„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
Windows 11
Windows 11 / Windows

Kaip sužinoti, ar kompiuteris pasiruošęs „Windows 11“, ką daryti, jei atnaujinimo taip ir negausite, bei ką pasiūlys naujoji operacinė sistema? Apie tai pranešime spaudai pasakoja „Telia“ „Microsoft“ produktų vadovas Algirdas Stelmokas.

„Operacinė sistema „Windows“ išlieka vienu svarbiausių „Microsoft“ produktų, kuris generuoja iki penktadalio visų jos pajamų, o naujos versijos startas žymi naują etapą. Ir nors šįkart nebus kardinalių pokyčių, kokius savo laiku atnešė „Windows XP“ ar „Windows 8“, yra ne vienas dėmesio vertas patobulinimas, kuris padės dirbti ir pramogauti paprasčiau, patogiau bei lengviau“, – sako A.Stelmokas.

Atnaujinimo gali tekti palaukti

Kitaip nei anksčiau, šįkart norint gauti naują operacinės sistemos versiją nei žmonėms, nei verslui papildomai už tai mokėti ar pirkti „Windows 11“ nereikės – tai bus nemokamas atnaujinimas, kurį galės įsidiegti daugelis esamų „Windows 10“ naudotojų. Vienintelis niuansas tas, kad operacinė sistema turi būti suderinama su jūsų naudojamu įrenginiu.

„Windows 11“ techniniai reikalavimai gana kuklūs: bent 1 GHz dažnio dviejų branduolių 64 bitų procesorius, 4 GB operatyviosios ir 64 GB nuolatinės atminties, 9 colių ir didesnės įstrižainės HD raiškos (720p) ekranas. Tačiau jei jūsų kompiuteris tokius reikalavimus atitinka ir jame jau veikia legali „Windows 10“ versija, tai dar nereiškia, kad atnaujinimą gausite. Remiantis „Microsoft“ pateiktu palaikomų procesorių sąrašu, automatinio „Windows 11“ atnaujinimo gali tikėtis tie, kurių kompiuteriuose veikia ne anksčiau nei 2018 metais išleistas procesorius.

„Paprasčiau sakant, jei kompiuterį atsinaujinote per pastaruosius 2–3 metus, šis atnaujinimas jums greičiausiai bus pasiūlytas. Beje, tai nebūtinai nutiks būtent spalio 5 dieną. Šią dieną „Windows 11“ taps prieinama pirmiesiems vartotojams, tačiau ne visi ją gaus tuo pačiu metu, o daliai įrenginių „Windows 11“ bus paruošta tik 2022 metų pradžioje“, – pastebi „Telia“ ekspertas.

Windows/Windows 11 žaidimams
Windows/Windows 11 žaidimams

Diegti „Windows 11“ turėtų automatiškai pasiūlyti „Windows Update“ funkcija, arba galite rankiniu būdu pasitikrinti, ar naujoji operacinė sistema jums jau prieinama („Settings“ > „System“ > „Windows Update“). Labiausiai nekantraujantys „Windows 11“ galės įsidiegti pasinaudoję ISO failu. Šį metodą galės naudoti ir tie, kurių įrenginiai oficialiai nebus pritaikyti „Windows 11“ operacinei sistemai. Tiesa, „Microsoft“ įspėja, kad tokiu atveju gali kilti keblumų su vėlesniais operacinės sistemos atnaujinimais.

Ką daryti, jei jūsų kompiuteris nepalaiko „Windows 11“ arba nenorite atsinaujinti? Paprasta: likite su „Windows 10“. Šią operacinę sistemą „Microsoft“ įsipareigojo palaikyti bent iki 2025 metų spalio vidurio, taigi ją naudojantys įrenginiai gaus tiek funkcinius, tiek saugumo naujinius.

Naujovių puokštė: nuo išvaizdos iki funkcijų

„Naujoji operacinė sistema žada išties įdomių pokyčių, pavyzdžiui, bus galima nusistatyti kelis skirtingus darbastalius darbui, laisvalaikiui ir žaidimams, bendrauti su bet kokius įrenginius turinčiais kolegomis ar draugais per „Teams“, o į ekrano vidurį pasislinkęs „Pradžios“ meniu leis patogiau atrasti programas ir failus, kurių jums reikia labiausiai“, – vardija A.Stelmokas.

Jis išskiria septynis svarbius pokyčius, kurie laukia įsidiegus „Windows 11“:

  1. „Pradžios“ meniu. Įsidiegus „Windows 11“ teks pratintis prie pasikeitusio „Pradžios“ (angl. „Start“) meniu, padalinto į dvi pagrindines dalis. Viršuje rasite prisegtas programas („Pinned“), kurias galėsite keisti ir kilnoti taip, kaip jums patogu. Žemiau – rekomendacijų („Recommended“) sąrašas, kur atsiras paskutinės naudotos programos, katalogai ir failai, su kuriais neseniai dirbote. Beje, čia rasite ir debesijos paslaugų, tokių kaip „OneDrive“ ir „Microsoft 365“, dokumentus, prie kurių buvote neseniai prisijungę – net jei naudojote kitą įrenginį.
  2. Naujas dizainas. Užapvalinti kampai, pasteliniai atspalviai, skaidrūs meniu – „Windows 11“ naudotojus pasitiks nauja išvaizda, kuri kai kuriems primena konkurentę „MacOS“. Prie panašumų prisideda ir tai, kad užduočių juosta kartu su „Pradžios“ meniu nuo šiol lygiuojama nebe kairėje, o centre, tiesa, šį nustatymą galima pakeisti ir grąžinti viską į kairę pusę, kur jiems ir vieta.
  3. Patogesnė daugiaveika (angl. multitasking). Kurti atskirus darbalaukius galima ir „Windows 10“, tačiau naujoje operacinės sistemos versijoje tai daryti bus dar patogiau: galėsite turėti atskirus darbalaukius darbui, laisvalaikiui, mokslams, žaidimams ir kitoms veikloms su būtent joms skirtomis programomis, failais ir darbalaukio fonu. Nauji įrankiai „Snap Groups“ ir „Snap Layouts“ leis apjungti vienu metu naudojamų programų grupes, kurias galėsite įjungti ar grąžinti į užduočių juostą vienu paspaudimu, o langų išdėstymą ekrane (ar ekranuose, jei jų naudojate kelis) galėsite keisti užvedę pelę ties lango padidinimo mygtuku.
    „Windows 11“ pradžios ekranas
    „Windows 11“ pradžios ekranas

  4. Valdikliai. Jų buvo atsisakyta „Pradžios“ meniu, tačiau valdikliai niekur nedingo – „Windows 11“ operacinėje sistemoje juos galėsite įtraukti tiesiai į užduočių juostą ir personalizuoti pagal savo poreikius.
  5. „Teams“ integracija. Pandemija mus išmokė dirbti ir bendrauti nuotoliniu būdu, o „Microsoft“ suprato, kad žmonėms reikia patogaus ir visose platformose veikiančio vaizdo pokalbių sprendimo. Ne, tai ne „Skype“ – juo taps atsinaujinusi „Teams“ platforma, kuri bus integruota į „Windows 11“ užduočių juostą, o taip pat ja nemokamai galės naudotis kitų „Windows“ versijų, „Mac“, „Android“ ir „iOS“ įrenginių naudotojai.
  6. Geresnė patirtis žaidėjams. Į naują operacinės sistemos versiją „Microsoft“ įtraukė keletą funkcijų tiesiai iš „Xbox“ žaidimų konsolės, kurios pakels žaidimų patirtį į naują lygį: tai ir vaizdą pagerinantis „Auto HDR“ režimas, SSD diskų privalumus išnaudojantis „DirectStorage“ sprendimas, ir geriausią žaidimo patirtį užtikrinantis „DirectX12 Ultimate“.
  7. „Android“ programėlės. Šios naujovės sulauksime kiek vėliau, ne spalį, bet laukti išties verta: kompiuteryje su „Windows 11“ operacine sistema bus galima diegti

išmaniesiems įrenginiams skirtas „Android“ programėles. Jas galėsite rasti „Microsoft Store“ programėlių parduotuvėje, pasinaudojant „Amazon Appstore“ sąsaja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų