„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vėl įspėjimai dėl 5G ryšio: kaip jis veikia ir ar tikrai kelia pavojų sveikatai?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paskelbė rekomendacijas mažinti elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai. Ar tikrai yra ko baimintis? Tas pats centras tikina, kad elektromagnetinis laukas dėl to neturėtų reikšmingai sustiprėti, mobiliojo ryšio kompanijos atstovas savo ruožtu primena, kad Europos Sąjungoje (ES) nustatytos griežtos spinduliuotės ribos, be to, jo galia ribojama kaip bet kurių radijo bangų.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Perspėjo apie neištirtą poveikį

Neseniai NVSC interneto puslapyje pasirodė pranešimas apie 5G poveikį sveikatai. Specialistai priminė, kad žmonės, norintys sumažinti elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai, turėtų atsakingai naudotis mobiliaisiais telefonais, nes jų poveikis sveikatai vis dar tiriamas.

Pateikiamos rekomendacijos stengtis išlaikyti kuo didesnį atstumą tarp telefono ir kūno, riboti naudojimosi laiką.

Ekrano nuotr. iš nvsc.lrv.lt/Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė rekomendacijas mažinti elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai
Ekrano nuotr. iš nvsc.lrv.lt/Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė rekomendacijas mažinti elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai

Internete galima rasti įvairių paaiškinimų apie penktosios kartos mobiliojo ryšio poveikį. Be kita ko, teigiama, kad nėra tvirtų įrodymų apie jo neigiamą poveikį žmonių ar gyvūnų sveikatai.

Radijo bangos – tos pačios

„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog moksliniai tyrimai nėra įrodę, kad elektromagnetiniai laukai, sklindantys nuo radijo ir televizijos, mobiliojo ryšio bazinių stočių ir kitų panašių įrenginių galėtų sukelti neigiamas pasekmes žmogaus sveikatai“, – portalui 15min tvirtino bendrovės „Telia Lietuva“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Anot jo, vadovaujantis Tarptautinės apsaugos nuo jonizuojančiosios spinduliuotės komisijos (ICNIRP) gairėmis, Europos Sąjungoje nustatytos griežtos elektromagnetinių laukų spinduliuotės ribos, o Lietuvoje jos atitinka europines normas.

„Telia Lietuva“ atstovas pasakojo, kad 5G ryšiui pasitelkiamos tos pačios radijo bangos, kaip ir kitoms, dešimtmečius naudojamoms, technologijoms – 2G, 3G ir 4G ar „WiMax“. Visoms joms taikomi tokie pat griežti saugumo reikalavimai.

Be to, visi gamintojai savo 5G ryšio įrangą išbando laikydamiesi tarptautinių standartų ir pateikia informaciją, kaip ją įdiegti, kad ji atitiktų visus saugos reikalavimus.

A.Šemeškevičius atkreipė dėmesį, kad bet kuris telefonas yra ir radijo bangų siųstuvas, tad jų galia ribojama nepriklausomai nuo mobiliojo ryšio operatorių naudojamos technologijos ar dažnių juostos.

Išmaniųjų telefonų gamintojai yra atsakingi už visus savo gaminius ir juos išbando prieš pateikdami rinkai. Šiandien mokslininkai nemanantys, kad įrenginių skleidžiami dažniai kelia kokį nors pavojų sveikatai.

Įmonės atstovas taip pat pabrėžė, kad „Telia“ atidžiai seka ir laikosi už sveikatos priežiūrą atsakingų institucijų rekomendacijų, pagrįstų patikimais pasauliniais moksliniais tyrimais bei rizikos vertinimais.

Spinduliuotė tampa pavojinga aukštame dažnyje

NVSC tinklalapyje pateikiama ir daugiau informacijos apie 5G ryšį ir jo poveikį sveikatai.

Kitame neseniai paskelbtame pranešime teigiama, kad mobiliojo ryšio, įskaitant ir 5G ryšį, pagrindinis sveikatai įtaką darantis veiksnys yra elektromagnetiniai laukai (EML).

Šiuo metu manoma, kad EML lygis dėl 5G technologijos diegimo neturėtų reikšmingai sustiprėti ir sudarys tik nedidelę dalį EML intensyvumo parametrų leidžiamųjų verčių. Gigahercų (GHz) dažnių ruožo EML, nors ir neša didesnį energijos kiekį, neprasiskverbia į gilesnius kūno sluoksnius.

„Forbes Health“ publikuotame straipsnyje Niujorko universiteto radiologijos profesorius Christopheris Collinsas pažymėjo, kad 5G veikia dviem dažniais, iš kurių aukščiausias yra nuo 24,25 GHz iki 52,6 GHz. Būtent šiuose dažniuose tikimasi didelio duomenų perdavimo greičio padidėjimo.

Mokslininkas pridūrė, jog dažnis, kuriame elektromagnetinė spinduliuotė pradeda jonizuotis ir tampa pavojinga, yra apie 3 mln. GHz, t.y. toli gražu ne 5G.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Elektromagnetinis laukas dėl 5G mobiliojo ryšio neturėtų reikšmingai sustiprėti. Jam naudojamos tos pačios radijo bangos, kaip ir kitoms, dešimtmečius naudojamoms, technologijoms – 2G, 3G, 4G. Europos Sąjungoje (ES) nustatytos griežtos spinduliuotės ribos, be to, jo galia ribojama kaip bet kurių radijo bangų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“