Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Karūnuokite savaitgalį kokybišku turiniu.
Išbandyti
06 01 /19:41

Ilgai lauktas „Boeing“ kapsulės skrydis į kosmosą vėl neįvyko: pakilimas sustabdytas likus 3 minutėms

Šeštadienio vakare turėjęs įvykti ilgai lauktas pirmasis pilotuojamas kompanijos „Boeing“ erdvėlaivio „Starliner“ skrydis į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) neįvyko. Naująjį erdvėlaivį į orbitą pakelsianti „Atlas V“ raketa turėjo pakilti 19:25 Lietuvos laiku iš Kanaveralo kyšulio kosminių pajėgų stoties Floridoje. Paleidimo laikrodis buvo sustabdytas ties maždaug 3:50, o vėliau nuspręsta pakilimą atidėti bent 24 valandoms.
„Starliner“
„Starliner“ / „Getty images North America“

Pirminiais duomenimis, pakilimo sustabdymą lėmė antžeminė automatinė sistema, paleidžianti raketą. Automatinio sustabdymo priežastis nėra aiški, tačiau misijos komandos prognozuoja, kad skrydis truks 24 valandas, teigiama NASA transliacijoje.

Transliaciją galite stebėti „Boeing“ ir NASA „Youtube“ kanaluose.

„Boeing“:

NASA:

Pasak Kanaveralo kyšulio kosminių pajėgų stoties 45-osios orų eskadrilės paleidimo meteorologijos pareigūno Marko Burgerio, oro sąlygos 90 proc. buvo palankios paleidimui, nerimą ryte kėlė tik vėjas ir kamuoliniai debesys, nurodė CNN.

Tikėtasi, kad „Starliner“ į Tarptautinę kosminę stotį keliaus daugiau nei 24 valandas, o prisišvartuoti turėjo sekmadienį 20:50 Lietuvos laiku.

Tai, kad išbandant naujus erdvėlaivius ar raketas, skrydžiai nukeliami nėra neįprasta. Pirmasis bandomasis „Starliner“ pakilimas turėjo įvykti dar gegužės 6 d., bet dėl techninių problemų buvo keliskart atidėtas.

Alternatyvios paleidimo datos būtų birželio 2, 5 arba 6 d., prieš paleidimą pranešė NASA.

Misija, pavadinta „Crew Flight Test“ yra „Boeing“ pastangų sukurti erdvėlaivį, kuris konkuruotų su „SpaceX“ kapsule „Crew Dragon“ ir išplėstų JAV galimybes gabenti astronautus į kosminę stotį pagal NASA komercinės įgulos programą, kulminacija. Šia NASA iniciatyva siekiama skatinti bendradarbiavimą su privačios pramonės partneriais.

Jei „Starliner“ skrydis galiausiai bus sėkmingas, tai būtų vos šeštoji inauguracinė erdvėlaivio su įgula kelionė JAV istorijoje, gegužės mėnesį spaudos konferencijoje pažymėjo NASA administratorius Billas Nelsonas.

Pirmieji kosminiai erdvėlaiviai buvo „Mercury“ (1958-1963 m.), „Gemini“ (1961-1966 m.) ir „Apollo“ (1967-1972 m.) – pastarasis tapo kelionių į Mėnulį pirmtaku.

Tuomet nuo 1981 m. sekė žymiųjų ‚Space Shuttle“ era. Visgi 2011 m. nutraukus jų eksploataciją, JAV liko be keleivius galinčių gabenti erdvėlaivių, todėl NASA astronautai turėjo nuomotis vietas rusiškame „Sojuz“.

Padėtis pasikeitė 2020 m. po „‚SpaceX Crew Dragon“ paleidimo. Jei „Starliner“ skrydis bus sėkmingas, amerikiečiai turės nebe vieną, o du skirtingus erdvėlaivius, skirtus keliauti į TKS. Tai leis geriau planuoti misijas bei paspartins komercines keliones.

„Staliner“ erdvėlaiviu į TKS skris NASA astronautai veteranai Butchas Wilmore'as ir Suni Williams. Sėkmės atveju, S. Williams taip pat įeis į istoriją kaip pirmoji moteris, skridusi inauguracine misija.

Erdvėlaivio kūrimą lydėjo daugybė techninių problemų

2014 m. NASA išrinko „Boeing“ („Starliner“) ir „SpaceX“ („Crew Dragon“) kaip dvi bendroves, kurioms bus skirtas finansavimas JAV vyriausybės įgulų gabenimo į Tarptautinę kosminę stotį ir iš jos sistemoms kurti.

Bendrovė „Boeing“ laimėjo 4,2 mlrd. JAV dolerių vertės sutartį, pagal kurią iki 2017 m. turės užbaigti ir sertifikuoti „Starliner“, o „SpaceX“ laimėjo 2,6 mlrd. dolerių vertės sutartį, pagal kurią turėjo užbaigti ir sertifikuoti savo erdvėlaivį su įgula „Dragon“.

Kaip minėta, „SpaceX“ ši misija pavyko kur kas sklandžiau. Iki dabar yra įvykusios 12 pilotuojamų erdvėlaivių misijų, viena kapsulė šiuo metu yra prišvartuota prie TKS.

SpaceX/Dragon kapsulės iliustracija
SpaceX/Dragon kapsulės iliustracija

Pirmasis bandomasis tokio tipo skrydis įvyko dar 2019 metais, tačiau tada erdvėlaivis negalėjo susijungti su TKS dėl programinės įrangos sutrikimų, o „Starliner“ išeikvojo per daug degalų kelionės tikslui pasiekti bei buvo atsiradusi rizika, kad aparatas sudegs grįždamas į Žemės atmosferą.

„Starliner“ pirmąkart su TKS susijungė bandomojo skrydžio metu 2022 m. gegužę, tačiau pirmasis skrydis su įgula nusitęsė dar dvejiems metams, kompanijai mėginant išspręsti technines problemas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pastatus įdomiais daro ne tik fasadai: kodėl svarbu, kad jie galėtų pasakoti istorijas?
Reklama
Gal pats metas dalyvauti „Saulėlydžio“ sagos maratone? Visos dalys jau „Telia Play“ platformoje
Reklama
Parama gamtai gali būti ir tvaresnė, ir stilinga: „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejus pristato unikalią suvenyrų kolekciją
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Užsisakykite
15min naujienlaiškius