Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šveicarų baldų gamintojos „Vitra“ regiono vadovas: kūrėme biurą, kurį galima „išrinkti“ per valandą

Šveicarų baldų gamintoja „Vitra“ žinoma visiems dizaineriams, architektams ir baldininkams. Įmonė gamina baldus tiek parduotuvėms, tiek viešosioms erdvėms (pavyzdžiui, neseniai apstatė Kabulo oro uostą), tiek privatiems gyvenamiesiems būstams ir biurams. Parodoje „Baldai Interjeras Dizainas 2019“ viešėjo šios įmonės atstovas, Indijos, Šiaurės Afrikos, Europos regionų vadovas Samy‘is Balerinas. Jis pasidalino patirtimi apie biurus, kurių planą galima keisti nors ir kasdien ir populiarumo sulaukusią naujieną – „šokančią sieną“.
Paroda „Baldai Interjeras Dizainas 2019“
Paroda „Baldai Interjeras Dizainas 2019“ / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Ne tik baldai – kompanijos „Vitra“ būstinė lankytojus stebina architektūriniais sprendimais

Pirmąją parodos dieną svečias iš Šveicarijos skaitė paskaitą „Darbo vieta – kokią ja matome ir kokia ji gali būti ateityje“.

Itin įspūdingas „Vitra“ miestelyje Weil am Rheime (Bazelio užmiesčio rajone, Šveicarijoje) esanti „Vitra Haus“ baldų galerija – ji atrodo, kaip keli vienas ant kito netvarkingai sumesti namai šlaitiniais stogais. Apskritai „Vitra“ yra sukūrusi visą nedidelį miestelį su nuosava gaisrine, fabrikais, logistikos sandėliais, bokštu, nuo kurio žemyn galima nusileisti plastikine čiuožykla, parku. Pastatus ir meno instaliacijas projektavo garsūs architektai, pradedant Zaha Hadid, baigiant Frank Gehry ir kitais – tai ištisas architektūrinis parkas, kurį galite aplankyti net jei neketinate įsigyti naujų baldų.

„Kompanijoje mes siekiame sukurti „namų“ įspūdį. Jei žmogus atėjęs atsisės prie patogaus stalo, patogioje kėdėje, jis tikrai bus labiau motyvuotas dirbti. „Vitra“ suteikia labai daug lankstumo savo darbuotojams, jais pasitiki. Jie gali dirbti ir iš namų, jei nori“, – apie savo darbovietės filosofiją pasakojo S.Balerinas.

„Vitra“ valdo jau trečia tos pačios šveicarų šeimos karta, šiuo metu jos direktorė yra Nora Fehlbaum, o įkūrėjas – jos senelis Rolfas Fehlbaumas. Kompanija šiandien turi atstovybes visame pasaulyje, nuo Australijos iki JAV ir dirba su keliasdešimt dizainerių. Nuo idėjos iki baldo įgyvendinimo, pasak S.Balerino, kartais prabėga iki šešerių metų, nes gamybos skyrius siekia baldą išleisti į rinką ne tik įspūdingo dizaino, bet ir labai patogų ir patvarų.

Pokyčiai kai kuriuos pribloškia: darbo pokalbiai vyksta valgykloje

„Du britų dizaineriai, Edwardas Barboras ir Jay‘us Osgerby, sukūrę mums nemažai baldų, sako, kad biuras apskritai išnyks. Nes šiandien žmonės dirba viešbučių fojė, lėktuvuose, kavinėse, namuose. Negaliu sakyti, kad visiškai su jais sutinku, tačiau šioje prognozėje yra tiesos. Todėl kompanija „Vitra“ prisitaiko, gamina kitokius biuro baldus. Pavyzdžiui, sofa „Softwork“, – kalbėjo S.Balerinas.

„Softwork“ – tai puslankio formos vientisa sofa, su šalia sumontuotais staleliais kompiuteriams. Ant šio baldo minkštai gali dirbti keli žmonės.

„Šiandien neretai šalia tipinių darbo stalų įrengiame žemesnius stalus – tarsi valgomajame. Šių stalų reikia, kad darbuotojai trumpam susėstų aptarti užduoties, apsikeistų idėjomis“, – sakė svečias iš Šveicarijos.

Dar viena kompanijai dirbanti dizainerė, Sevil Peach yra pasakiusi: „Jei pajunti įmonės dvasią, geras dizainas pavyks savaime.“.

„Vienas itin ryškus pokytis, kurį pastebėjau pastaraisiais metais – bendrovės užsako vis daugiau minkštųjų baldų. Ir jie statomi ne laukiamajame, ne tik svečiams, bet tarp įprastų darbo vietų. Dar viena netikėta erdvė – valgyklos. Stambesni biurai jas turi, tačiau valgyklos skirtos ne tik kartu pavalgyti, tačiau ir aptarti darbus, kažkam paskambinti. Mano darbo pokalbis prieš aštuonerius metus, darbinantis į kompaniją „Vitra“, vyko... valgykloje! Man tuo metu tai buvo sunkiai suvokiama, keistai jaučiausi”, – prisipažino S.Balerinas.

„Išrenkamas“ biuras – jau realybė

Svečio iš Šveicarijos teigimu, dar viena tendencija – biurai virsta vis labiau „laisvalaikio stiliaus“ erdvėmis. Svarbūs projektai vis dažniau aptariami susmegus į patogų minkštą baldą. Ypač šios tendencijos pastebimos Skandinavijos šalyse.

„Sėdėti 8 valandas per dieną nėra gerai. Todėl darbovietės įsigyja reguliuojamo aukščio stalus ir kėdes. Beje, pavyzdžiui, aš savo darbovietėje kas rytą turiu surasti tuščią vietą. Kadangi daug keliauju, nuolatinės darbo vietos biure tiesiog neturiu“, – prisipažino S.Balerinas.

Jo nuomone, posėdžių kabinetai biuruose išliks, tačiau labai ryškėja tendencija, kad jie planuojami mažesniam žmonių skaičiui.

„Kai pradėjau dirbti „Vitra“, stalai posėdžių kabinetuose buvo planuojami 15 -20 žmonių. Dabar jie tampa vis mažesni ir mažesni. Juk nėra produktyvu rengti pasitarimą tokiam kiekiui žmonių – verčiau tai daryti mažesnėse grupelėse“, – sakė pranešėjas.

Vokiečių dizaineris Konstantinas Grcicius, dirbantis „Vitra“ įsitikinęs, kad šiuolaikinius biurus turi būti lengva akimirksniu perplanuoti. S.Balerinas demonstravo biurą, kurio darbuotojų skaičius nuolat kinta priklausomai nuo įgyvendinamų projektų skaičiaus. Šiame biure mobilu viskas, kas įmanoma: stalai yra su ratukais, jų akustinės pertvaros – iš OSB plokščių. Sieninės pertvaros – mobilios, taip pat ant ratukų, netgi dalis kėdžių – suneriamos viena į kitą, kad prireikus būtų sustatytos į kampą ir neužimtų daug vietos. Vietoj posėdžių salės čia įrengtas savotiškas amfiteatras (eilės kylančių kėdžių), tačiau jis taip pat labai lengvai išrenkamas ir perkeliamas. Biurą, panaudodamas „Vitra“ pagamintus baldus, kūrė dizaineris Konstantinas Grcicius.

„Dažniausiai kompanijos atstovai ateina į „Vitra“ ir planuoja: „Na, šiandien mūsų įmonėje dirba 100 žmonių. Bet kitais metais jau planuojame išsiplėsti iki 120.“ Pastaroji kompanija, reikalavusi labai lengvai keičiamo biuro, pripažino: „Šiandien mūsų – 100, rytoj gali likti 60. O už dvejų metų gal dirbs 140.“ Taigi, įrengėme biurą, kur viskas gali būti perkeliama ir išmontuojama“, – sakė S.Balerinas.

„Šokanti siena“ – keistas produktas pakeliui į bestselerį

Kompanija „Vitra“ tik šių metų rugpjūtį pristatė savo naujausią kūrinį – „šokančią sieną“. Ir nepaisant to, kad pirmąjį metų pusmetį buvo pristatinėjama tik demonstracinė šios konstrukcijos versija, ji jau graibstoma tiek Amerikoje, tiek Azijoje, tiek Europoje.

„Šokanti siena“ – tai pertvara ant ratukų, kuri, priklausomai nuo įmonės poreikių, gali virsti balta lenta, minkšta plokštuma brėžiniams ir užrašams prisegti, ekranu prezentacijoms, kabykla rūbams, stovu augalams ir netgi lentyna. Jos funkciją ir buvimo vietą, įsigijus tam tikras papildomas detales, galima keisti nors ir kasdien.

„Pavyzdžiui, biure reikia pristatyti idėją didesniam kiekiui darbuotojų, iš sienų suformuojama pusapvalė konferencijų salė. Tada visi eina dirbti mažose grupelėse, erdvės atskiriamos į kelias. Darbuotojai pateikia savo idėjas ir gali lapus segti prie šių sienų. Tuomet vėl grįžta jų aptarti bendrai – vėl sukuriama pusapvalės formos bendra erdvė. Tai – labai patogu. Beje, iš mobilių sienų galima sukurti atskirtas darbo vietas, kabinetus, kaip tradiciniame biure“, – sakė S.Balerinas.

Tokio biuro sienas galima „išardyti“ per mažiau nei valandą.

„Pirmąkart kai išgirdau posakį „šokanti siena“, pagalvojau – ką?! Bet kai peržvelgiau prezentacijas, jos galimus panaudojimo būdus – tai iš tiesų praktiškas daiktas. Tokių sienų nemažai įsigijo įmonės Šveicarijoje, Austrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Japonijoje – paklausa tikrai didelė. Manau, jos labiausiai pravers įmonėms, dirbančioms su projektais, darančioms daug susirinkimų, dirbtuvių na, ir startuoliams, kurie turi problemų su vietos stoka“, – sakė svečias iš Šveicarijos.

Gamintojo nuotr./„Vitra“. Šokanti siena
Gamintojo nuotr./„Vitra“. Šokanti siena

Afrikoje ir Indijoje vadovai negali be didžiulio savo kabineto

Kadangi S.Balerinas dirba net trijuose žemynuose: Europoje, Afrikoje ir Azijoje (Indija), 15min.lt jis atskleidė, kaip skiriasi jų gyventojų (ir darbuotojų) požiūris į biurų erdves.

„Centrinėje Europoje vadovas jau nori sėdėti atvirame biure, kartu su savo darbuotojais, kad bet kada galėti pasitarti, paskirti užduotį. Tačiau šiaurės Afrikoje ar Indijoje – tokį biuro planą galite pamiršti. Vadovas ten vis dar turi turėti didelį atskirą kabinetą – ir taškas! Boso kabinetas – kone atskiras biuras biure“, – sakė S.Balerinas.

Pašnekovo teigimu, tai, kaip planuojamas biuras, dažniausiai stipriai priklauso nuo darbuotojų ir vadovų mentaliteto bei tarptautiškumo – tarptautinės bendrovės seka naujausiomis tendencijomis, architektų patarimais.

„Žinoma, jei ko nors niekada nedarei, bijai pokyčių. Ir tikrai sudėtinga tą pokytį paaiškinti kam nors žodžiais. Todėl tiesiog kviečiame į savo galeriją, į mūsų partnerių galerijas įvairiose šalyse – pamatyti, kaip tai atrodo. Ir sutinku, kad pokyčiai neateina per vieną dieną – perėjęs nuo darbo kabinetuose prie atviro tipo biuro, turi išmokyti darbuotojus palaikyti tvarkingus darbo stalus, nusistatyti atitinkamą mobilaus telefono skambučio garso lygį ir panašiai“, – svarstė S.Balerinas.

Kompanijos „Vitra“ baldų Lietuvoje galima rasti galerijoje „Xcelsior“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai