Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Suklastotų numerių filtrai veikia: šiemet jau užkirto kelią beveik 5 milijonams telefoninių sukčių atakų

Telefoniniai sukčiai apsukų nemažina, tačiau pasiekti lietuvius jiems darosi vis sunkiau. Vien per pirmuosius šešis šių metų mėnesius „Telia“ užblokavo puspenkto milijono skambučių iš galimai suklastotų mobiliųjų telefono numerių ir tūkstančius apsimestinių SMS žinučių. Sustabdytos atakos bendrovės klientus apsaugojo nuo bereikalingo trukdymo bei didelių finansinių nuostolių, rašoma „Telia“ pranešime spaudai.
Telefoninių sukčių ataka
Telefoninių sukčių ataka / Bendrovės nuotr.

„Statistika patvirtina, kad dar pernai mūsų tinkle pradėję veikti suklastotų numerių filtrai iš tiesų veikia ir tą daro intensyviai. Nenuostabu, kad prastėjantį savo išpuolių efektą greičiausiai jaučia ir aferistai, kurie pradėjo ieškoti naujų atakos kelių, nors į lietuvius vis dar taikosi ir apsimestinėmis SMS žinutėmis. Siekdami panaikinti šią landą, pradėjome aktyviai dirbti su daugiausiai žinučių išsiunčiančiomis įmonėmis“, – teigia „Telia“ saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

Bendrovės nuotr./Odeta Baranauskienė
Bendrovės nuotr./Odeta Baranauskienė

Naudodami suklastotų numerių schemą, sukčiai būsimai aukai skambina ne tiesiogiai iš savo telefono numerio, o per tarpinę stotį, kuri leidžia prisidengti norimos šalies numeriu ir/arba kontakto pavadinimu. Šis techninis sprendimas leidžia atakas vykdyti iš bet kurios pasaulio vietos, yra pritaikytas savo klientus kiekviename planetos kampelyje pasiekti norinčioms tarptautinėms įmonėms. Apsimetimas žinomu prekės ženklu ar valstybine įstaiga užmigdo aukos budrumą, todėl prašoma atskleisti prisijungimus prie internetinės bankininkystės, liepti pervesti neva gautą baudą ir vykdyti kitokius nusikalstamus prašymus.

Siekdami sustiprinti įspūdį, jog aukai skambina iš realiai egzistuojančios organizacijos, nusikaltėliai panaudoja ir kitą metodą – skambinimą iš užsienyje registruotų fiksuoto ryšio numerių, kurių numeracija sutampa su lietuviškais fiksuoto ryšio numeriais.

„Skambučių iš suklastotų mobiliojo ryšio numerių skaičius turi tendenciją kisti ir priklauso nuo mėnesio. Pirmąjį šių metų ketvirtį užblokavome pustrečio milijono tokio tipo skambučių, kas sudarė maždaug septintadalį viso srauto, o štai nuo gegužės iki birželio stebėjome šiokį tokį aktyvumo sumažėjimą – beveik du milijonus suklastotų skambučių ir jiems tenkančią 13 proc. srauto dalį.

Apgaulingų fiksuoto ryšio skambučių dalis bendrame sraute kur kas mažesnė ir varijuoja ties vieno procento riba, tačiau skaičiuojant vienetais, jų skaičius per pirmąjį šių metų pusmetį vis tiek viršijo 300 tūkstančių“, – statistiką pristato „Telia“ atstovė.

„Telia“ apgaulingų skambučių blokavimui naudojamas sprendimas tikrina skambučius vykdančių numerių parametrus, elgseną tinkle. Nustačius neatitikimus, numeris blokuojamas akimirksniu, todėl nuo skambučių nespėja nukentėti nekalti žmonės, o taip pat netrukdomas jų laikas, kuris būtų sugaištas kalbant su aferistais ar bandant jiems perskambinti.

„Aferistai dažniausiai siekia prisidengti tomis organizacijomis, kurios SMS žinučių kanalą naudoja labiausiai. Būtent dėl šios priežasties su mūsų verslo klientais esame suderinę specialius identifikacinius ženklus, kurie leidžia mūsų sistemoms atskirti, ar žinutė iš tiesų yra autentiška, bei užblokuoti apsimetėlių pranešimus. Aktyviai kviečiame šia galimybe pasinaudoti ir kitas įmones, nenorinčias, kad prisidengiant jų vardu būtų klaidinami niekuo dėti žmonės“, – kviečia O. Baranauskienė.

Šios priemonės veiksmingumą iliustruoja ir sustabdytų melagingų SMS žinučių duomenys. Per pirmąjį šių metų pusmetį buvo sėkmingai užblokuota beveik 70 tūkstančių SMS pranešimų, kurie neatitiko su turinio siuntėju suderintų identifikacinių požymių.

Deja, jokia telefoninių atakų blokavimo sistema nėra efektyvi visu 100 proc., todėl „Telia“ saugos komandos vadovė vartotojus įspėja išlaikyti budrumą. Svarbu prisiminti, kad nei banko darbuotojai, nei valstybinės institucijos telefonu niekada neprašys pateikti slaptažodžių, prisijungimo duomenų prie el. bankininkystės ar kitų tapatybės atpažinimo įrankių, todėl jokiu būdu neatskleiskite jų skambinantiems ir nespauskite jokių nuorodų SMS žinutėse.

Jei norite patikrinti SMS gautą informaciją, atsidarykite interneto naršyklę, geriau kitame įrenginyje, ir įprastu būdu prisijungę prie tiekėjo savitarnos pasitikrinkite pranešimus. Praleidus įtartiną skambutį, niekada nereikėtų perskambinti, o atsiliepus ir pajautus bent menkiausią įtarimą – pokalbį reikia nedelsiant nutraukti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas