Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vakaro galvosūkis: pasitikrinkite, ar esate gudresni už Galilėjų?

Graži legenda apie Galileo Galilėjų (1564–1642 m.) sako, kad inkvizicijos teismo metu 1632 m. jis, treptelėjęs koja, sušuko: „O vis dėlto ji sukasi“. Jei Galileo tikrai tai pasakė, jis turėjo omeny Žemę. Tiesa, vėliau, kankinamas, savo idėjų atsisakė.

Kokių žinių trūko Galilėjui?

Teisėjas galėjo paprasčiausiai paklausti: „Jei Žemė sukasi, tai kodėl mes, esantys jos paviršiuje, neišsilakstome į šalis kaip purvas ar dulkės nuo besisukančio rato? Kas mus tokiu atveju laiko ant Žemės paviršiaus?“. 

Galilėjus tikrai nebūtų radęs atsakymo į šiuos klausimus. Jis juk nežinojo jau

„Scanpix“ nuotr./G.Galilėjus
„Scanpix“ nuotr./G.Galilėjus

vėliau Niutono (kai šiam ant galvos nukrito obuolys) atrasto Visuotinės traukos dėsnio. 

Niutonas paskaičiavo, kad jėga, kuria Saulė veikia Žemę yra tiesiog proporcinga jų masių sandaugai ir atvirkščiai proporcinga atstumui tarp jų centrų kvadratui.  F= G∙M∙m/r2 ; M – Žemės masė, m – kito kūno masė, r – atstumas tarp masių centrų, G – gravitacijos konstanta – 6,67∙10-11.

Galilėjus tais laikais nė neįtarė, kad dangaus kūnai traukia vienas kitą. Be to, šis klausimas jį nelabai jaudino. Savo „Pokalbiuose...“ jis sako tiesiai šviesiai, kad dabar ne laikas aiškintis krentančio kūno greitėjimo priežastis. Manoma, kad Galilėjus, panašiai kaip Aristotelis, manė, kad natūrali sunkių kūnų vieta yra apačioje, o lengvų (debesų) – viršuje.

Visuotinio traukos dėsnio nežinojimas tais laikais kėlė didelę painiavą. Galilėjus nebūtų galėjęs paaiškinti ir fakto, kodėl lengvi debesys nenuskrenda į kosmosą. Gerokai daugiau aiškumo atsirado Izaokui Niutonui išleidus „Matematinius gamtos filosofijos pagrindus“ (1687 m.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?