Trys svarbiausi ryšių technologijų pokyčiai 2025-aisiais: ką verta žinoti vartotojams ir verslui?

2024 metais prasidėjo keli svarbūs elektroninių ryšių pokyčių procesai. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) primena apie tris svarbiausius: mobiliojo ryšio tinklų atnaujinimą, telefono numeracijos keitimą ir naujas galimybes 5G technologijai, rašoma RRT pranešime žiniasklaidai.
Mobilus telefonas
Mobilus telefonas / 123RF.com nuotr.

Šie pokyčiai ne tik pagerins ryšio kokybę, bet ir įneš naujų galimybių šalies pramonės bei verslo sektoriuose.

3G tinklų išjungimas: nauja era mobiliojo ryšio technologijose

3G išjungimo procesas prasidėjo dar 2022 metais, kai tokį ryšį išjungė „Telia Lietuva“. Šiemet apie 3G išjungimo 2025 metais planus paskelbė ir „Tele2“ bei „Bitė Lietuva“.

„3G tinklų technologija jau yra pasenusi, o dauguma šiuolaikinių įrenginių palaiko efektyvesnes 4G ar 5G technologijas. Šis sprendimas leis mobiliojo ryšio operatoriams sutelkti išteklius į spartesnį ir kokybiškesnį ryšį“, – teigia Jorūnė Mikulėnaitė-Baušienė, RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupės vadovė.

Ką daryti vartotojams? Jei jūsų įrenginys palaiko tik 3G ir/ar 2G ryšio technologiją, RRT rekomenduoja pirmiausia patikrinti įrenginio nustatymus ir pasirinkti automatinį tinklo tipą. Jei 2G technologija, kuri tinkama tik balso skambučiams ir SMS žinutėms, neatitinka jūsų poreikių, verta apsvarstyti įrenginio atnaujinimą, kuris palaikytų 4G ir 5G technologijas.

„Dauguma prie mobiliojo tinklo prisijungiančių telefonų, modemų, planšečių ar pan. įrenginių palaiko 4G ar net 5G technologijas. Vartotojams patariame atkreipti dėmesį į mobiliojo įrenginio užrašus šalia ryšio stiprumą rodančių padalų. Jei telefonas palaiko 4G (LTE), ten matysite štai tokius užrašus: 4G, LTE ar 4G+ ir pan. O jei matysite 3G, H ar 2G, E, G, tai reiškia, kad jūsų telefonas yra prisijungęs prie senesnės kartos 3G ir 2G tinklų. Tokiu atveju reikia nueiti į telefono nustatymus ir pasirinkti pageidaujamą tinklo tipą arba rinktis automatinį nustatymą“, – aiškina J.Mikulėnaitė-Baušienė.

Numeracijos pokyčiai: nuo „8“ prie „0“

Telefonų numerių keitimas Lietuvoje – dar vienas žingsnis modernizacijos link. Nuo 2025 m. kovo 1 d. visi telefono numeriai Lietuvoje turės prasidėti „0“ arba tarptautiniu kodu „+370“. Iki tol vartotojai dar galės naudotis „8“, tačiau ši galimybė palaipsniui bus išjungta.

Šie pokyčiai atitinka tarptautinius standartus, patvirtintus Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU). Anksčiau naudota „8“ sistema yra sovietinio laikotarpio palikimas, kuris neatitinka ES reikalavimų ir šiuolaikinių ryšių poreikių.

„Nuo 2025 metų kovo 1 dienos veiks tik tie numeriai, kurie prasideda 0 arba +370. Iki tol galiojęs 8 bus išjungtas. Iki 2025 metų gruodžio 1 dienos, skambinant su „8“, sistema automatiškai dar primins apie naujus reikalavimus. Tokia pereinamoji tvarka užtikrins, kad visi vartotojai turėtų pakankamai laiko prisitaikyti“, – sako J.Mikulėnaitė-Baušienė.

5G tinklų plėtra: naujos galimybės pramonei

Europos Komisija planuoja 2025 metais harmonizuoti 3800–4200 MHz dažnių juostos naudojimą, atveriant naujas galimybes 5G privačių tinklų plėtrai. Lietuvoje šios dažnių juostos galės būti naudojamos pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų sektoriuose.

„5G privatūs tinklai suteikia galimybes kurti specializuotus verslo sprendimus. Pramonėje – stabilų įrenginių valdymą ir gamybos procesų automatizavimą, technologijų parkuose – inovatyvių sprendimų kūrimą ir pritaikymą praktikoje. Šiuo metu tokiai paskirčiai numatyta 26 GHz dažnių juosta, tačiau 3800-4200 MHz juosta suteikia geresnę ryšio aprėptį bei jo užtikrinimą patalpų viduje“, – teigia J.Mikulėnaitė-Baušienė, RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupės vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai