Studentų integravimas į taikomuosius verslo tyrimus: abipusė nauda

Neretai pamirštama, kad aukštųjų mokyklų veikla neapsiriboja vien akademine sritimi – studijomis, moksliniais tyrimais, geriausių darbų publikavimu moksliniuose žurnaluose. Didžioji dalis universitetų bei kitų aukštųjų mokyklų siekia akademinio personalo bei studentų sukauptą patirtį pritaikyti praktikoje, ieško nišų, kurių užpildymas suteiktų išskirtinumą ir pridėtinę vertę tiek tam tikroms aukštojo mokslo sritims, tiek ir jas praktiškai taikančioms įmonėms ar institucijoms.
Simona Dailydaitė
Simona Dailydaitė / Archyvo nuotr.

Bene aktyviausiai ir efektyviausiai akademines žinias praktinėje srityje taiko ekonomikos ir verslo srities specialistai. Vilniaus universiteto Tarptautinė verslo mokykla (VU TVM) – ne išimtis. Čia kasmet atliekami įvairių krypčių verslo tyrimai, kurių mastai varijuoja nuo individualios įmonės veiklos analizės, žmogiškųjų išteklių valdymo joje, iki Lietuvos mastu atliekamų analizių, lygiaverčių užsienyje vykdomiems tyrimams.

VU TVM Inovacijų ir verslumo centro direktorės Rimos Rubčinskaitės teigimu, aukštosios mokyklos atliekami taikomieji verslo ir verslumo tyrimai varijuoja nuo privataus iki viešojo sektoriaus sritis apimančių analizių. „Šiuo metu VU TVM vykdo tris Lietuvos Mokslų Tarybos finansuojamus projektus: „Investicijų pritraukimo į Lietuvos kapitalo rinką tyrimą“, „Gyventojų ir įmonių finansų elgsenos dimensijos“, bei „Verslumo ir intraverslumo dinamikoss 2012-2014 m.“ tyrimus. Be to, taikomuosius tyrimus atliekame ir viešojo sektoriaus srityje – tai „EgoPrise“ projektas (e-valdžios sprendimų pritaikymas viešajam sektoriui), o kartu su Ispanijos verslo mokykla ESADE analizuojame vertybių suvokimą skirtingose kultūrose“, – VU Tarptautinio verslo mokyklos veiklos patirtimi dalijosi R. Rubčinskaitė.  

Vienas svarbiausių verslo tyrimų buvo atliktas 2011 m., kuomet Lietuvos ekspertų komanda prisijungė prie pasaulinio verslumo stebėjimo projekto „Global Entrepreneurship Monitor“. Išskirtinis šio tyrimo aspektas – VU TVM studentės dalyvavimas visame tyrimo procese bei galutinių tyrimo rezultatų panaudojimas rašant baigiamąjį darbą. „GEM analizė parodė, jog Lietuvos socialinės ir kultūrinės normos nėra palankios vystyti verslą šalyje, tad savo baigiamajame bakalauro darbe analizavau įvairių indeksų santykį ir kėliau klausimą – kodėl taip yra? Šiuo metu rašau kelis mokslinius straipsnius iš tos pačios tematikos, tad tiek GEM tyrimų rezultatus, tiek ir savo įžvalgas galiu iš naujo persvarstyti bei adaptuoti įvairiuose kontekstuose“, – minėjo Simona Dailydaitė. Buvusi VU TVM studentė taip pat pridūrė, kad studentų bei ekspertų bendradarbiavimas atliekant moksliniu tyrimus gali turėti didelės vertės – skirtingi požiūriai į verslumą galiausiai sukuria genealią idėją.

Verslo tyrimų pasirinkimas – ne tik verslo iniciatyva

VU TVM atliekami verslo tyrimai apima ne tik užsakomuosius ar konkursų metu laimėtus projektus – dažnai išsamią tam tikros srities analizę ar konkrečios problemos sprendimą inicijuoja ir patys studentai. Atlikdami praktiką įvairiose Lietuvos įmonėse, jie ne tik pasisemia vertingos praktinės patirties, tačiau ir sukaupia informacijos savo baigiamiesiems darbams. „Įmonės, kuriose mūsų studentai atlieka privalomąją praktiką, mielai suteikia visas reikalingas priemones ar informaciją norint atlikti konkrečius su įmone ar jos veikla susijusius tyrimus. Tokiu būdu kuriama abipusė nauda: studentai sukaupia baigiamajam darbui reikalingą medžiagą, o įmonės tyrimo rezultatus panaudoja tolimesnėje savo veikloje“, – auštosios mokyklos bei verslo atstovų bendradarbiavimo sritimis dalijosi VU TVM direktoriaus pavaduotoja studijoms ir tarptautiniams ryšiams Diana Ilevičienė.

Vis dėlto, galimas ir atvirkštinis variantas, kuomet kursiniai ar baigiamieji darbai tampa projektų, verslo tyrimų dalimi. VU TVM direktoriaus pavaduotoja vadovų mokymui Laima Urbšienė minėjo, jog dvi studentės iš jos dėstomo kurso Finansų rinkos savo kursinį darbą pavertė baigiamuoju bakalauro darbu, o pastarasis peraugo į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektą-tyrimą. „Šiuo metu kartu su studentėmis rašome mokslinį darbą apie tai, kokią įtaką finansų rinkos turi ekonomikos augimui. Kadangi mokslinio tyrimo pradžia buvo padaryta dar viename iš bakalauro programos kursų, dabar matomas puikus įdirbis – rašant straipsnį buvo galima atlikti papildomus, išsamesnius tyrimus, prisidėsiančius ir prie konkretesnių straipsnyje pateiksimų rezultatų“, – minėjo L. Urbšienė. Tokio pobūdžio tyrimas Lietuvoje atliekamas pirmą kartą, taigi pridėtinė vertė bus sukuriama ne tik praktinei, bet ir akademinei finansų rinkos sričiai.

Šiuo metu VU TVM taip pat atlieka kelis užsakomuosius tyrimus, kurių vienas susijęs su aukštojo mokslo sritimi (projekte dalyvauja ne tik VU Tarptautinio verslo mokyklos, bet ir užsienio ekspertai), antrasis – su vieno iš ES fondų 2007-2010 m. programavimo laikotarpio vertinimu bei trečiasis – verslo įmonės strategijos formavimas. Ankstesniais metais VU TVM ekspertams teko susidurti su LR Ūkio ministerijos projekto „Verslo laiptai“ vertinimu bei viešojo sektoriaus projektų, programų ir portfelių valdymo analize bei rekomendacijomis ją taikant Lietuvos viešojoje politikoje.

Daugiau apie VU TVM atliekamus mokslinius verslo tyrimus:

 http://www.tvm.vu.lt/lt/main/mokslas/ikc/moksliniai-tyrimai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai