Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Namų „saulės“ – kiek ir kokių šviestuvų užtikrina gerą savijautą?

Įsirenginėdami savo namus pirmiausia galvojame apie sienų bei grindų spalvą, sofą, lovą, vonią. O šviestuvai? Dizaineriai vienbalsiai tvirtina, jog apšvietimas yra vienas svarbiausių interjero dėmenų, todėl apšvietimo šaltinių vietų suplanavimui, šviestuvų parinkimui jie skiria itin daug dėmesio. Kaip išsirinkti šviestuvus ir kokiose vietose būtina įrengti papildomą apšvietimą? Pataria Naujamiesčio kvartale „B23“ būstus realizuojančios dizainerės.
Apšvietimas
Apšvietimas / 123RF.com nuotr.

Šiuolaikiniai sprendimai – visą patalpą apjuosiančios LED juostos

Gintarė Jarmalavičiūtė primena, jog šviestuvai voniai turėtų būti hermetizuoti. Vonioje dažniausiai įrengiami papildomi sieniniai šviestuvai ties veidrodžiu. Šioje patalpoje gražinamės, šukuojamės, moterys dažosi, todėl reikia ryškesnio apšvietimo.

Kvartale „B23“ įrengiamo buto voniai G. Jarmalavičiūtė pasirinko tris LED šviestuvų paneles. Jei tai būtų tik atskiri į lubas įleidžiami šviestuvai, dizainerė svarsto, kad vidutinio dydžio voniai jų reiktų maždaug šešių.

Galingesnių sieninių šviestuvų taip pat reikėtų prie lovos, jei mėgstate prieš miegą skaityti knygas.

„Jei miegamajame neskaitote, užtektų kažko dekoratyvaus,“ – sakė dizainerė.

Žavitės klasikinio stiliaus pakabinamais šviestuvais? Deja, tik aukštų lubų savininkai gali tokius sau leisti. Pakabinamas šviestuvas nusileidžia dar apie 40 centimetrų nuo lubų, todėl aukšti žmonės jau gali kliudyti jį galva. Kalbant apie svetainės erdvę, čia reikėtų vieno bendro ir poros lokalių (sieninių arba pastatomų) šviestuvų. G. Jarmalavičiūtė savo svetainei rinkosi galingą LED šviestuvų juostą, kuri driekiasi per visą patalpą .

„Tokį sprendimą pasirinkau todėl, kad šviesos būtų pakankamai, tačiau ji pasiskirstytų po visą svetainę, o ne pliekstų iš centro,“ – sakė dizainerė.

LED juostas galima įmontuoti į baldus, lubas, sukurti ir dekoratyvinį, ir pagrindinį apšvietimą.

Šviesos trūkumas slegia

Virtuvėje vieno šviestuvo reikėtų virš valgomojo stalo, o ryškesnio – virš gaminimo zonos. G. Jarmalavičiūtė sako, jog šiandien dažniausiai pasirenkamas į spinteles įmontuojamas LED apšvietimas.

„Visada patariu turėti du apšvietimo variantus – įprastą ir vakaro, prigesintą. Kitaip tariant, kad galėtumėte išjungti dalį šviestuvų,“ – sakė G. Jarmalavičiūtė. Šiandien egzistuoja tokių jungiklių, kurie sukiojasi ir jais galima reguliuoti šviestuvo skleidžiamą šviesos srautą.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šviestuvą? Jei jis turi stiklo, audinio, šios medžiagos šiek tiek susilpnins skleidžiamą šviesą.

„Geriau, kad šviestuve būtų kelios lemputės. Geriau rinktis kiek galingesnį, nei reikia, nei gyventi prieblandoje. Kai apšvietimas būna netinkamai suplanuotas, tai labai slegia gyvenančius tokiame būste,“ – perspėjo dizainerė.

Ar apšvietimui turi įtakos pasirinktos lemputės? Dizainerė sako, jog šiandien LED lempučių tipas baigia išstumti visus kitus.

„Halogeninės lemputės iš Europos Sąjungos rinkos išimamos, nors anskčiau buvo naudojamos visuose interjeruose. Deja, didelis jų minusas – kad lemputės kaisdavo, todėl būdavo atvejų, kai išsilydo laidai. LED juosta yra saugesnė ir ilgaamžiškesnė,“ – sakė dizainerė.

Ilgos paieškos atsiperka

Dizainerė Agnė Kisielienė pritarė, jog šviestuvai – itin svarbi interjero dalis.

„Dažniausiai šviestuvai taip pat yra akcentinė interjero dalis, jais pabrėžiamas tam tikras stilius, erdvei suteikiama jaukumo,“ – sakė A. Kisielienė.

Jos teigimu, dizaineriai apšvietimą planuoja dalindami būstą į zonas: svarbu ryškiau apšviesti darbastalį, darbo stalą, vietas kur skaitysime.

„Galbūt mėgstate skaityti ar užsiimti rankdarbiais patogiame fotelyje, tuomet prie jo atskirai pasistatykite kokį nors toršerą. Tokia vieta gali tapti jaukiausiu namų kampeliu, kartu ir interjero akcentu,“ – patarė dizainerė.

Renkantis šviestuvą turite iš anksto nuspręsti: ar jis bus akcentas, pabrėš interjero stilių ir spalvas, ar bus minimalus, tarsi išnykstantis bendroje erdvėje.

Renkantis šviestuvą turite iš anksto nuspręsti: ar jis bus akcentas, pabrėš interjero stilių ir spalvas, ar bus minimalus, tarsi išnykstantis bendroje erdvėje.

„Jei aptikote labai jums patinkantį, įspūdingo dizaino šviestuvą už kelis tūkstančius, o jūsų biudžetas to neleidžia – pamėginkite paieškoti kitose parduotuvėse. Neretai įmanoma atrasti panašaus dizaino šviestuvą už mažesnę kainą,“ – patarė dizainerė.

A. Kisielienė pagyrė lenkų gamintojus – jie gamina pakankamai kokybiškus šviestuvus, greitai prisitaikė prie interjero dizaino tendencijų ir pasiūlė pirkėjams industrinių, taip pat ažūrinių metalo šviestuvų.

Vienas centrinis šviestuvas ar daug mažų „akučių“?

Kiek šviestuvų reikėtų vidutiniam kambariui?

„Jei kambaryje yra vienas centrinis šviestuvas, pridedu dar kelis papildomus. Nes iš patirties galiu pasakyti, kad centriniai gaubtai kambario centre, net jei į juos dedasi 4 lemputės, skleidžia per mažai šviesos. Tiesiog gaubtas labai sugeria šviesą. Jei pasirenkami įleidžiami maži šviestuvėliai, juos išdėlioju kokius 8-9 per visą kambarį,“– sakė A. Kisielienė.

Ji perspėjo, jog centrinis šviestuvas gali neapšviesti kambario kampų. Kiek geresnis variantas – atviros lemputės, neuždengtos gaubtu. Kitas sprendimas: maži, į lubas įleidžiami šviestuvėliai. Jie laikomi taškiniu apšvietimu, tačiau racionaliai išdėlioti visoje lubų erdvėje puikiai apšviečia visas erdves.

„Kartais centrinių šviestuvų lemputės būna nukreiptos į lubas. Virš valgomojo stalo, kur daug šviesos nereikia, toks sprendimas galbūt ir tinka. Tačiau svetainėje geriau rinktis šviestuvą, kurio lemputės būtų nukreiptos į apačią, arba jų būtų daug – maždaug 10-12,“ – patarė dizainerė.

Klasikos į savo interjerą įnešusi dizainerė A. Kisielienė nekritikuoja ir antikvarinių šviestuvų.

„Jie niekuo nesiskiria nuo dabartinių šviestuvų. Savo konkursui įrengiamame bute naudojau juodus klasikinius atvirų lempučių šviestuvus. Tokio pat stiliaus antikvarinių metalinių šviestuvų galima rasti labai daug. Taip pat antikvarinių šviestuvų lemputės dažniausiai būna nukreiptos į apačią – todėl jie spinduliuoja pakankamai šviesos,“ – pastebėjo dizainerė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų