Anot E.Misiūno, tai jau yra įgyvendinę latviai ir estai, o toks adresas ilgainiui leistų atsisakyti ir dabartinės prievolės įvairiais atvejais gyventojams siųsti pranešimus tradiciniu registruotu paštu.
„Turime greičiausią pasaulyje internetą, bet gana lėtas paslaugas ir vangų bendravimą su piliečiais elektronine forma. Todėl mūsų idėja būtų teikti iniciatyvą, kad kiekvienam Lietuvos Respublikos piliečiui būtų sukurta el. pašto dėžutė: tiems, kurie neturi, ją sukurti, o tiems, kurie jau turi, ją priskirti kaip valstybinę“, – BNS antradienį sakė ministras.
Pasak E.Misiūno, svarstoma, kad valstybinio el. pašto adresas būtų priskirtas visiems asmenims, vyresniems nei 16 metų, išduodant asmens dokumentus.
„Į pašto dėžutę būtų galima gauti visą informaciją, pavyzdžiui, dėl deklaracijų, besibaigiančių techninių apžiūrų, ekstremalių situacijų. Gyventojas iš tos pašto dėžutės galėtų siųsti laiškus valstybinėms įstaigoms, jis iš karto būtų identifikuotas, nereikėtų atskirų registracijų – tai palengvintų bendravimą, paslaugų gavimą“, – svarstė ministras.
E.Misiūnas žada šią idėją Ministrų kabinetui pristatyti trečiadienį, per bendrus pietus.
Jis sako, kad Lietuva su šia iniciatyva atsilieka, nes estai, anot jo, oficialius elektroninius adresus turi jau nuo 2015-ųjų. Latvijoje panašus įstatymas įsigaliojo šių metų gegužę ir per dvejus metus visi Latvijos piliečiai tokias pašto dėžutes turės.
Ministro teigimu, dar turėtų vykti išsamios diskusijos dėl datos, kada elektroniniai adresai turėtų būtų sukurti, taip pat įvertinta, kiek prireiks išlaidų valstybiniams serveriams, kibernetiniam saugumui užtikrinti.
E.Misiūnas primena, kad Vyriausybė jau yra pritarusi iniciatyvai atsisakyti registruotų laiškų kelių eismo taisyklių pažeidėjams bei laukia Seimo pritarimo. Jis sako, kad linkstama visiškai atsisakyti tradicinės popierinės valstybės institucijų korespondencijos su gyventojais.
„Jei turime deklaruoti žemės plotelį, sumokėti mokesčius, dabar Valstybinė mokesčių inspekcija turi siųsti registruotą laišką. Faktas, kad tokio laiškų siuntinėjimo būtų atsisakyta, jei būtų bendraujama valstybiniu lygiu šiais adresais“, – dėstė vidaus reikalų ministras.
Neatmetama, kad idėjai įgyvendinti būtų nustatytas ilgesnis nei 2 metų pereinamasis laikotarpis, kad su ja apsiprastų silpnesnio elektroninio raštingumo, ypač vyresnio amžiaus gyventojai.