Technologinės naujovės, kurių sulauksime jau 2021-aisiais metais

Dirbtinis intelektas, virtualioji ir papildytoji realybė, daiktų internetas, robotizavimas, automatizavimas... Ateities technologijų apžvalgos jau bemaž penkerius metus prasideda šiais ir panašiais skambiais pavadinimais. Šįkart šakėmis ant vandens nepiešime. Kviečiame būti ne fantastais, o realistais ir susipažinti su naujovėmis, kurių išties sulauksime ir kaip jos pakeis mūsų gyvenimus, rašoma pranešime spaudai.
Nešiojamasis kompiuteris su „Windows 10X“
Nešiojamasis kompiuteris su „Windows 10X“ / Microsoft iliustr.

„Naujienų ateinantiems metams ruošia visi pasauliniai IT milžinai, tokie kaip „Microsoft“, „Google“ ir „Facebook“, o taip pat interneto tiekėjai. Beje, kai kuriems laukiamiems pokyčiams įtakos turėjo ir 2020-ieji, jau tituluojami „darbo iš namų“ metais“, – pastebi Edgaras Deduchovas, „Telia Global Services Lithuania“ kompiuterizuotų darbo vietų skyriaus vadovas.

Tad kodėl technologijų gerbėjams verta laukti 2021-ųjų?

Naujos kartos ryšių technologijos. Persikėlę dirbti iš namų įsitikinome greito, stabilaus ir patikimo interneto svarba. Tie, kam šviesolaidis neprieinamas, trypčioja iš nekantrumo laukdami 5G plėtros. Šiemet Lietuvoje startavus su nekomerciniu 5G, kitąmet, tikėtina, įsibėgės 5G plėtra. Kitose šalyse ji jau vyksta aktyviau, visgi 2021 metais laukiama didžiausio proveržio, tiek kalbant apie tinklų plėtrą, tiek apie vartotojų skaičių.

Namuose ar darbovietėje gigabitais per sekundę matuojamą interneto spartą be laidų jau suteikia ir naujos kartos „Wi-Fi 6“ technologija, o 2021 metais rinką turėtų pasiekti dar pažangesni „Wi-Fi 6E“ maršrutizatoriai. Jų maksimali duomenų perdavimo sparta sieks iki 10 Gb/s.

„Windows 10X“. Naujos operacinės sistemos „Windows 10X“ startą „Microsoft“ jau keliskart nukėlė, dabar jo laukiama kitų metų pradžioje. Tiesa, ji nepakeis „Windows 10“, o bus skirta konkretiems įrenginiams – tai žemesnės klasės kompiuteriai ir sulakstomi įrenginiai. „Lengvesne „Windows 10“ versija vadinama operacinė sistema bus tiesioginė „Chrome OS“ konkurentė. Ji pasižymės saugumu, našumu ir energijos taupymu, taigi įrenginiai vienu įkrovimu veiks ilgiau. Dar vienas skirtumas – „Windows 10X“ bus iš anksto įdiegta naujuose kompiuteriuose, patys žmonės jos įsigyti ir įsidiegti negalės“, – teigia E.Deduchovas.

Neoficialiai skelbiama, kad 2021-ųjų antroje pusėje svarbus atnaujinimas laukia ir „Windows 10“ operacinės sistemos, kuris turėtų įnešti valdymo ir dizaino naujovių.

Kvintilijonų era. Šiandien greičiausi superkompiuteriai pasaulyje atlieka šimtus kvadrilijonų (1015) skaičiavimų per sekundę (angl. petaFLOPS). Kitąmet JAV darbą turi pradėti „Aurora“ – pirmasis pasaulyje superkompiuteris, kurio skaičiavimo galia viršys 1 kvintilijoną (1018) skaičiavimų per sekundę (angl. exaFLOPS). Jo akimirkos darbą visi Žemės gyventojai nudirbtų, jei kas sekundę atliktų po skaičiavimą 4 metus iš eilės, be poilsio ir miego.

Kam to reikia? „Superkompiuteriai naudojami įvairiausiose srityse – nuo medicinos, klimato iki energetikos ir fizikos dėsnių. Kuo superkompiuteris galingesnis, tuo greičiau ir tikslesnius skaičiavimus jis gali atlikti“, – paaiškina ekspertas.

„Google“ paieškos pokyčiai. Interneto paieškos milžinė „Google“ ruošiasi svarbiam atnaujinimui, kuris dienos šviestą turėtų išvysti gegužės mėnesį. Jau vien tai, kad apie pokytį kompanija pranešė iki jo likus pusmečiui, rodo, koks jis bus svarbus.

Šis atnaujinimas yra susijęs su svetainių reitingavimu ir paieškos rezultatų atvaizdavimu. „Google“ vertins ne tik tinklalapių turinį, bet ir bendrą naršymo patirtį, patogumą, jų užsikrovimo greitį, pritaikymą mobiliesiems įrenginiams ir kitus parametrus. Gerą vartotojo patirtį turinčios svetainės turės didesnę svertinę reikšmę, be to, jos paieškos rezultatuose bus išskirtos specialiu ženklinimu.

„Facebook“ ateities akiniai. „Facebook“ dukterinė įmonė „Oculus“ šiais metais suprato, kad virtualios realybės (VR) neturi varžyti laidai, todėl nuo šiol ji vysto vienintelį produktą – belaidį VR įrenginį „Oculus Quest 2“, kurio pirminė paskirtis yra VR žaidimai. Tuo tarpu pats „Facebook“ neria į papildytąją realybę ir kuria įprastai atrodančius akinius, kurie nešiotojui suteiks papildomą informaciją apie jį supantį pasaulį.

Patį produktą „Facebook“ žada pristatyti kitąmet, tačiau kol kas apie jį žinoma tik tai, kad akiniai bus „Ray-Ban“ prekės ženklo ir neturės ekrano, kaip turėjo „Google Glass“. Šiuo metu akinius testuoja atrinkti „Facebook“ darbuotojai, o patys bandymai pirmiausia skirti taisyklėms, reguliavimui ir poreikiams išsiaiškinti.

Paskirstytoji debesija. Debesijos technologijos ir gerosios praktikos nuolat keičiasi ir tobulėja: nuo privačios debesijos įmonės migravo į viešąją debesiją, o dabar jau judama link paskirstytosios debesijos. „Ji vis dar naudoja didžiųjų tiekėjų, tokių kaip „Amazon“, „Google“ ar „Microsoft“, išteklius, tačiau atsižvelgiama į konkrečios įmonės geolokaciją. Tokiu atveju infrastruktūra atitinka šalies saugumo reikalavimus, užtikrinama maksimali greitaveika ir kiti reikalavimai. Tuo tarpu multidebesijos sprendimai leidžia neprisirišti prie vieno pardavėjo ir naudotis skirtingų tiekėjų privalumais“, – sako E.Deduchovas.

BYOD sugrįžta. „Atsinešk savo įrenginį“ (angl. Bring Your Own Device, BYOD) tendencija, rodos, jau buvo prislopusi – kol šiais metais mūsų namai tapo biurais. Kaip pastebi E.Deduchovas, darbas iš namų atnešė ir naujus išbandymus IT sprendimams: „Namuose žmonės viskam nori naudoti vieną kompiuterį, tačiau IT specialistams tai yra iššūkis, nes tokiu atveju darbuotojams reikia suteikti daugiau prieigų, leisti diegti aplikacijas „iš išorės“. Taigi BYOD sprendimų poreikis ir kitąmet tik augs, tam, kad būtų užtikrintas įmonės duomenų saugumas ir patenkinti darbuotojų poreikiai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis