Šiuolaikinis biuras: imituojama gamtos apsuptis ir skirtingos poilsio-darbo zonos

Kas antrus metus Vokietijos Kelno mieste vykstanti „Orgatec“ paroda sukviečia visus, kuriuos domina šiuolaikinio biuro dabartis ir ateitis. Parodoje dalyvavusi biuro sprendimų įmonės „Ergolain“ pardavimų vadovė Agnė Byčiūtė sako, kad drastiškų pokyčių kas porą metų biuro baldų segmente tikėtis neverta: „Inovacijos ir ženklūs pokyčiai į biurus tikrai neateina per porą metų. Tam įtakos turi ne tik technologijų raida, bet ir darbuotojų požiūris“. Tačiau, pasak A.Byčiūtės, šių metų parodoje dar labiau išryškėja kelios pagrindinės biuro interjero tendencijos, į kurias gamintojai atsižvelgia labiausiai. Pašnekovė sutiko pasidalinti savo įžvalgomis, be ko jau būtų sunku įsivaizduoti šiuolaikinį biurą.
„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda
„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Byčiūtė-Jankauskienė su bičiule
Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Byčiūtė-Jankauskienė su bičiule

Lanksčios biurų erdvės

Minimalūs erdviniai apribojimai – skiriamasis tokių darbo erdvių bruožas. Ir ne tik dėl to, kad darbuotojai galėtų patys apsispręsti, kur ir kaip dirbti, bet ir norint efektyviau išnaudoti plotą – yra apskaičiuota, kad kabinetinio išplanavimo biuruose vien koridoriai gali užimti iki penktadalio viso ploto.

Ir nors netrūksta skeptikų, kad darbas atvirose erdvėse trukdo susikaupti, o bendraujama dar mažiau, kritikams dažniausiai tiesiog pritrūksta žinių ir platesnio požiūrio. Ne tik laisvai samdomi darbuotojai, bet ir didžiosios įmonės jau pripažino bendradarbiavimo darbo principo potencialą ir darbuotojų poreikį neužsisėdėti vienoje vietoje, todėl gamintojai suka galvas, ką pasiūlyti, kad biuro baldai būtų mobilūs, pritaikomi skirtingoms darbinėms situacijoms ir individualiems darbuotojų poreikiams.

„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda
„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda

O jei darbuotojui reikalingas privatumas, puikus kompromisas – pusiau atviros darbo zonos, kuriose jis nesijaus izoliuotas, bet ir gali susikoncentruoti į užduotis. Triukšmą sugeria ir specialios akustinės pertvaros, o vietoj tradicinių, akvariumus primenančių susitikimų kambarių vis labiau populiarėja kelių vietų mobilios pokalbių „būdelės“.

Judėjimo laisvė ir mobilumas palietė net reguliuojamo aukščio stalus – jau pasirodė stalai, kurių aukštį galima valdyti rankiniu būdu ir tam nereikia elektros šaltinio – taip dar labiau padidėja darbuotojo judėjimo laisvė, nes jis gali dirbti net ten, kur nėra elektros šaltinio, bet, tarkime, puikus vaizdas pro langą.

Arčiau natūralumo ir gamtos

Antropologas Richardas Leakey žmogaus poreikį atsigręžti į gamtą, būti arčiau jos ir supratimą, kad nuo šio santykio priklauso fizinė ir psichinė žmogaus savijauta, pavadino biofilija. Interjero dizaine šiuo terminu apibūdinamas darbui ir gyvenimui natūralesnės aplinkos kūrimas, pradedant išplanavimu, natūralios kilmės medžiagų, aplinkos elementų, paviršių parinkimu. Daugiau dėmesio turėtų būti skiriama natūraliam apšvietimui, suformuotoms natūralių augalų zonoms.

Kaip namie

Einu dirbti į biurą, bet jame jaučiuosi kaip namie – taip būtų galima vienu sakiniu apibūdinti šią interjero kryptį. Biuro tendencijų ekspertai ir tyrinėtojai sutaria vieningai: jaukios, neįpareigojančios aplinkos kūrimas dabar „ant bangos“, nes užtikrina didesnį produktyvumą, skatina kūrybiškumą ir didina įmonės patrauklumą. „Forma seka emocijas“ – toks galėtų būti dizainerių kūrybos moto kuriant baldus šioms zonoms.

„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda
„Koelnmesse“ nuotr./Biuro baldų paroda

Kad darbuotojai jaustųsi kaip namuose, atsiranda miegamieji, barai, TV, žaidimų ir netgi meditacijos kambariai. Šių funkcinių zonų išpopuliarėjimą lėmė darbdavių balanso paieškos tarp efektyvaus darbo ir įvairiapusiško poilsio. Darbo rinkoje įsitvirtinantiems Y ir Z kartos atstovams komfortiška aplinka gali tapti viena iš motyvacinių priemonių ir atsidurti prioritetų sąraše.

Inovacijos irgi dirba

Šiuolaikinės inovacijos „įdarbinamos“ ir kitaip – reguliuoja darbo procesus biuruose, padeda analizuoti darbo vietos užimtumą, efektyvumo ir išteklių rodiklius, o į juos atsižvelgus kompanija gali mažinti išlaidas biuro išlaikymui, efektyviau išnaudoti energijos išteklius.

Įdarbinkite biurą savo įvaizdžiui

Taip, biuras tai ne tik nebylios sienos ir įranga. Išnaudokite biuro interjerą kompanijos vertybių, požiūrio pristatymui, kad apie jas sužinotų ne tik jūsų klientai, bet ir kasdien nepamirštų darbuotojai. Emocinis ir vertybinis susitapatinimas su organizacija labai svarbus ir tam galima išnaudoti biuro erdvę.

Ne tik sveikata, bet ir sveikas gyvenimo būdas

Sveikos gyvensenos filosofija pasiekė darbo pasaulį. Požiūris į darbuotoją keičiasi – ypač atsižvelgus į demografinius pokyčius ir senėjančią darbo jėgą, gera darbuotojų fizinė ir psichinė sveikata tampa vis svarbesni. Be to, apskaičiuota, kad vidutinis biuro darbuotojas praleidžia 80–85 proc. darbo laiko sėdėdamas. Tad labai svarbu ne tik ergonomiški stalai ir kėdės, bet ir kitos priemonės, skatinančios fizinį aktyvumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų