Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tyrimas: vaikams telefonai reikalingi jau pradinėse klasėse

Lietuvoje vis jaunesnio amžiaus vaikai tampa „mobilūs“, rodo lietuviško išmaniųjų įrenginių prekės ženklo „eSTAR“ užsakymu atlikta apklausa. Daugiau kaip du trečdaliai respondentų teigė, kad nuosavas mobilusis telefonas vaikui yra reikalingas jau pradinėse klasėse.
Kava
Kava / 123rf.com nuotr.

„Nepaisant visuomenėje verdančių diskusijų apie mobiliųjų telefonų įtaką jaunimui, daugiau kaip 70 proc. apklaustųjų mano, kad pradinės mokyklos amžiaus sulaukę vaikai turėtų turėti nuosavą mobilųjį telefoną. Ketvirtadalis iš jų teigia, kad jau 6-erių metų sulaukusiam ir į mokyklą besiruošiančiam eiti vaikui mobilusis yra reikalingas“, – pasakoja „eSTAR“ produktų grupės vadovas Artūras Byčius.

Tai, kad net 77 proc. apklaustųjų pritaria, jog vaikams būtų leidžiama telefoną neštis ir naudoti mokykloje, patvirtina tėvų norą sekti ir kontroliuoti savo atžalas.

A. Byčiaus teigimu, tokius rezultatus iš dalies galima aiškinti tėvų poreikiu kontroliuoti vaikus ir palaikyti su jais nuolatinį ryšį: „Kuo jaunesnio amžiaus vaikas, tuo tėvams svarbiau žinoti, kur jis eina, ką veikia, ar laiku atvyko į mokyklą ir pan. Tai, kad net 77 proc. apklaustųjų pritaria, jog vaikams būtų leidžiama telefoną neštis ir naudoti mokykloje, patvirtina tėvų norą sekti ir kontroliuoti savo atžalas.“

Psichologas dr. Marius Daugelavičius pastebi, kad jauno amžiaus žmogui telefonas gali reikšti kur kas daugiau nei tik susisiekimo priemonę: „Vaikui yra be galo svarbi bendraamžių nuomonė, dėl to dažnai, norėdamas pritapti, jis jaučia spaudimą iš aplinkinių. Jei visi draugai ir bendraklasiai naudojasi mobiliaisiais telefonais, tokio neturėdamas vaikas jausis nuskriaustas, nevisavertis ir jam bus daroma didžiulė psichologinė žala. Taigi prieš svarstydami, ar verta pirkti mobilųjį telefoną vaikui, tėvai privalo atsižvelgti į tai, kokioje aplinkoje jis auga ir į jo norą šioje aplinkoje pritapti.“

Tyrimas taip pat atskleidė, kad tik 2,4 proc. apklaustųjų yra pasiryžę savo vaikams pirkti telefoną, kainuojantį daugiau negu 600 litų.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad tik 2,4 proc. apklaustųjų yra pasiryžę savo vaikams pirkti telefoną, kainuojantį daugiau negu 600 litų. Dalis respondentų teigė atžaloms atiduodantys savo senuosius telefonų modelius. Vis dėl to „eSTAR“ atstovas A. Byčius pastebi, kad vaikai greičiau pripranta prie naujovių. „Neretai vaikai daug geriau už suaugusiuosius išnaudoja naujų telefonų teikiamas galimybes. Tad vertėtų objektyviai pasvarstyti, kieno rankose išmanieji pasitarnauja geriau.“

Anot dr. M. Daugelavičiaus, norint išvengti pavojaus, kuomet vaikas pasineria į virtualų pasaulį ir užmiršta gyvą žmogišką bendravimą, patys tėvai turi rodyti tinkamą pavyzdį: „Svarbiausias yra teigiamas artimųjų pavyzdys. Jei namuose vaikas matys tėvus gražiai bendraujančius ir naudojančius technologijas tik laiku ir vietoje, tuomet ir mobiliųjų telefonų žala jauname amžiuje neatrodys tokia baisi.“

Internetinė visos Lietuvos gyventojų apklausa „eSTAR“ užsakymu buvo atliekama apklausų bendrovės „Norstat Lt“. Ji buvo vykdoma spalio mėn., iš viso apklausta 500 žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos