Tvora yra ne tik aplinkos vizualioji dalis, bet ir apsaugos priemonė. Ji vis dažniau tampa būtina žmonėms, norintiems apsisaugoti nuo laukinių žvėrių.
Didėjanti problema yra kertami miškai, dėl kurių žvėrys vis dažniau užklysta į žmonių teritorijas ir jas niokoja. Didelės teritorijos aptvėrimas aktualus taip pat ūkininkams.
Ir ūkiams, ir privačioms sodyboms
Greitai įrengiama, nebrangi, lengva, ilgaamžė, neužstojanti vaizdo. Visi šie apibūdinimai tinka tinklinei tvorai.
Vilius Rutkauskas, kurio vadovaujama įmonė užsiima tinklo tvorų montavimu, sako, kad dažniausiai tokį pasirinkimą rekomenduoja ūkininkams, tačiau tinklo tvora taip pat tinka sodybose, soduose ar privačiuose namuose.
„Norint aptverti teritoriją, tinklo tvora yra geriausias pasirinkimas, tačiau vis dar tenka susidurti su neigiamu požiūriu į tokio tipo tvoras. Dažnai jos žmonėms asocijuojasi su sovietmečiu statytomis griozdiškomis ir ne pačios aukščiausios kokybės tvoromis“, – sakė V.Rutkauskas.
Pasirinkimas: tvora ar barikada?
Pasak pašnekovo, tokios tvoros yra mėgstamos ir populiarios Skandinavijos šalyse, nes nereikia investuoti didelių sumų statant „barikadas”, kurios vis dar įprastas aptvėrimo būdas mūsų šalyje.
„Ūkiuose ši tvora yra plačiai naudojama. Ja tveriasi ne tik mažus gyvūnus, pavyzdžiui, avis, bet ir didelius, tokius kaip taurieji elniai, auginantys ūkininkai“, – sakė V.Rutkauskas.
Tinkamai parinktas tvoros aukštis apsaugo gyvūnus – jie negali peršokti tvoros ir pabėgti, taip pat ji saugo juos pačius nuo užklystančių laukinių žvėrių.
V.Rutkauskas sako, kad vis didesnė problema tampa kertami miškai, dėl kurių laukiniai gyvūnai migruoja, ieško maisto, taip užklysdami į sodybas ir jas niokodami.
„Ši problema kartojasi nuolat, apie tai vis girdime iš klientų. Tokiu atveju siūlome standartines 1,5 metro aukščio regzto tinklo tvoras“, – kalbėjo pašnekovas.
Ne vienam dešimtmečiui
Šiuolaikinės tinklo tvoros atrodo ir stilingai, ir estetiškai. Prie jų priderinus papildomas minimalistines konstrukcijas – įvažiavimo vartus ar įėjimo vartelius iš to paties tvoros tinklo – viskas stilistiškai dera ir sukuria bendrą visumą.
Kokybiškai sumontuota tinklo tvora yra ilgaamžė. Jei ji yra prižiūrima, laiku sutvarkomi defektai, atsiradę dėl išorinių pažeidimų ar kitų priežasčių, tuomet tvora stovės ne vieną dešimtį metų.
„Sodyboje ar privačiame name rekomenduojama 1,5 metro aukščio tvorą, ūkininkaujantiems ir auginantiems, sakykim, avis užtenka vieno metro aukščio, danielius – 1,8-2 metrų aukščio, elnius – 2,5 metrų ar net aukštesnės tvoros. Tai priklauso nuo aptveriamo sklypo reljefo, jo ploto“, – aiškino V.Rutkauskas.
Sodyboms ir ūkininkams – skirtingas tinklas
Sodyboms, sodams, privatiems namams skirta tvora yra su regztu tinklu, ūkininkams – su miško tinklu. Tvorai tverti naudojamas Lietuvoje pagamintas regztas tinklas iš cinkuotos vielos, pasižymintis ilgaamžiškumu.
Miško tinklo tvoros dažniausiai pasirenkamos įvairių gyvūnų fermoms (avių, danielių, galvijų) aptverti ar norint apsisaugoti nuo miško žvėrių.
„Svarbu paminėti ir tai, kad lengvas tinklas leidžia stulpus statyti iki 3 metrų atstumu, taigi taip sumažėja tvoros kaina. Tinklą tvirtiname prie stulpų, padengtų milteliniais dažais.
Tvoros montavimui pasitelkiame Amerikoje bei Skandinavijoje plačiai naudojamą montavimo būdą – stulpai oro kompresoriaus pagalba yra sukalami į žemę (apie 1-1,5 metro gylis). Tai ypač pasiteisina tada, kai sodybų teritorija yra prižiūrėta ir gražiai sutvarkyta, nes kiemo nesugadins jokia sunkioji technika“, – kalbėjo V.Rutkauskas.
Tokia tvora puikiai įsilieja į kraštovaizdį, todėl netrukdo grožėtis netoliese esančiu mišku ar už sklypo teritorijos žydinčia pieva.
Priklausomai nuo tvoros ilgio, sklypo reljefo ir tipo, tinklo tvoros kaina svyruoja nuo 11 iki 18 eurų už bėginį metrą, o į šią kainą įskaičiuotos visos reikalingos medžiagos ir darbas.
Tvorą rinkosi būdamas svetur
Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Darius sodybai Lietuvoje rinkosi būtent tinklinę tvorą.
Šiuo metu jo žmona jau gyvena Lietuvoje, o jis ketina sugrįžti ateityje. Pora įsigijo sodybą Aukštaitijoje, ir ten jau ėmė auginti danielius.
Rinkdamasis tvorą Darius pirmiausia pasitarė su specialistais, kurie rekomendavo rinktis 2 metrų aukščio pilkos spalvos tvorą. Ji neišsiskiria iš bendro aplinkos vaizdo ir nerėžia akies.
„Tinklo tvorą rinkausi todėl, kad ji lengva, greitai įrengiama, nebrangi ir ilgaamžė. Be to, ji gerai atrodo bendrame sodybos ir aplinkos kontekste“, – kalbėjo Darius.
Daugiau informacijos apie tinklo tvoras – https://www.tinklotvora.lt/