Technologijų pažanga: įdomiausios dabartinės kryptys ir didžiausios viltys

Prieš keletą mėnesių ekonomikos analitikas Noahas Smithas pastebėjo, kad mokslo pažanga yra tarsi rūdos kasyba. Randate gyslą, kuri, jūsų manymu, yra perspektyvi. Nusprendžiate rizikuoti ir metate dideles investicijas. Eksploatuojate šaltinį tol, kol jis išsenka.
Matematika
Matematika / This is Engineering RAE nuotr./ Unsplash nuotr.

Problema ta, kad per pastaruosius kelis dešimtmečius tik kelios tokios „gyslos“ tikrai pasiteisino ir pakeitė žmonių gyvenimą. Informacinių technologijų srityje atradimai akivaizdžiai buvo didžiuliai, pavyzdžiui, internetas ir išmanusis telefonas.

Iš dalies dėl viešųjų investicijų švarios energijos srityje taip pat netrūko sparčiai diegiamų inovacijų. Saulės modulių kaina nuo 1976 metų sumažėjo 99,6 procento.

Tačiau pasaulį keičiančių proveržių, nors jie vis dar reikšmingi, šiandien pasitaiko mažiau nei kadaise. Jei gimėte 1900 metais, o mirėte 1970-aisiais, jūs gyvenote nuo laikų, kai žmonės keliaudavo arklių traukiamais vežimais iki žmogaus nusileidimo Mėnulyje. Jūs matėte, kaip plačiai paplito elektra, oro kondicionieriai, aviacija, automobiliai, penicilinas ir dar daug kitų išradimų.

Bet jei gimėte 1960-aisiais ir tebegyvenate šiandien, vairuoti ir skraidyti yra saugiau, tačiau kitais atžvilgiais šie gyvenimo aspektai mažai pakito, o jūsų virtuvė, išskyrus mikrobangų krosnelę, irgi iš esmės liko tokia pati.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų