Kai studijos „Devyni architektai“ architektė J.Liubartaitė pro vartelius įsiveda mus į naujame pajūrio kvartale, už Šventosios, pastatyto namo teritoriją, pirmiausia į akis krenta kopa, kuri į viršų kyla tiesiog kieme.
Kopos smėlis sutvirtintas vytelėmis – tokiomis pat, kaip visame pajūryje, iš smėlio kyšo smilgos ir kita pajūriui būdinga augmenija, o medinis takelis vingiuoja nuo namo durų iki nuosavų vartelių, pro kuriuos išėjus prie jūros gali atsidurti po mažiau nei minutės.
Apgalvotos, regis, net smulkmenos – prie medinio takelio įrengtas ir dušas kojoms nusiplauti.
Tačiau architektė J.Liubartaitė pasakojo, pirmą kartą čia atėjusi ji išvydo visiškai kitokį vaizdą – anksčiau čia stovėjo sodyba, o vėliau – stovyklavietė.
„Čia nieko nebuvo – tik visokių vagonėlių pristatyta. Teritorija buvo idealiai išlyginta ir užsėta žolyte. Žemė buvo uzurpuota žmonių“, – pasakoja architektė, nusprendusi atkovoti žemę iš žmonių ir atkurti kopas.
Tuo tikslu į teritoriją teko privežti smėlio, atsodinti kopoms būdingą augmeniją. Visų namų aplinka sutvarkyta skirtingai, todėl viename kieme kopa į viršų kyla praktiškai nuo terasos, o kitame ji plokštesnė, o trečiame smėlio kalvelės įsiterpia į veją.
Kaip 15min anksčiau teigė kvartalą Baltijos jūros kopose stačiusi statybos darbų bendrovė „Mirigita“, namai su daline apdaila kainuoja 1-1,5 mln. eurų. Tokių projektų, kaip teigė J.Liubartaitė, šiuo metu pajūryje daugiau nėra. Architektė papasakojo, kas lemia jų kainą, kas padiktavo namų stilistiką, kokiam žmogui kurti šie namai ir kur paslėpta saulės elektrinė.