Kadangi ši programa neša naudą visai šaliai, modernizacijos procesus aktyviai skatina ir valstybė bei remia daugiabučius namus pasiryžusius renovuoti butų savininkus. Daliai jų, daugiabučio modernizavimas beveik nieko nekainuoja.
Valstybės paramą gauti gali tris arba daugiau butų turintys daugiabučiai namai.
Daugiabučių namų modernizacijos programoje dalyvauti ir valstybės paramą gauti gali tris arba daugiau butų turintys daugiabučiai namai, kurie buvo pastatyti pagal iki 1993 m. galiojusius techninius reikalavimus.
Valstybės parama po daugiabučio atnaujinimo skiriama už pasiektą ne mažesnę nei B energinio naudingumo klasę ir ne mažesnius kaip 40 proc. šilumos energijos sutaupymus. Kultūros paveldo objektai turi sutaupyti ne mažiau kaip 25 proc. energijos.
Tiesa, dažnu atveju, po būsto renovacijos, šie minimalūs sutaupymo reikalavimai yra gerokai viršijami – sutaupoma net apie 50–70 proc. šilumos energijos.
Valstybės parama socialiai pažeidžiamoms grupėms
Valstybė skatindama renovacijos procesus deda papildomas pastangas apsaugoti socialiai pažeidžiamas šalies gyventojų grupes ir suteikti joms modernizacijos galimybes.
Teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją turintys gyventojai gali mėgautis renovacijos privalumais ir už tai nemokėti nieko, nes visą daugiabučio modernizavimo kainą padengia valstybė. Tarp tokių gyventojų patenka ir teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją turintys pensinio amžiaus žmonės.
Visą daugiabučio modernizavimo kainą padengia valstybė.
Šiems gyventojams yra padengiamos visos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros išlaidos, taip pat kredito ir jo palūkanų išlaidos. Norėdami neprarasti teisės į šildymo išlaidų kompensaciją ir tuo pat metu gauti visą paramą būsto atnaujinimui, gyventojai privalo pritarti daugiabučio renovacijai.
Parama užtikrinama ir kitiems gyventojams
Žinoma, parama yra skiriama ir kitiems Daugiabučių namų atnaujniimo (modernizavimo) programos dalyviams. Pavyzdžiui, valstybė visiems butų savininkams 100 proc. padengia projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros vykdymo išlaidas.
Dar 30 proc. investicijų yra kompensuojama įvairių būsto energinį efektyvumą didinančių priemonių diegimui. Parama gaunama atnaujinus ar modernizavus šildymo ir karšto vandens sistemas, pertvarkius ventiliacijos sistemą ar namuose įsirengus rekuperatorius.
Gyventojai taip pat gali gauti kompensaciją apšiltinant stogą, sienas ar cokolį, įstiklinant balkonus, pakeičiant langus, atnaujinant liftus.
Papildomi 20 proc. nuo 9 kvietimo teikti paraiškas yra kompensuojami tiems butų savininkams, kurie nusprendžia įsidiegti papildomas namo energinį efektyvumą didinančias priemones. Šios priemonės - balansiniai ventiliai ant stovų, modernizuotas senas ar naujai įrengtas automatizuotas šilumos punktas.
Parama suteikiama ir pertvarkius ar pakeitus šildymo sistemą, butuose ir kitose patalpose įrengus individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą ir (ar) termostatinius ventilius.
Sudaro lengvatinio kredito sąlygas
Valstybė gyventojams, renovuojantiems daugiabučius, taip pat suteikia galimybę geromis sąlygomis pasiimti lengvatinę paskolą. Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė palūkanų norma neviršys 3 proc. 20 metų laikotarpiui.
Kreditavimo sąlygoms nėra taikomi jokie sutarčių pasirašymo, administravimo, išankstinio kredito grąžinimo, paskolos išmokėjimo ir kitokie mokesčiai.
Prireikus, gyventojai gali atidėti palūkanas – jeigu jie jau pradėjo įgyvendinti projektą, yra pasirašyta rangos darbų sutartis, pradedami apmokėjimai už rangos darbus, paskolos įmokų mokėjimai gali būti atidėti. Juos reikėtų pradėti mokėti, kai daugiabutis jau yra atnaujintas ir yra gauta valstybės parama.
Gyventojams yra suteikiama 30 proc. dydžio subsidija, kurią pateikus, atitinkamai sumažėja ir paskolos dydis. Taip pat sąlygose numatyta, jog paskola ar jos dalis gali būti grąžinta ir anksčiau nustatyto laiko, netaikant papildomų mokesčių.
Kaip gauti paramą?
Siekiant gauti paramą už daugiabučio renovaciją, reikia įsitikinti, kad jis atitinka visus modernizacijai keliamus reikalavimus, svarbu dar kartą įvertinti pastato energinį efektyvumą.
Tai padarius, projekto administratorius ir rangovas turi kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI), kuri sudaro specialią komisiją, atliksiančią namo patikrinimą.
Jei renovacija buvo įgyvendinta tinkamai ir pagal nustatytus reikalavimus, išduodamas statybų užbaigimo aktas, kuris atveria kelią gauti valstybės garantuojamą paramą. Jeigu nustatoma, kad neįgyvendinti visi reikalavimai ir yra trūkumų – juos būtina taisyti.
Parama suteikiama tada, kai renovacijos projekto administratorius pateikia atitinkamus dokumentus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojančiai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Ji atitinkamai priima sprendimą dėl paramos skyrimo.
Norėdami sužinoti kiek kainuoja daugiabučio renovacija, skaitykite sekantį turinio projekto „Daugiabučio renovacijos ABC“ straipsnį.