Terminas dušo kabina dažniausiai vartojamas apibūdinant dušo sienelėmis atitvertą vonios kambario dalį. Dažniausiai tokios sienelės montuojamos į kampą arba nišą, kur yra atvestas vanduo ir įrengtas jo nubėgimas. Kokybiška ir sandari dušo kabina yra pakankamai autonomiškas santechnikos įrenginys, kuris gali būti statomas ne tik prie sienos ar nišoje. Dušo kabiną galime sumontuoti net ir patalpos viduryje, tačiau toks interjero sprendimas yra gan retas ir reikalaujantis kruopštaus planavimo iš anksto. Dažniausiai dušo kabinos yra įrengiamos vonios kambario kampe, palei sieną arba nišoje.
Kaip tinkamai suplanuoti ir pasirengti dušo kabinos įrengimui, ką reikia žinoti ir į ką atkreipti dėmesį? Ko nepamiršti, kad maudymosi po dušu vieta ir jos įrengimas būtų optimalus, efektyviai funkcionuojantis, keltų mažiausiai rūpesčių ir teiktų didžiausią vandens procedūrų malonumą.
Dušo sprendinių tipai
Visų pirma reikia žinoti, kad dušo sprendimai būna kelių tipų: berėmiai (tvirtinamos furnitūros pagalba tik vertikaliai) ir rėminiai (rėmas iš šonų, viršaus ir apačios).
Sprendimą kokią dušo kabiną rinktis dažniausiai nulemia ne tik estetiniai poreikiai, bet ir vonios kambario plotas, sienų bei grindų hidroizoliacija, nuotekų vamzdyno nuolydis, jo įrengimas, nuotekų, vandens padavimo taškai, net ir oro ištraukimo vieta. Įvertinus visas šias aplinkybes ir pasirenkama, numatoma dušo kabinos vieta. Statant naują namą visi šie niuansai nėra tokie svarbūs ir lemiantys pasirinkimą, nes jie suplanuojami dar projektavimo stadijoje, rengiant patalpų planą. O toliau, tai jau – statybos priežiūros reikalas. Juk statybos priežiūra turi užtikrinti, kad visi santechniniai taškai ir kiti elementai būtų įrengti taip ir ten, kaip numatyta techniniame projekte.
Jei dušo erdvė yra stačiakampio formos, rekomenduojama maišytuvą įrengti platesnėje sienoje. Taip bus patogiau ir erdviau juo naudotis. Ekspertai pastebi, kad gan dažnai pasitaiko netikslingai, neprofesionaliai ir nepraktiškai suprojektuotų dušo erdvių. Pavyzdžiui, dušo kabinos matmenys yra 1,50x0,8 metro, o maišytuvas įrengiamas siauresnėje, 0,8 m pločio sienoje. Tokiu atveju klientas moka už nestandartinį, didesnį gaminį, jį prižiūri, o prausiasi stovėdamas ankštoje erdvėje.
Pastaruoju metu itin populiaru vonios kambaryje sumontuoti tik dušo sienelę. Jos gali būti stacionarios arba prisilenkiančios, kai nesinaudojama dušu. Tokias sieneles renkasi jauni naujakuriai, kurie nori minimalizmo ir jiems neaktualu, kad bus specialiai taškomasi, kai yra mažų vaikų. Skaičiavimai rodo, kad prausiantis po dušu, nuo kūno vanduo tyška 120 cm spinduliu. Tad, jei yra galimybė, rekomenduojama įsirengti 120 cm dydžio sienelę.
Dušo specialistai pastebi, kad atviresnę dušo kabiną naudoję užsakovai, šeimoje atsiradus vaikams, pageidauja modifikuoti prieš tai buvusią dušo erdvę į uždaresnę ir praktiškesnę. Tai yra tikrai įmanoma ir labai nesunkiai padaroma.
Dar reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad dušo kabinų aukštis standartiškai būna 190-200 cm. Kai gaminami aukštesni dušo sprendimai, tuomet reikia numatyti papildomus tvirtinimo elementus, kad neatsirastų pertvaros stiklo vibracijų.
Grįžkime prie dušo kabinos pasirinkimo. Lyginant berėmes kabinas su rėminėmis, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pagrindas berėmėms kabinoms turi būti labai gerai parengtas – su gera hidroizoliacija ir tinkamu nuolydžiu į vandens nubėgimo trapą arba lataką.
Interjero ir estetikos požiūriu dažniausiai statytojus vilioja berėmės dušo kabinos. Tokios sistemos atrodo lengvesnėmis, neskaidančiomis vonios kambario erdvės ir neužgožiančiomis interjero detalių bei apdailos.
Rėminių dušo kabinų šalininkai gi pasakys, kad tokios kabinos yra tvirtesnės, stabilesnės, sandaresnės, nors, kita vertus, joms reikia šiek tiek daugiau priežiūros. Rėmines dušo kabinas dažniausiai rekomenduojama rinktis tuomet, kai norima dušo kabinos su stumdomomis durimis. Be to, tokias kabinas yra lengviau ir papraščiau sumontuoti už berėmes, kurių montavimui reikia daugiau kruopštumo, atidumo bei įgūdžių.
Dušo durys ir jų pasirinkimas
Pasirinkus dušo kabinos tipą reiktų apsispręsti dėl durų, kokios jos bus – varstomos, stumdomos ar sulankstomos. Ir rėminės, ir berėmės dušo kabinos gali būti tiek su varstomomis, tiek ir su stumdomomis durimis. Praktiniu požiūriu abu šie durų tipai yra lygiaverčiai ir čia jau skonio reikalas ką pasirinkti.
Į siauresnes nei vienas metras dušo nišas, rekomenduojama nedėti slankiosios sistemos, nes tokiu atveju susiformuos siauras ir nepatogus įėjimas į pačią dušo kabiną. Į platesnę nei 90 cm nišą, rekomenduojamą montuoti dušo duris su papildoma sienele, nes vientisa plati varčia gali trukdyti kitiems vonios kambario elementams.
Gali būti ir taip, kad durų tipo pasirinkimą nulems vonios kambario patalpa ir jos dydis. Kai nėra užtektinai vietos atidaromoms durims, tuomet tenka rinktis slankiąsias arba vadinamąsias stumdomas duris. Jos tinka net ir labai plačioms nišoms. O kai dušo kabinai numatyta niša yra labai siaura, tuomet geriau rinktis atveriamas duris, nes pro tokias duris bus patogiau užeiti į dušo kabiną. Be to, tokias duris bus paprasčiau ir lengviau prižiūrėti.
Kai jau aiški dušo kabinos vieta, pasirinkote dušo kabinos sistemą, durų tipą – kas toliau? Dar vienas elementas – ar dušo kabiną įrengsime tiesiog ant vonios kambario grindų, su tam tikru nuolydžiu ar vis tik montuosime specialų dušo padėklą?
Standartiniai dušo kabinų modeliai (80x80, 90x90, 100x100 cm) yra tinkami montuoti ant padėklo. Tačiau jei toks modelis yra montuojamas tiesiai ant plytelių, reikia atkreipti dėmesį į tokių modelių reguliavimo ribas ir kaip yra paruošta dušo kabinos vieta. Jei pati dušo kabinos erdvė bus išklota skirtingomis plytelėmis, gali būti, kad standartinis modelis netiks ir reikės gaminti nestandartinę dušo kabiną.
Grindys su nuolydžiu ar specialus padėklas?
Dušo padėklai montuojami greitai ir lengvai, jiems nereikia formuoti grindų nuolydžio. Tokį padėklą tikslinga įrengti tuomet, kai yra abejonių dėl tinkamos dušo kabinos hidroizoliacijos ir sandarumo. Pavyzdžiui, tai aktualu medinio karkasinio namo, renovuojamų butų atveju. Pavyzdžiui, įrengiant dušinę antrame aukšte ant medinės perdangos. Be to, jei dušo padėklas yra montuojamas ant kojelių, šiek tiek pakeltas nuo grindų, tuomet yra galimybė prieiti prie vandens surinkimo angos ir esant reikalui ją remontuoti arba išvalyti.
Dušo padėklo pozicija grindų atžvilgiu dažniausiai yra parenkama pagal sifono aukštį. Jei sifonas įgilintas, galima įgilinti ir padėklą. Reiktų atkreipti dėmesį, kad žemo sifono vandens pralaidumas bus mažesnis. Įrengiant naują dušą, sifono aukštį galima parinkti pagal pageidaujamą dušo padėklo lygį grindų atžvilgiu.
Vis tik dažniau dušo kabinos yra įrengiamos vonios kambariuose tiesiog ant grindų su nuolydžiu. Tokio tipo dušai dažnai įrengiami ne tik viešosios paskirties pastatuose, pirtyse ar sporto salių rūbinėse, bet ir privačiuose vonios kambariuose.
Dušo kabina be padėklo vizualiai estetiškiau įsikomponuoja į vonios kambario erdvę ir jos nesuskaido. Tokioje dušo kabinoje nėra slensčio, o grindys yra viename lygyje su patalpos grindimis. Dušo kabiną be padėklo galima įrengti nesitaikant prie padėklo matmenų. Be to, grindis su nuolydžiu lengviau prižiūrėti ir valyti.
Optimalus grindų nuolydis tokiame duše yra 1,5 proc. Suformavus didesnį grindų nuolydį link trapo vanduo subėgs greičiau, tačiau toks nuolydis jau bus matomas ir jaučiamas. Stovėdami tokioje kabinoje jausitės tarsi nuokalnėje. O mažesnis už 1,5 proc. nuolydis neužtikrins pakankamai gero vandens nutekėjimo.
Dušinė ant grindų su nuolydžiu yra tikrai patrauklus ir praktiškas pasirinkimas. Tačiau prieš įrengiant tokią dušinę reikia tinkamai pasirengti: neprivesti šildomų grindų iki pat dušo kabinos erdvės, nes taip gali nelikti vietos įrengti sifoną, be to, šildomos grindys jį išdžiovina, o jei yra rečiau prausiamasi, tuomet reikalingos membranos. Svarbu tinkamai į grindis įleisti trapą, kruopščiai hidroizoliuoti patalpos sienas ir grindis, o iš plytelių suformuoti nuolydį. Kartais apie tai iš anksto nepagalvojama ir kitokio sprendimo, kaip kabina ant padėklo, nebelieka.
Dušas be padėklo yra estetiškesnis – dušinės plytelės klijuojamos vienoje plokštumoje su vonios kambario grindų plytelėmis, o tai suteikia vientisumo, erdvės, suderinamumo pojūtį. Kabinos grindų plotą galima iškloti kitos spalvos plytelėmis nei visa patalpa ir tai dar pagyvins erdvę. Tokį dušą lengviau valyti, nereikia papildomai investuoti į padėklą, papildomai hermetizuoti padėklo kraštų.
Dar vienas elementas dėl kurio reiktų apsispręsti – kokia vonios kambario grindyse bus vandens nutekėjimo anga: trapas ar latakas?
Vandens surinkimo sprendiniai
Vienas iš svarbiausių dalykų įrengiant dušo kabiną be padėklo yra sugalvoti, kaip funkcionuos vandens surinkimas. Dušo kabina turi atrodyti ne tik estetiškai, bet nepriekaištingai, efektyviai funkcionuoti.
Pagrindinė dušuose įrengtų paviršinio vandens surinkimo trapų arba latakų užduotis yra surinkti paviršinį vandenį ir nukreipti jį į nuotekų vamzdyną. Viena svarbiausių trapo savybių – pralaidumas. Kuo labiau trapo pralaidumas viršija dušo galvutės vandens pralaidumą, tuo labiau galime tikėtis, kad trapui reikės mažiau priežiūros. Jei pasirenkama didelė lietaus dušo galva, tuomet reikėtų rinktis ir didesnio „pralaidumo“, didesnio sugeriamumo sifoną.
Renkantis trapus ir latakus ekspertai rekomenduoja vadovautis taisykle: „kas paprasta, tas ir efektyvu“, bei taikyti pralaidžius, itin lengvai išardomus ir valomus bei mechaniškai stiprius nerūdijančiojo plieno dušo latakus „ACO Showerdrain C“ su 50 mm vandens patvanka sifone arba „ACO EasyFlow“ trapus su aukšto atsparumo ABS plastiko viršumi ir nerūdijančio plieno grotelėmis.
Renkantis vandens surinkimo sprendinį dušo patalpai reikia įvertinti ne tik dušo zonos išplanavimą, bet ir nuolydžius bei plytelių matmenis. „ACO ShowerDrain“ sprendinys gali būti taikomas tiek tradiciniam taškiniam vandens surinkimui, kai nuolydis daromas iš visų pusių, tiek ir linijiniam (latakais) drenažui, kai nuolydis daromas iš vienos pusės. Naudoti latakus yra ypač patogu, kai klojamos didelių gabaritų plytelės.
Tarp dušo zonos, kurioje vanduo yra surenkamas dušo lataku, ir likusios vonios kambario dalies siūloma naudoti „ACO ShowerStep“ profiliuočius.
Vonios kambario grindys paprastai yra klojamos plytelėmis be nuolydžio, o dušo zonoje įrengiamas 1,5-2 % nuolydis latako link. Nuolydis sukuria aukščių skirtumą tarp abiejų zonų, kuris didėja artėjant prie latako. Tokiu būdu profiliuotis padeda gražiai ir nebrangiai užbaigti kraštelį ir nevargti pjaustant plyteles siauromis juostelėmis.
Nauja mada – industrinis stilius
Viena naujausių interjero madų – industrinis stilius. Ši tendencija palietė ir dušo kambarius. Industrinis stilius yra tarsi protestas prieš besaikį vartotojiškumą, kai yra vertinami tikri daiktai, kurių medžiagos yra kruopščiai parinktos, kur triumfuoja mechanikos ir inžinerijos sprendimai.
Industrinis stilius pasižymi kontrastais, kai šalia niekalo atsiranda tikras šedevras. Tam išryškinti naudojamos tradicinės ryškios spalvos, kur karaliauja juoda. Dažnu atveju yra naudojamas daiktų suskaidymas papildomais elementais, taip didelius daiktus ar erdves vizualiai sumažinant. Nepaisant akcento į daiktų tvirtumą ir funkcionalumą, vertinama jų elegancija bei formų darna.
Atsižvelgdama į dizaino tendencijas „Baltijos brasta“ pristatė naują kūrinį vonios kambariui – industrinio stiliaus kolekciją „Nero“, kuri yra padalinta į dvi gaminių kategorijas – „NERO FRAME“ ir „NERO CUBE“.
Tai techniškai itin apgalvoti gaminiai su galimybe prilenkti dureles tiek į vidų, tiek į išorę, reguliuoti uždarytų durų kampą. Durys atidarymo metu pakyla, o uždarytos priglunda prie vonios kambario grindų. Prie sienos esanti metalo konstrukcija leidžia lengvai ir patikimai pritvirtinti duris ir sieneles prie sienos, sureguliuoti pagal sienų ir grindų nelygumus. Neaprėmintos durų kraštinės suteikia gaminiui lengvumo ir elegancijos.
Gaminių metalo konstrukcijos yra apdirbtos iki idealaus lygumo ir padengtos juoda spalva, apsaugančia gaminį nuo aplinkos poveikio. Magnetiniai sandarikliai taip pat pagaminti juodos spalvos, kad maksimaliai derėtų prie konstrukcijos.
Svarbus gaminio akcentas yra juodos spalvos juostos stiklo perimetru arba papildomas suskaidymas stačiakampiais. Rezultatas - bet kurios vonios kambario akcentu galinti tapti dušo kabina, kuria galima pasitikėti ir džiaugtis ilgus metus.
Daugiau apie dušo kabinas rasite čia: