„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Su NASA bendrą technologiją vystantis 17-metis žada revoliucingą CO2 perdirbimą

Beveik prieš metus pradėjęs aktyviai domėtis globalinio atšilimo tema, 17-metis vilnietis Mantas Kazėnas ėmė aktyviai ieškoti atsakymų, kaip sustabdyti ar bent prislopinti šį pražūtingą procesą. Galimą atsakymą bei pagrindinę tyrimų krypti jaunuoliui parodė gamta, o atliktas darbas padėjo laimėti pagrindinį tvarių sprendimų konkurso „Shift4 Future“ prizą – kelionę į JAV.
Anglies dioksidas CO2
Anglies dioksidas CO2 / 123rf.com nuotr.

M.Kazėno darbas, kuriame vaikinas aiškina, kaip CO2 perdirbimui šiandien būtų galima pritaikyti fotosintezės principą, sulaukė aukščiausių komisijos bei žiūrovų įvertinimų. „Būtent tai augalai daro jau tūkstančius metų: jie paima anglies dvideginį ir grąžina jį į savo pradinę formą. Pagalvojau, kad lygiai taip pat būtų galima pasielgti ir su iškastiniu kuru”, – sako M.Kazėnas.

Tvarių sprendimų konkursą „Shift4 Future“ Lietuvos moksleiviams šiemet pirmą kartą organizavo JAV gigantė, saugių apmokėjimų sprendimų lyderė „Shift4 Payments Lithuania“. Specialaus renginio metu Vilniuje buvo apdovanoti 5 finalinių darbų autoriai: Rapolas Žygus iš Klaipėdos, Kristupas Stonkus iš Plungės, Benediktas Žemaitis iš Klaipėdos, Ignas Plunksnis iš Vilniaus ir pirmosios vietos nugalėtojas – Mantas Kazėnas iš Vilniaus.

NASA suteikė vertingų duomenų

Gilintis į temą M. Kazėnui padėjo chemijos mokytojas bei atvirai prieinami informacijos šaltiniai internete bei literatūroje. Tačiau vaikinas pripažįsta, kad didžiausią paspirtį jo darbui suteikė bendradarbiavimas su NASA.

„Pradžioje viską bandžiau kurti pats, tačiau tai buvo ganėtinai sunku. Sunku rasti reikiamus duomenis, sunku juos tinkamai ir kritiškai įvertinti. Kai jau galvojau, kad esu aklavietėje – sužinojau, kad ir „NASA“ vykdė projektą šioje srityje. Susisiekiau su jais, gavau daug naudingos informacijos, tyrimų duomenų – tai labai padėjo vėliau kuriant prototipą“, – pasakoja M.Kazėnas.

Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Kazėnas
Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Kazėnas

Kiekvienam, kuris nori save atrasti mokslinėje ar technologijų srityje, jaunuolis pataria – nebijoti klausti profesionalų. „Visi, su kuriais pavyko susisiekti, betarpiškai palaikė, negailėjo nei laiko, nei duomenų. Suprantu, kad ir labai didelės bei įtakingos kompanijos vysto technologijas šia kryptimi. To sieksiu ir pats“, – sako M.Kazėnas, kuris ateityje norėtų rinktis astrofizikos studijas.

Konkursas pritraukė neabejingus planetos ateičiai

Lietuvoje veikianti JAV IT sprendimų milžinė „Shift4 Payments Lithuania“ šiemet pirmą kartą pakvietė 8-12 klasių Lietuvos moksleivius įvertinti sau ar savo bendruomenei būdingus įpročius ir pasiūlyti draugiškesnius aplinkai sprendimus.

Tarp konkurso dalyvių pasiūlytų idėjų – dirbtiniu intelektu valdomos maisto atsargos, skraidančios picų dėžės, ilgaamžiška mada, popierius iš medvilnės atliekų, bei kiti moksleivių pasiūlymai, tvaresnei žmonijos ateičiai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Shift4 Payments Lithuania“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Shift4 Payments Lithuania“

„Shift4 Payments Lithuania“ vadovas Tadas Vizgirda pastebi, kad drąsiai kurti, keisti ir siekti savo idėjų – turime mokėti kiekvienas. „Būtent to ir galime pasimokyti iš šiandienos finalininkų. Moksleiviai rinkosi sau ir savo bendruomenėms artimas temas, analizavo savo patirtis ir kūrybiškai ieškojo alternatyvų“, – pastebi T.Vizgirda.

Konkursui pateiktus darbus vertino 7 skirtingų sričių profesionalų komisija, tarp kurių: „Shift4 Payments Lithuania“ vadovas Tadas Vizgirda, žinomas šalies verslininkas, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas, mokslo žurnalistė Goda Raibytė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktoriaus pavaduotojas Gintas Kimtys, švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėja, skaitmenizacijos projektų vadovė Justina Kugytė, iniciatyvos „Ką darai, daryk gerai“ autorė, verslininkė bei tinklaraštininkė Rasa Jusionytė, Viliaus Jėzuitų gimnazijos technologijų mokytojas Mindaugas Masaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų