Vakcina nuo Alzheimerio įveikė pirmąjį patikrinimo etapą

Revoliucinė nauja vakcina, suteiksianti vilties milijonams nuo Alzheimerio kenčiančių žmonių, praėjo pirmąjį saugumo bandymų etapą.
Specialistai jau ragina skiepytis, nors gripo vakcinos Klaipėdoje dar nėra.
Vakcina / Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr.

Biotechnologijų kompanija AXON tapo pirmąja pasaulyje kompanija, kuriai pavyko sukurti vakciną nuo Alzheimerio ir įveikti pirmąjį patikrinimo etapą.

Kas septynias sekundes pasaulyje atsiranda žmogus, sergantis Alzheimeriu. Pasirodė viltis, kad, laikui bėgant, ši statistika ne didės, o mažės. Slovakijoje įsikūrusiai biotechnologijų kompanijai AXON pavyko sėkmingai baigti pirmąjį vakcinos saugumo bandymų etapą.

Dar prieš trisdešimt metų mokslininkai išsiaiškino, kad vienas pagrindinių ligos kaltininkų yra vadinamasis TAU baltymas, kuris sukelia atminties praradimą. Kompanijos mokslininkai trisdešimt metų aiškinosi, kaip ligos eigą veikia šis baltymas, ir jiems pavyko atrasti vakciną, kuri sukurtų organizme imunitetą blogiesiems TAU baltymams, o geruosius paliktų.

„Vakcina, kuri nėra vaistas, labai panaši į vaistus, kuriuos vartoja Alzheimeriu sergantys žmonės. Ši vakcina patenka į kūną, ir paciento imunitetas lėtai gamina antikūnus prieš mūsų sukurtą TAU baltymo kodą. Kalbant paprastai, antikūnai, kurių pasigaminti priverčia ši vakcina, gydo nuo Alzheimerio. Sukuriant nepageidaujamą TAU baltymo kodą, organizmas pasigamins antikūnų, kurie po tam tikro laiko panaikins iš organizmo bloguosius TAU baltymus, kurie ir sukelia atminties praradimą.

Autorės nuotr./Alzheimerio ligos prevencijai ir sergančiųjų lavinimui skirtas žaidimas „Aloizas“
Autorės nuotr./

Iš organizmo panaikiname „bloguosius vyrukus“. Vakcina nepuola gerųjų TAU baltymų ar kitų organizmo baltymų, todėl galime šią vakciną naudoti didelėmis dozėmis. Ji labai veiksminga. Mūsų bandymuose, kuriuos atlikome su gyvūnais, efektyvumas buvo įspūdingas. Per labai trumpą laiką iš organizmo būdavo panaikinama 95 procentai blogųjų TAU baltymų“, – aiškina vyriausiasis programos mokslininkas Michalas Novakas.

Alzheimerio simptomai pasireiškia gana vėlai, kai žmogui būna 50–60 metų, todėl, jeigu pavyksta anksti diagnozuoti šią ligą, yra daug laiko ją sustabdyti.

Antrajame etape bus atliekami bandymai su žmonėmis. Pusei jų bus duodama ši vakcina, kitai pusei –placebas. Jeigu bandymai bus sėkmingi, ir iš tiesų paaiškės, kad vakcina yra veiksminga, galbūt greitai pavyks išgydyti ligą, kuria serga apie 40 milijonų pasaulio gyventojų, ir šie skaičiai nuolat sparčiai auga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų