15min apklausė prekybos tinklų atstovus, šalia parduotuvių ir turgavietėse prekiaujančius verslininkus. Eglučių kainos – labai įvairios. Mažiausias galima įsigyti už kelis eurus, o didžiosios gali atsieiti ir 70 eurų.
Tai yra beveik tiek, kiek kai kurie atseikės šventiniam stalui. „Maximos“ lapkričio pabaigoje atliktoje apklausoje lietuviai teigė, kad šventinei vakarienei ketina išleisti 51–100 eurų. O „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, penktadalis gyventojų tikisi šventinį stalą paruošti išleisdami 31–50 eurų ir kas šeštas mano, kad prireiks daugiau kaip 150 eurų.
Renkasi mažesnes
„Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė 15min teigė, kad šio prekybos tinklo parduotuvėse parduotuvėse prekiaujama mažomis vazoninėmis 30 cm dydžio eglutėmis. Jų kaina – 3,49 Eur.
„Gyvomis Kalėdų eglutėmis pradėjome prekiauti gruodžio mėnesio pradžioje. Atsižvelgus į mūsų pirkėjų poreikius, matome, kad jiems aktualiausios yra mažos dekoratyvinės eglutės, todėl tokias siūlome įsigyti. Šios eglutės universalios savo dydžiu, todėl tinka papuošti tiek darbo stalą, tiek sukurti švenčių nuotaiką namuose.
Kalėdų eglučių kainos išlieka tokios pat arba labai panašios į praėjusių metų“, – aiškino jis.
„Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas Valdas Lopeta 15min teigė, kad prekyba eglutėmis šio tinklo parduotuvėse prasidėjo nuo praėjusios savaitės. „Lidl“ parduoda trijų rūšių eglutes už 7,99 euro ir kėnį už 9,99 euro.
„Visos mūsų parduodamos eglutės yra vazonėliuose, taigi yra didelė tikimybė, kad pasodinus po švenčių, eglutė prigis. Taip pat kėnis, nors ir ne eglutė, jau antrus metus yra tikras hitas, ypač mėgstamas pirkėjų“, – tikino V.Lopeta.
Pradeda prekiauti dar lapkritį
Pasak „Maximos“ komercijos vadovės Vilmos Drulienės, žmonės vis dažniau nebelaukia gruodžio mėnesio ir šventiškais kalėdiniais papuošimais pradeda rūpintis lapkričiui persiritus į antrą pusę. „Maximoje“ prekyba gyvomis kalėdinėmis eglėmis ir kėniais prasidėjo besibaigiant lapkričiui, paskutinėmis praėjusio mėnesio dienomis.
Šiame prekybos tinkle parduodama 18 skirtingų rūšių eglučių ir kėnių. Gyvų eglučių kainos svyruoja nuo 6,99 eurų už 50–60 cm siekiančią eglutę „Conica“ iki 24,99 eurų už balzaminį kėnį, augantį vazone. Jo viršūnė sieks iki 1,6-1,8 metrų.
„Pardavimų tendencijos rodo, jog iš viso gyvų eglučių ir kėnių lapkričio–gruodžio mėnesiais parduodama apie 13 tūkst. vnt. O rinkdamiesi gyvą eglutę pirkėjai dažniausiai įsigyja siekiančią apie metrą. Tą patvirtina ir šių metų pardavimų duomenys.
Tarp pirkėjų populiariausios – sidabrinės eglutės, kurių viršūnės siekia iki 0,9 m, kainuojančios 19,99 eurus už vienetą. Kitas itin populiarus pasirinkimas – 0,9–1 m aukščio eglutės vazonuose, kurios kainuoja 12,99 eurų už vienetą. Šias eglutes vejasi kiek aukštesnės, 1,1–1,5 m siekiančios eglutės vazonuose po 14,99 eurų už vieną vienetą“, – teigė V.Drulienė.
Jos teigimu, šiemet gyvų eglučių ir kėnių kainos išliko panašios kaip ir praėjusiais metais.
Dirbtinių eglučių pardavimai kyla
„Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė 15min sakė, kad šiuo metu šio prekybos tinklo parduotuvėse prekiaujama dirbtinėmis eglutėmis, o gyvų eglučių vazonuose prekybą planuoja pradėti savaitės pabaigoje.
Anot jos, populiariausios yra 1,80 cm aukščio dirbtinės eglės, kurių kaina yra 34,99 eurų, tačiau dalis žmonių jas perka su 40 proc. nuolaida.
„Taip pat pirkėjai dažnai renkasi ant stalo ar palangės statomas dirbtines eglutes – pvz., 38 cm ar 60 cm aukščio. Jų kainos neskaitant akcijų siekia atitinkamai 7,99 eurų ir 9,99 eurų“, – 15min dėstė G.Buivydienė.
Be to, nors prekybos eglutėmis sezonas dar tik prasidėjo, šiemet „Rimi“ pastebi, kad eglučių pardavimai didėja, jau dabar matomas apie 15 proc. didesnis dirbtinių eglučių pardavimas nei praėjusiais metais.
„Maximos“ atstovė V.Drulienė teigė, kad dirbtinės eglutės taip pat populiarios šiame tinkle. Jų kainos varijuoja nuo 1,99 eurų už nedidelę eglutę iki 350 eurų už 3 metrus siekiančią dirbtinę žaliaskarę.
„Dirbtinių eglučių paklausa pradeda ryškėti antrąją lapkričio pusę ir išlieka aktyvi iki pat sausio mėnesio. Šventiniu laikotarpiu, minėtais lapkričio–gruodžio mėnesiais, „Maximos“ pirkėjai įsigyja apie 17 tūkst. dirbtinių eglių. O pirkėjų labiausiai mėgstamos – apie 0,5–1,5 m aukščio siekiančios eglutės“, – aiškino ji.
Kuo didesnė ir gražesnė – tuo brangesnė
15min nukeliavo ir į kelias populiarias eglių prekyvietes. Viena tokių – prie vadinamosios Minsko „Iki“ parduotuvės Žirmūnuose. Ten bene 20 metų besidarbuojantis vyras pasakojo, kad jo parduodamų eglučių kaina įvairi. Pavyzdžiui, paprastų lietuviškų kirstų eglučių kaina nuo 5 eurų iki 40–50 eurų, o už didžiausią prašoma ir 70 eurų. Už paprastas egles vazonuose prašoma nuo 10 iki 35 eurų.
„Perka įvairiai, kas kėnius, kurie ilgiausiai stovi. Tie, kurie po to bando pasodinti, vazonuose renkasi. Kvapą geriausiai skleidžia lietuviškos, bet jos trumpiausiai spyglius laiko“, – 15min pasakojo verslininkas.
Anot jo, eglutės dydį gyventojai dydį renkasi pagal tai, kiek turi vietos namuose.
„Reikia arba atvežtinį kėnį imti, arba vazone bet kokią, kuri taip nebyrės“, – patarė pardavėjas.
Netoli jo prie didesnių eglių besidarbuojantys vyrai sakė, kad medelių kainos labai skirtingos. Tačiau nurodė, kad jų kainos prasideda nuo 20 eurų ir gali pasiekti 100 eurų, jei pirksite labai didelę.
Kitas verslininkas atvirauti apie prekybą nepanoro. Tačiau pasakė, kad per sezoną sunaudoja apie 30 vienetų po 300 m ilgio rulonų plėvelės, kuria apvynioja egles, kad būtų patogu transportuoti.
Užsidirba kelias pensijas
Kalvarijų turguje jau kelis dešimtmečius eglutėmis prekiaujantis vyras – prieš beveik 50 metų iš Azerbaidžano į Lietuvą atvykęs pardavėjas vardu Šachzada – 15min pasakojo, kad jo eglutės paprastos, lietuviškos. Už mažesnes jis prašo 3–4 eurų, o didžiųjų kaina siekia apie 18 eurų.
„Į sidabrines niekas net nekreipia dėmesio, o nori šitų, iš Švenčionių rajono, kurios kvepia“, – tikino jis.
Vyras atskleidė, kad jau pardavė 40 eglučių, tačiau tikroji prekyba prasidės artėjant savaitgaliui.
„Pradėjau prekiauti eglėmis dar prieš 20 metų, dar čia turguje niekas to nedarė, o iki tol dirbau gamykloje. Kalbant atvirai, man apie 700 eurų kainuoja patentas, vietos nuoma ir transportas, o uždirbsiu panašiai tiek – kelias pensijas“, – kalbėjo Šachzada.