Vėl cituoja Billą Gatesą: ar tikrai tapatybės mikroschemos bus implantuotos po oda?

Internautai dar kartą su neegzistuojančiomis naujomis technologijomis susiejo milijardierių Billą Gatesą. Šįkart jam priskyrė išradimą, kuris padės „sučipuoti“ visus Kenijos piliečius vos jiems gimus. Tačiau kaip „įrodymas“ pateikiama B.Gateso citata niekaip nesusijusi su šios šalies skaitmeninių tapatybės kortelių projektu.
Mikroschema
Mikroschema / 123RF.com nuotr.

Implantai kūnuose?

Viena lietuvė savo „Facebook“ paskyroje dalijosi tariamais neįtikėtinais milijardieriaus planais.

„Billo Gateso mikročipai bus įdiegti į kūdikių ir Kenijos piliečių tapatybės korteles.

Kenijoje gimę kūdikiai nebegaus popierinių gimimo liudijimų. Vietoj to jų kūnuose bus implantuoti skaitmeniniai ID...

Galima būtų tęsti apie šią sąmokslo teoriją... bet kažkodėl prisimenu filmą „Laikas“… (kalba netaisyta – red. past.)“, – pasakojo internautė.

Ekrano nuotrauka iš „Facebook“
Ekrano nuotrauka iš „Facebook“

Nesusiję vaizdo įrašai

Moteris pasidalijo „YouTube“ įkeltu vaizdo įrašu. Jame rodomas 2023 m. paskelbtas vaizdo įrašas iš internetinio Pietų Afrikos krikščioniškojo naujienų kanalo LN24.

„Programa orientuota į naujagimius. Taigi kai tik pagimdysite kūdikį, prieš jam paliekant ligoninę gausite nebe popierinį gimimo liudijimą, o skaitmeninį, kuris kažkokiu būdu bus implantuotas kažkur į kažkieno kūną“, – laidoje sakė moteris.

Toliau matoma ištrauka iš Kenijos prezidento Williamo Ruto kalbos. Jis pasakojo, kad yra testuojami skaitmeniniai tapatybę patvirtinantys dokumentai.

Kelionių organizatoriaus „GRŪDA“ nuotr./Kelionių po Keniją ir Tanzaniją akimirkos
Kelionių organizatoriaus „GRŪDA“ nuotr./Kelionių po Keniją ir Tanzaniją akimirkos

Prezidento žodžiais, pradėjus naudoti skaitmenines dokumentų versijas, piliečiams nebereikės su savimi nešiotis popierinės ar plastikinės dokumento kopijos. Ši skaitmeninė tapatybės nustatymo sistema, apie kurią klipe kalba prezidentas, vadinama „Maisha Namba“.

Tuomet vaizdo įrašas pasikeičia kitu, kuriame matomas B.Gatesas. Be konteksto nuskamba trumpa jo citata: „Mes imame genetiškai modifikuotus organizmus ir švirkščiame juos mažiems vaikams į rankas. Švirkščiame juos tiesiai į venas“.

Tačiau šie B.Gateso žodžiai nėra susiję su Kenijos asmens tapatybės atpažinimo sistema.

Ne kartą naudota melagienoms

Įrašius B.Gateso citatą į „Google“ paiešką, galima rasti, kad ji be konteksto buvo pateikta ne vieną kartą.

Citata ne kartą buvo panaudota COVID-19 pandemijos kontekste, nors 2015-aisiais – kai ji nuskambėjo, pandemija dar nebuvo prasidėjusi. Kitame vaizdo įraše citata naudota siekiant įrodyti, kad B.Gatesas yra „pagrindinis įtariamasis“ dėl tariamo pandemijos klastojimo.

Vida Press nuotr./Billas Gatesas ir Paula Hurd
Vida Press nuotr./Billas Gatesas ir Paula Hurd

Klipas su verslininko žodžiais paimtas iš 2015 m. Briuselyje vykusio renginio įrašo, kuriame milijardierius kalbėjo apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) reglamentavimą ir palygino jį su vakcinų saugumo bandymais.

Nauji vaistai turi praeiti bandymus ir klinikinius tyrimus, siekiant nustatyti, ar yra saugūs ir veiksmingi. Šiame procese yra daug etapų, kurių metu, siekiant įvertinti medikamento naudą ir riziką, rezultatai lyginami su vis didesnėmis kontrolinėmis ir negydytų asmenų grupėmis.

Toliau pateikiame visą B.Gateso citatą, kurioje išryškėja ir kontekstas:

„Stipriausia analogija yra su vaistais. Ar reikia nerimauti dėl vaistų, kad kai kurie iš jų gali turėti šalutinį poveikį? Ar reikia saugumo tyrimų? Mes imame genetiškai modifikuotus organizmus ir švirkščiame juos mažiems vaikams į rankas, tiesiog švirkščiame tiesiai į veną. Taigi, taip, manau, kad galbūt turėtume turėti saugos sistemą, pagal kurią atliktume bandymus ir viską išbandytume.“

123rf nuotr./GMO
123rf nuotr./GMO

B.Gatesas šią analogiją panaudojo, siekdamas palyginti galimą naujų medicinos technologijų saugumo riziką su genetiškai modifikuotų produktų valgymo rizika.

Visuomenė dažnai pripažįsta naujus vaistus, nes reguliavimo institucijos užtikrina, kad jie yra saugūs, remdamiesi bandymų duomenimis. B.Gatesas rėmėsi naujų vaistų saugumo bandymų pavyzdžiu, norėdamas įrodyti, kad GMO saugumo bandymai taip pat būtini, siekiant pagerinti visuomenės požiūrį į juos.

Iš esmės B.Gatesas propagavo idėją, kad įdiegta saugumo ir testavimo sistema padėtų suinteresuotoms šalims priimti sprendimus dėl jų naudojimo, kaip tai daroma medicinoje.

Kenijos skaitmeninė ID

Projektas „Maisha Namba“ buvo pradėtas įgyvendinti 2023 m., taigi su B.Gateso žodžiais, nuskambėjusiais 8 metus iki projekto pradžios, nieko bendro neturi.

Jo principas – kiekvienam piliečiui, paprastai gimimo metu, suteikti registracijos numerį, kuris veiktų kaip skaitmeninis asmens tapatybės dokumentas.

Vyriausybė siekė modernizuoti šalies asmens tapatybės nustatymo sistemą, tačiau ją stabdė privatumo ir saugumo klausimai.

Billo ir Melindos Gatesų fondas, teigė, kad skaitmeniniai tapatybės dokumentai yra veiksminga kovos su skurdu priemonė. Jis taip pat konsultavo Kenijos vyriausybę dėl „Maisha Namba“ kūrimo ir diegimo.

15min verdiktas: melas. Teiginiai, kad B.Gateso kurtos mikroschemos bus implantuotos Kenijoje gimusiems kūdikiams, yra neteisingi. Jie paremti dviem vienas su kitu nesusijusiais klipais. B.Gateso citata buvo paimta iš 2015 m. vykusios konferencijos, kurioje jis palygino GMO ir vaistų klinikinius bandymus.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis