Naująją „popierfugą“, kurią pasigaminti galima kad ir už 20 centų (o gal net ir pigiau), galima naudoti kraujo plazmos ir raudonųjų kūnelių atskyrimui – šis darbas naudojant popierfugą užtruks ne daugiau pusantros minutės. O dabar šio išradimo, prisiminto iš vaikiškų žaidimų, autoriai, atlikinėja naujovės panaudojimo klinikinėje aplinkoje galimybių tyrimus, rašo statnews.com.
Vienas iš recenzuojamame žurnale „Nature Biomedical Engineering“ aprašytos „popierfugos“ išradėjų, bioinžnierius Manu Prakashas, sakė, kad šiais laikais neįmanoma rasti medicininės laboratorijos, kurioje nebūtų naudojama centrifuga. „Mūsų tikslas buvo sukurti kažką, kas būtų varoma vien žmogaus jėgos, tačiau atitiktų diagnostikoje naudojamus standartus. Norėjome, kad išradimas būtų ypatingai pigus ir labai lengvai prieinamas. O kad galėtų būti naudojamas besivystančiose pasaulio šalyse, kur ne visuomet yra elektros, norėjome, kad aparatas būtų varomas naudojant žmogaus jėgą“, – sakė M.Prakashas.
Jis su kolegomis išbandė daug įvairių vaikiškų žaislų. Pradėta buvo nuo „yo-yo“ žaisliuko, išbandyti vilkeliai, o galų gale apsistota ties sukučiu.
„Supratome, kad niekas iš tiesų nesuprato šio žaislo veikimo principų matematikos ir fizikos. Sukutis iš pradžių negalėjo suktis pakankamai greitai. Bet perpratus parametrus juos galima koreguoti ir pasiekti net iki 125 000 apsisukimų per minutę greitį. Tad iš tikrųjų iš kraujo galima išskirti ir maliarijos, ir afrikinės miegligės ir kitų bjaurių besivystančio pasaulio ligų sukėlėjus“, – sakė prestižinio Stenfordo universiteto (JAV) profesorius M.Prakashas.