„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Technologijų tendencijos: kokie metai laukia IT sektoriaus 2023-iais?

IT įmonės „Devbridge“ (priklausančios „Cognizant Softvision“ kompanijai) technologijų direktorius Rimantas Benetis yra įsitikinęs, kad kitais metais nepriekaištinga darbo kokybė ir gebėjimas klientams ne tik sukurti programinę įrangą, bet ir padėti išlaikyti aukštus verslo rezultatus bus svarbiausias faktorius IT įmonėms, norinčioms išlikti sulėtėjusioje rinkoje ir aktyviai konkuruoti dėl pasaulinių užsakymų.
„Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis
„Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis / „Devbridge“ nuotr.

Kas laukia IT sektoriaus 2023-iaisiais Lietuvoje ir visame pasaulyje? Ar per pandemiją labai stipriai išaugusi IT paslaugų paklausa vis dar išsilaiko aukštame lygyje? Kaip kinta klientų užsakymai, jų lūkesčiai ir investicijos į IT sprendimus? Įžvalgomis apie technologijų sektoriaus ateities perspektyvas pranešime žiniasklaidai dalijasi R.Benetis.

Verslas koncentruosis į veiklos optimizavimą

Technologijų direktoriaus teigimu, poreikis kuriamiems IT produktams nemažės ir kitais metais, kadangi pasiūla išlieka vis dar mažesnė nei paklausa. Tačiau atskiri sektoriai ekonomikos sulėtėjimo bus paliesti labiau.

„Galbūt kiek sunkiau išgyventi bus startuoliams ar įmonėms, kurios daug skolinasi, dėl rinkoje brangstančių pinigų, aukštų bazinių palūkanų normų ir sulėtėjusių investicinių sprendimų į IT projektus. Taip pat įmonės peržiūrės kaip optimizuoti savo išlaidas, taigi arba bandys siūlyti klientams mažesnius įkainius arba stengsis peržiūrėti produktų reikalingumą bei prioritetus. Iš kitos pusės, bus labiau investuojama į veiklos optimizavimą ar jos efektyvinimą. Stiprių pasikeitimų IT rinkoje nebus, išliks fokusas į veiklos optimizavimą, duomenų apdorojimą ir pasiūlymų generavimą.

Dėl sudėtingesnės ekonominės padėties, tikėčiausi, kad užsakovai labiau pradės akcentuoti kokybę, nes tai taps kainos diskusijų objektu. Tačiau neabejoju, kad paklausa IT sprendimams išliks aukšta, nes per pandemiją skubotai sukurti IT produktai turės būti subrandinti arba kitaip teks atiduoti techninę skolą. Kas tikrai pasikeis, tai požiūris ne į kritinius produktus, įmonių vadovai suks galvas kaip sumažinti kaštus ir galbūt mažiau investuos į pilotinius, bandomųjų projektų (angl. „proof of concept“) tipo produktus ar išsamesnę įmonės veiklos bei verslo analizę“, – dalijosi R.Benetis.

Kokybei nuolaidžiavimų nebus

Anot R.Benečio, akivaizdu, kad klientai kitas metais kreips kur kas didesnį dėmesį ir atidžiau pradės žiūrėti į kuriamų IT produktų kokybę ar komandų efektyvumą.

„JAV rinkoje jau matome, kad, pavyzdžiui, kai kurie klientai atidėjo ar sustabdė ne prioritetinių IT produktų kūrimą. Kita vertus, daugelis įmonių vadovų jau per pandemiją suprato, kad technologijos yra vienas pagrindinių elementų jų versle, todėl į jas nuosekliai neinvestuojant nelabai yra įsivaizduojamas ir tolesnis verslo vystymas. Todėl rinkoje kardinaliai pasikeitė suvokimas apie poreikį gilesnei verslo procesų integracijai, paremtai technologiniais sprendimais.

Iš savo patirties matome, kad nemažėja investicijos į elektroninės prekybos paslaugas ir jų patogumą vartotojams, didėja verslų migracija į „debesį“, senos sistemos keičiamos labiau modernesnėmis ir su daugiau funkcionalumo. Pandemija daugelį verslų privertė žaibiškai transformuotis ir fizinę prekybą perkelti į elektroninius kanalus per rekordiškai trumpą laiką. Vieniems tai atvėrė neregėtas galimybes, o kiti dar nebuvo tam deramai pasiruošę, tačiau akivaizdu, kad ši krizė paspartino skaitmenizacijos procesus visame pasaulyje ir tai neturėtų sustoti“, – pabrėžė įmonės technologijų direktorius.

Makroekonominė situacija įneš korekcijų

R.Benečio teigimu, natūralu, kad planuojant naujus metus visada yra atsižvelgiama į prognozes, akivaizdūs ekonomikos sulėtėjimo pokyčius jau yra matomi JAV. Natūralu, kad tempas kitais metais sulėtės ir IT sektoriuje ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, kadangi verslai atsargiau žiūri į plėtrą bei lėčiau priima strateginius sprendimus dėl naujų investicijų.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

„Šiandien mūsų klientams, įsikūrusiems Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje, daro įtaką makroekonominė situacija, tačiau čia įžvelgiame daug privalumų – auga jų reiklumas atliekamų darbų kokybei. Sudėtingėja klientų verslo bei technologiniai iššūkiai, kuriuos reikia padėti įgyvendinti, auga ir gaminamų produktų svarba patiems klientams. Jei anksčiau visą pusmetį produktus kurdavo komandos sudarytos vos iš 5 ar 6 žmonių, šiuo metu turime ir beveik iš 80 kolegų sudarytą komandą, kuri prie vieno projekto jau dirba ne vienerius metus.

Kuo toliau, tuo daugiau matysime technologijų jungimo į vieną visumą, tai ne tik leis pagaminti dar labiau efektyvesnių produktų, bet ir leis sukurti visiškai naujų, inovatyvių produktų, kurie palengvins eilinių vartotojų gyvenimą. Šiandien labai daug yra investuojama į produktų patariamąsias funkcijas, kurios yra paremtos automatizavimo procesais, tokiais kaip ML (angl. Machine Learning), todėl ateityje daugės autonomiškai sprendimus priimančių sistemų kiekis. Tai didins esamų sektorių našumą, o galbūt ir išaugins šiuo metu dar neegzistuojančių verslų“, – akcentuoja IT įmonės atstovas.

IT profesijų populiarumas nesumažės

Technologijų direktorius įsitikinęs, kad IT specialistų trūkumas tik augs, o kai kurių specialybių poreikis dar labiau stiprės. Programavimas bus paklausi profesija ir artimiausią dešimtmetį, o gerų specialistų poreikis ir toliau išliks labai didelis.

„Didžiausias augimas vis dar vyksta duomenų inžinerijos erdvėje, duomenų kiekiai auga beprotišku tempu. Įmonės ieško būdų kaip išnaudoti sukauptus duomenis, todėl visos sritys, susijusios su duomenų surinkimu ir apdorojimu yra „ant bangos“. Taip pat auga ir kitos sritys, tokios kaip daiktų internetas, įskaitant ir automobilius. Toliau į ateitį žiūrint, jau galima pradėti galvoti ir apie „meta“ pasaulio kūrimą. Reiktų nepamiršti kito svarbaus aspekto, programos sensta, tad reikia perdaryti ir tai, kas jau yra sukurta. Tad perspektyvių karjeros galimybių IT specialistams netrūks.

Karjeros sėkmę IT srityje nulems sugebėjimas dirbti komandoje, geranoriškumas ir labai geras suvokimas, ką reikia padaryti ir kokiame kokybės lygyje. Taip pat reikia susitaikyti, kad čia teks mokytis visą gyvenimą, todėl greitas žinių įsisavinimas bus labai svarbus. Žiūrint į ateities perspektyvas nepanašu, kad technologijų pokyčio tempas itin stipriai sulėtės, todėl tiesiog negalima sustoti ir teks nuolat mokytis ir judėti į priekį tiek naujiems, tiek ir patyrusiems specialistams“, – įsitikinęs R.Benetis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų