Galingesni už kondicionierių
Šie dažai pateko į Gineso rekordų knygą kaip patys balčiausi kada nors sukurti dažai.
Kodėl mokslininkai sukūrė tokius dažus? Tikslas buvo sustabdyti visuotinį atšilimą.
„Kai maždaug prieš septynerius metus pradėjome šį projektą, galvojome apie energijos taupymą ir kovą su klimato kaita“, – pareiškime sakė Purdue universiteto mechanikos inžinerijos profesorius Xiulin Ruan.
Mokslininkai teigė, kad idėja buvo sukurti dažus, kurie atspindėtų saulės šviesą nuo pastato.
Dažai atspindi 98,1 proc. saulės spinduliuotės, kartu skleisdami infraraudonąją šilumą. Kadangi dažai sugeria mažiau saulės šilumos nei jos išspinduliuoja, šiais dažais padengtas paviršius vėsinamas žemiau aplinkos temperatūros, nenaudojant energijos.
Naujaisiais dažais padengus maždaug 1000 kvadratinių pėdų stogo plotą, būtų galima pasiekti 10 kilovatų vėsinimo galią. „Tai galingiau nei daugumoje namų naudojami oro kondicionieriai“, – pranešime spaudai sakė X.Ruanas.
Įprasti komerciniai balti dažai labiau šildo, nei vėsina. Rinkoje esantys dažai, skirti šilumai atmesti, atspindi tik 80-90 proc. saulės šviesos ir negali padaryti paviršių vėsesnių už juos supančią aplinką.
Purdue mokslininkai teigė, kad šie dažai yra itin balti dėl dviejų savybių: labai didelės cheminio junginio, vadinamo bario sulfatu, – taip pat naudojamo fotopopieriuje ir kosmetikoje, – koncentracijos ir skirtingo dydžio bario sulfato dalelių, esančių dažuose.
Pranešime spaudai teigiama, kad Purdue mokslininkai bendradarbiauja su bendrove, kad šie itin balti dažai būtų pateikti rinkai.