikų dėmesio centre bus profesoriaus Hawkingo moksliniai dokumentai ir susirašinėjimas su bendradarbiais. Juose užfiksuota, kaip veikė jo unikalus protas, kataloguojami pataisymai ir idėjų pokyčiai bėgant laikui.

15min nuotr./Stephen Hawking „Trumpa laiko istorija“
15min nuotr./Stephen Hawking „Trumpa laiko istorija“

Kembridžo universitete su juo dirbęs profesorius Paulas Shellardas teigė, kad dokumentų rinkinys padarė didelę įtaką mūsų supratimui apie erdvėlaikį ir Visatą.

S. Hawkingas mirė 2018 m. kovo 14 d., sulaukęs 76 metų, daugiau nei 50 metų sirgęs motorine neurono liga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis