Klaipėdos universitetas turi išlaikęs senas Robotikos klubo tradicijas.
Prieš daugiau nei dešimtmetį klubas išgyveno savo pakilimo laikotarpį, kurį laiką veikla buvo aprimusi. Šiandien ir vėl, naujojo vadovo – Eugenijaus Jamšikovo – vedinas klubas išgyvena pakilimą. Praėjusį lapkritį Klaipėdos universiteto komanda dalyvavo tarptautinėse varžybose Rumunijoje ir pateko į penketuką geriausių žaidėjų. Varžybose iš viso dalyvavo apie 60 komandų.
„Šis laimėjimas mums – labai svarbus“, – teigė klubo vadovas, Klaipėdos universiteto doktorantas.
Šeštadienį Klaipėdos universitete, Studlendo pastate, žiūrovai turės unikalią progą pamatyti robotus, išvysti, kaip jie valdomi bei kaip vyksta kovos ringe.
Į uostamiestį suvažiuos komandos iš visos Lietuvos, laukiama atvykstančių lenkų bei latvių.
Vieninteliai Lietuvoje
Varžybose bus galima išvysti kovas keturiose kategorijose: „Antweight 200 g“, „Antweight 454 g“, „Mini Sumo“, „3 kg Sumo“ arba dar vadinamoje „Mega Sumo“.
Klaipėdos universiteto Robotikos klubas yra vienintelė komanda Lietuvoje, aktyviai kurianti ir varžanti mega sumo robotus – pažangiausius autonominius įrenginius, kurie varžosi tarptautiniuose turnyruose.
Kas yra mega sumo?
- Mega sumo robotai – tai autonominiai, ypač galingi robotai, kurių svoris gali siekti iki 3 kg.
- Jie varžosi specialiame metaliniame ringe, siekdami išstumti priešininką už ribų.
- Dauguma jų naudoja stiprius magnetus (trauka siekia 60–100 kg), leidžiančius robotams tvirtai laikytis prie ringo paviršiaus ir pasiekti neįtikėtiną greitį bei jėgą.
- Tai ne tik technikos, bet ir strategijos bei programavimo iššūkis, nes robotai veikia visiškai savarankiškai – be jokio žmogaus valdymo.
- Šie robotai yra technologijų viršūnė – jų kūrimas reikalauja pažangiausių inžinerinių sprendimų, o varžybos prilygsta miniatiūriniams gladiatorių mūšiams.
Kaip pasakojo E.Jamšikovas, kovos vyksta labai greitai. Dvikova gali įvykti ir žaibo greičiu – vos 0,1 sekundės. Kiek ilgiau trunka didžiųjų robotų, sveriančių apie 3 kg, kovos. Jos gali tęstis ir 3 minutes.
Lietuvių mega sumo robotas, kaip pasakojo klubo vadovas, nuolat tobulinamas. „Šis robotas turi penkis sensorius, kurie matuoja atstumą iki priešininko. Reikia parašyti algoritmą, ką robotas darys, kai priartės prie kito roboto, ir kaip jį išstums iš ringo. Tai padaryti nėra lengva, nes apačioje robotai turi magnetus“, – paaiškino E.Jamšikovas.
Jis prisiminė nutikimą Rumunijoje, kai vienos komandos robotas sustojo, sudegė jo variklis. Taigi, nutikimų būna įvairių, todėl prognozuoti varžybų baigtį yra gana sunku.
Žinios praverčia profesijoje
E.Jamšikovo teigimu, robotikos klubas gyvas jo narių entuziazmu. Kartais prieš varžybas pluša iki išnaktų, kol robotą ištobulina.
Anot klubo vadovo, įgytos žinios praverčia profesiniame kelyje. Klubo nariai studijuoja mechaniką, dalis jų jau ir dirba.
„Bet kuris inžinierius turi ne tik žinoti, kaip veiks mechanizmas, bet ir gebėti pagaminti detalę. Turi mokėti dirbti su staklėmis, valdyti 3D spausdintuvą. Viso to išmoksta čia. Suprojektuoti popieriuje galima bet ką, bet kaip paskui pagaminti? Štai tokių žinių įgyjame klube“, – pasakojo pašnekovas.
Tarptautinės robotų varžybos Klaipėdos universitete, Aula Magna („Studlendas“), numatytos šeštadienį nuo 10 val.