Jei Europos vaistų agentūra (EMA) patvirtins šių vaistų saugumą ir veiksmingumą, ligoniai visoje ES netrukus galės būti gydomi šiais vaistais, informuoja tinklaraštis Euroblogas.lt.
Vakcinos nuo COVID-19 geriausiai apsaugo nuo infekcijos, sunkios ligos eigos, mirties ir ilgalaikių ligos pasekmių. Nors skiepijimas yra geriausias būdas įveikti pandemiją ir grįžti į normalų gyvenimą, kartu svarbu užtikrinti, kad užsikrėtę asmenys galėtų būtų gydomi vaistais nuo COVID-19, skelbia Europos Komisija.
Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides sakė: „Skiepijimas yra vienintelė priemonė, padedanti užkirsti kelią COVID ligonių hospitalizavimui ir mirtims, todėl tai vienintelis būdas įveikti šią pandemiją. COVID-19 sergantiems pacientams reikia saugių ir veiksmingų vaistų, kurie padėtų įveikti infekciją, gerintų pacientų galimybes greitai pasveikti, sumažintų hospitalizavimo atvejų skaičių ir, svarbiausia, užkirstų kelią mirtims.
Jau pasirašėme keturias bendras viešųjų pirkimų sutartis dėl skirtingų vaistų nuo COVID-19 ir esame pasirengę tęsti derybas. Mūsų tikslas – per ateinančias savaites suteikti leidimą naudoti bent tris vaistus ir iki metų pabaigos leisti naudoti dar du vaistus, taip pat padėti ES valstybėms narėms kuo greičiau jų gauti.“
Nepriklausomų mokslinių ekspertų grupė patikrino 82 galimus vaistus, kurių klinikiniai tyrimai eina į pabaigą, ir nustatė 10 perspektyviausių vaistų nuo COVID-19, atsižvelgdami į tai, kad vaistų pasirinkimas priklauso nuo pacientų grupės, ligos etapo ir ligos sunkumo. Į sąrašą įtraukti dešimt vaistų suskirstyti į tris kategorijas ir gavus naujų mokslinių įrodymų sąrašas bus toliau tobulinamas:
· antivirusiniai monokloniniai antikūnai, kurie yra veiksmingiausi ankstyviausiose infekcijos stadijose:
- bendrovių „Regeneron Pharmaceuticals“ ir „Roche“ vaistas „Ronapreve“ – dviejų monokloninių antikūnų (kasirivimabo ir imdevimabo) derinys
- bendrovių „Vir Biotechnology“ ir „GlaxoSmithKline“ vaistas „Xevudy“ (sotrovimabas)
- bendrovės „AstraZeneca“ vaistas „Evushield“ – dviejų monokloninių antikūnų (tiksagevimabo ir kilgavimabo) derinys
· geriamieji antivirusiniai vaistai, skirti vartoti kuo greičiau užsikrėtus:
- bendrovių „Ridgeback Biotherapeutics“ ir „MSD“ vaistas „Molnupiravir“
- bendovės „Pfizer“ vaistas PF-07321332
- bendrovių „Atea Pharmaceuticals“ ir „Roche Holding“ vaistas AT-527
· imunomoduliatoriai ligoninėje gulintiems pacientams gydyti:
- bendrovės „Roche Holding“ vaistas „Actemra“ (tocilizumabas)
- bendrovės „Swedish Orphan Biovitrum“ vaistas „Kineret“ (anakinra)
- bendrovės „Eli Lilly“ vaistas „Olumiant“ (baricitinibas)
- bendrovės „Humaningen“ vaistas „Lenzimulab“.
Jau vykdoma šešių atrinktų vaistų tęstinė peržiūra arba Europos vaistų agentūrai jau pateikta paraiška dėl jų rinkodaros leidimo. Leidimas jiems gali būti suteiktas netrukus, jei galutiniais duomenimis bus įrodyta, kad jie yra kokybiški, saugūs ir veiksmingi.
Sprendimas atrinkti 10 vaistų nepriklauso nuo Europos vaistų agentūros mokslinio vertinimo ir jo nepakeičia, taip pat nepakeičia Europos Komisijos suteikto vaistų rinkodaros leidimo. Jei turimi moksliniai įrodymai neatitinka norminių reikalavimų, gali būti atsisakyta suteikti leidimą atrinktam vaistui.
Dėl kitų keturių į sąrašą įtrauktų vaistų EMA pateikė mokslines rekomendacijas ir, surinkus pakankamai klinikinių duomenų, bus galima pradėti tęstinę peržiūrą.