Žingsnis už Standartinio modelio ribų? Sugalvota, kaip Higgso bozonas galėjo išgelbėti Visatą

Netrukus po Visatos gimimo visa materija buvo ankštai sugrūsta mažytėje erdvėje. Tada prasidėjo erdvę sparčiai plečiantis infliacijos procesas.
Higgso bozono egzistavimo įrodymų buvo ieškoma Didžiajame hadronų greitintuve stebint beveik šviesos greičiu skriejančių protonų susidūrimus.
Higgso bozono egzistavimo įrodymų buvo ieškoma Didžiajame hadronų greitintuve stebint beveik šviesos greičiu skriejančių protonų susidūrimus. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dauguma kosmologų sutaria, kad infliacija buvo, bet kaip tai nutiko, vis dar nėra aišku. Davidas Sloanas iš Oksfordo universiteto ir George'as Ellisas iš Keiptauno universiteto PAR teigia, kad paaiškinimą gali pasiūlyti Higgso bozonas.

Infliacijai reikia ypatingų, visus erdvės taškus persmelkiančių dalelių ir vienintelė tokia žinoma – Higgso bozonas. Remiantis D.Sloano ir G.Elliso skaičiavimais, jei Higgso bozonas iš tiesų ir yra tokia tinkama dalelė, ji galėtų padėti perprasti svarbų infliacijos klausimą: kokia Visata turėjo būti prieš pat infliaciją.

Jie kelia idėją, kad priešinfliacinė Visata, egzistavusi tik mažą sekundės dalį po Didžiojo sprogimo, tikriausiai buvo labai chaotiška , t.y. didelės entropijos būsenos, paprasčiausiai todėl, kad tokių būsenų yra nesulyginamai daugiau, nei itin tvarkingų, mažos entropijos būsenų.

D.Sloanas iliustruoja tai žaidimo kauliuko ridenimu milijoną kartų: tėra vienas būdas gauti visus šešetus, bet jei nors vieną kartą gali iškristi kitoks skaičius, galimybių atsiranda 5 milijonai, sako jis.

Viena iš didžiausių entropijų yra juodojoje skylėje, tačiau tarus, kad priešinfliacinė Visata buvo užpildyta juodosiomis skylėmis, kyla problema. Nes juodosios skylė dažnai sulimpa tarpusavyje ir iš jų tokia glotni, mūsų regima Visata su tolygiai pasklidusia materija nesusidarytų.

Dėl panašių priežasčių netiktų ir viena megadidelė juodoji skylė. „Būtų tik tas vienas singuliariumas, kurio niekaip nepavyktų išplėsti iki medžių, paukščių ir kitų nuostabių dalykų, kuriuos regime Visatoje“, - sako D.Sloanas.

Nors Higgso bozono iki galo dar nesuprantame, tačiau viena spėjama jo savybė D.Sloano ir G.Elliso darbui labai naudinga. Dalelė turi su ja siejamą Higgso lauką, kuriam stiprėjant, gravitacija silpsta.

D.Sloano ir G.Elliso skaičiavimai rodo, kad taip priešinfliacinės Visatos juodųjų skylių problemos būtų galima visiškai išvengti. Mat iš karto po Didžiojo sprogimo Higgso laukas būtų stipresnis, taigi gravitacija būtų gerokai silpnesnė. Taip materija nebūtų sutrėkšta į juodąsias skyles dar prieš infliacijai spėjus ją plačiai paskleisti.

Tai – didelis žingsnis už Standartinio dalelių modelio ribų, bet jis tikėtinas dėl to, kaip gravitacija ir Higgso laukas sąveikauja dabar, pažymi Davidas Wandsas iš Portsmuto universiteto, JK.

Tačiau bėda, kad tokios Higgso bozono reikšmės hipotezės negalime patikrinti. „Infliacija sukuria tiek daug erdvės, kad galime matyti tik mažutę visos Visatos dalį. Mūsų regimame Visatos lopinėlyje idėjas apie tai, kas nutiko prieš infliaciją, patikrinti sunku“, - sako D.Wandsas. „.“

D.Sloanas tiki, kad šios idėjos patikrinimo galimybės nurašyti dar nereikėtų. Jis sako, kad gali pavykti išvysti jos poveikį regimosios Visatos dalyse, kurios panašiausios į supertankią priešinfliacinę Visatą – pavyzdžiui, juodųjų skylių kaimynystėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis