Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

LAT: namų Preiloje savininkai negali būti baudžiami už tai, kad jų negriauna

Neteisėtai pastatytus namus Preiloje įsigiję, tačiau apie tai nežinoję žmonės neprivalo mokėti baudų už tai, kad pastatų nenugriauna, galutinai nusprendė teismas.
Preila
Preila / J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusią savaitę konstatavo, kad už neteisėtų pastatų griovimą atsakinga Statybų inspekcija, o ne savininkai, nežinoję, kad perka neteisėtai pastatytus namus.

„Šis tikslas (...) gali būti pasiektas išieškotojo – inspekcijos veiksmais, t. y. jai įvykdžius teismo sprendimą, o ne baudos skyrimu suinteresuotiems asmenims, kurie teismo sprendimais yra pripažinti sąžiningais nekilnojamojo turto įgijėjais, neatlikusiais jokių neteisėtų veiksmų, susijusių su neteisėto statinio statyba“, – teigiama balandžio 6-osios nutartyje.

Ja palikta galioti 2022-ųjų birželį Klaipėdos apylinkės teismo nutartis, kuria atmestas antstolės prašymas savininkams skirti baudas už kiekvieną uždelstą įvykdyti sprendimą dieną – kad neteisėtai pastatyti namai turi būti nugriauti, nuspręsta dar 2013 metais.

Antstolė Asta Rimaitė Žičkuvienė šią nutartį skundė, o Lietuvos apeliacinis teismas pernai rugsėjo 15-ąją ją panaikino ir įpareigojo pirmos instancijos teismą baudos skyrimą nagrinėti iš naujo.

Apeliacinio teismo nutartį LAT skundė vieno iš pastatų savininkas.

Dar 2012 metais Statybų inspekcija nustatė, kad trys namai Preiloje pastatyti neteisėtai, o 2013-ųjų lapkritį Klaipėdos miesto apylinkės teismas nusprendė, kad jie per pusmetį privalo būti nugriauti. Savininkams to nepadarius griovimas pavestas Statybų inspekcijai, darbams reikalingas lėšas išsiieškant iš institucijų, dėl kurių sprendimų atsirado neteisėtos statybos: Neringos savivaldybės, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos, Kultūros paveldo departamento, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento ir bendros Lietuvos ir Suomijos įmonės „Laitila Architects Baltic“.

LAT teigimu, žmonės neturėtų mokėti už institucijų klaidas.

„Asmenims neturėtų būti skiriama neproporcinga finansinė našta dėl klaidų, už kurias atsakingos valstybės institucijos. Prievolės vykdymas perkeltų jiems neproporcingą naštą dėl sprendimo, kuris priimtas dėl valstybės institucijų kaltų veiksmų, vykdymo“, – teigiama teismo pranešime apie nutartį.

BNS žiniomis, pastatai iki šiol nenugriauti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais